NS rozhodne, zda je útok zlodějky na ostrahu trestný čin, nebo jen přestupek
22. července 2024 (11:56)
foto: freepik
Okresní soud v Příbrami vyměřil ženě, která se v minulosti dopustila už několika podobných krádeží, 2,5 roku vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky.
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nesouhlasí s tím, aby útok pepřovým sprejem na ostrahu supermarketu skončil jen jako přestupek. Podal dovolání v kauze ženy, kterou chtěla ostraha v Příbrami kvůli podezření z krádeže zadržet do příjezdu policie. Žena však při konfliktu nastříkala pracovníkovi do očí pepřový sprej. Podle obžaloby i podle okresního soudu se tak dopustila vydírání a dostala podmínku, ovšem Krajský soud v Praze případ předal přestupkové komisi. Nyní rozhodne Nejvyšší soud (NS). Střížovo dovolání je dostupné na webu veřejné žaloby.
Ostraha ženu zadržela za pokladnami při východu z prodejny, znala ji z dřívějška. Později se ukázalo, že má v tašce balení pracích tablet, aviváž a několik žárovek v celkové hodnotě 563 korun. Ostraze muselo být podle krajského soudu už v daném okamžiku jasné, že pokud žena skutečně kradla, těžko mohla hodnota zboží přesáhnout 10.000 korun, což je dolní hranice škody u trestného činu, a že se tedy dopustila maximálně přestupku. Znamenalo by to, že ostraha nemohla omezit ženinu osobní svobodu do příjezdu policie.
Nejvyšší státní zástupce ale poukázal na to, že i v běžném supermarketu nebo drogerii lze v současnosti ukrást zboží s poměrně vysokou hodnotou a že ostraha nemohla vědět, co je v ženině tašce, případně v kapsách nebo pod oděvem.
"Důvodné podezření ze spáchání trestného činu krádeže obviněnou tak v době jejího zadržení nebylo rozptýleno," míní šéf žalobců. Ostraha tak měla pravomoc ženu zadržet, a to na základě trestního řádu, který upravuje takzvané občanské zadržení člověka přistiženého při trestném činu nebo bezprostředně poté.
Za dané situace pak nelze použití pepřového spreje proti pracovníkovi ostrahy hodnotit jako nutnou obranu, uvedl Stříž. Poukázal také na to, že ostraha nemá za úkol pouze chránit majetek prodejny, ale také chránit nakupující i zaměstnance a uklidňovat konflikty.
"Obviněná po svém předchozím protiprávním jednání v místě, kde procházejí stovky lidí denně, použila za užití vulgárních nadávek proti ostraze prodejny pepřový sprej, čímž mohla vzbudit minimálně obavy dalších osob užívajících tento veřejný prostor za účelem tak běžné činnosti, jako je nákup potravin," stojí v dovolání.
Okresní soud v Příbrami vyměřil ženě, která se v minulosti dopustila už několika podobných krádeží, 2,5 roku vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky. Po zásahu krajského soudu případ skončil jen v přestupkovém řízení. Stříž požádal NS, aby krajskému soudu nařídil nové projednání případu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Defibrilátor na čerpací stanici a reakce přítomných a obsluhy zachránily život muži na silnici u Obořiště
•Policie odvolala pátrání po dvou dívkách ze středních Čech, našly se v Německu
•Ve Vysokém Chlumci pohltily plameny v noci na neděli rodinný dům
Další články
Konec prázdnin ve velkém stylu. Dobříšské pivní slavnosti nabídnou pivo, hudbu i zasloužený odpočinek
Poslední prázdninový víkend si zaslouží pořádnou tečku. Pokud ještě nevíte, kam …
DOBŘÍŠ
Vydejte se objevovat Velkou Ameriku, český Grand Canyon nedaleko Příbrami
Jen necelou hodinu jízdy od Příbrami se nachází jedno z nejkrásnějších míst Českého …
TIP NA VÝLET
Ve Višňové vypukne Chalupářský teréňák! Děti i dospělí vyběhnou na překážky, večer přijde zábava
Poslední srpnovou sobotu bude ve Višňové pořádně živo. V sobotu 29. srpna se na …
AKTUÁLNĚ
Stav dálnic a silnic I. třídy bude sledovat diagnostický vůz nové generace
Stav dálnic a silnic první třídy bude od podzimu v Česku sledovat diagnostický vůz …
DOPRAVA
Dorazí tropy, vzápětí je utnou bouřky. Meteorologové kvůli bouřkám vydali výstrahu
Česko zažívá krátký návrat tropických teplot. Ve čtvrtek teploty vystoupají až k 29 …
AKTUALIZOVÁNO
Příbramské kino: jednosál, který umí zázraky. Spider-Man přitáhl přes tisíc diváků
V roce 2019 bylo příbramské kino nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem v republice. A …
AKTUÁLNĚ
Mohou mít tisíce na bydlení, péči i energie. Polovina seniorů si o ně vůbec neřekne
Po zaplacení nájmu, energií a léků zůstává některým seniorům jen pár tisíc. Přitom …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Od víkendu začínají v Praze a Středočeském kraji platit běžné jízdní řády MHD
S koncem letních prázdnin začínají v Praze a Středočeském kraji platit běžné jízdní …
AKTUÁLNĚ
Bojíte se výtahu? Pak žijete déle. Studie ukazuje překvapivý efekt schodů
Pravidelná chůze po schodech výrazně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění i …
LIFESTYLE
Restaurace musí mít registraci. Veterinárná správa varuje před výrobou masných výrobků „na doma“
Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje provozovatele restaurací, že pokud ve své …
NEPŘEHLÉDNĚTE




