Nový vedoucí lékař urgentního příjmu: Jsem rád, že jsem právě v Příbrami
ROZHOVOR
5. února 2026 (03:00)
foto: Martin Janota, ONP / se souhlasem
MUDr. Pavel Poláček je novou tváří příbramské nemocnice. Má bohaté zkušenosti ze zahraničí, z různých typů nemocnic i z prémiové péče.
Příbramská nemocnice a její urgentní příjem získaly na začátku roku významnou posilu v podobě MUDr. Pavla Poláčka, který se stal vedoucím lékařem urgentního příjmu. MUDr. Poláček má bohaté zkušenosti z předchozích pracovišť, které mu umožňují získat nadhled a nezávislé hodnocení zdejších provozů a procesů. Jaký je typický pacient urgentního příjmu, co pro něj představuje největší riziko v budoucích letech a jak z toho ven? To jsou témata, kterým jsme se věnovali v následujícím rozhovoru.
Jste novou tváří příbramské nemocnice, můžete se na úvod představit?
Jmenuji se Pavel Poláček, je mi 55 let a pocházím z jižních Čech. Lékařskou fakultu jsem vystudoval v Praze, po promoci jsem deset let pracoval na interně v Písku, kde jsem poznal pana náměstka Dvořáka (náměstek pro zdravotní péči v ON Příbram – pozn. redakce) a vrchní sestru urgentního příjmu paní Houdkovou. Právě oni jsou jedním z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodl pro Příbram.
Dále jsem působil ve Všeobecné fakultní nemocnici, na částečný úvazek krátce v ÚVN a na dvou pracovištích v Německu a nakonec jsem přes pracoviště prémiové péče v Praze zamířil do Příbrami.
Máte i specializaci na kardiologii. Je to něco, čemu byste se chtěl věnovat i v Příbrami?
Původně jsem přišel primárně kvůli urgentnímu příjmu, nicméně s panem náměstkem Dvořákem jsme se bavili i o tom, že pokud bude prostor a zájem, rád bych se věnoval i kardiologii. Nyní je nicméně mou prioritou urgent.
Jste vedoucím lékařem urgentního příjmu. Jak ten příbramský vnímáte?
Mám možnost srovnání například s Ústřední vojenskou nemocnicí, kde jsem od května pracoval na částečný úvazek. Můj dojem je, že obrat pacientů v Příbrami je daleko větší, a to přitom na výrazně menším prostoru. Skoro bych řekl, že až dvojnásobný. Je to tu tedy i výrazně živější.
Jmenuji se Pavel Poláček, je mi 55 let a pocházím z jižních Čech. Lékařskou fakultu jsem vystudoval v Praze, po promoci jsem deset let pracoval na interně v Písku, kde jsem poznal pana náměstka Dvořáka (náměstek pro zdravotní péči v ON Příbram – pozn. redakce) a vrchní sestru urgentního příjmu paní Houdkovou. Právě oni jsou jedním z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodl pro Příbram.
Dále jsem působil ve Všeobecné fakultní nemocnici, na částečný úvazek krátce v ÚVN a na dvou pracovištích v Německu a nakonec jsem přes pracoviště prémiové péče v Praze zamířil do Příbrami.
Máte i specializaci na kardiologii. Je to něco, čemu byste se chtěl věnovat i v Příbrami?
Původně jsem přišel primárně kvůli urgentnímu příjmu, nicméně s panem náměstkem Dvořákem jsme se bavili i o tom, že pokud bude prostor a zájem, rád bych se věnoval i kardiologii. Nyní je nicméně mou prioritou urgent.
Jste vedoucím lékařem urgentního příjmu. Jak ten příbramský vnímáte?
Mám možnost srovnání například s Ústřední vojenskou nemocnicí, kde jsem od května pracoval na částečný úvazek. Můj dojem je, že obrat pacientů v Příbrami je daleko větší, a to přitom na výrazně menším prostoru. Skoro bych řekl, že až dvojnásobný. Je to tu tedy i výrazně živější.
A co se týká kvality péče?
Kvalita poskytované péče je naprosto srovnatelná s velkými pražskými nemocnicemi. A nemyslím si, že to platí jen pro urgent, ale pro příbramskou nemocnici jako celek. Příbramská nemocnice poskytuje péči, na kterou je vybavená, na úplně stejné úrovni jako nemocnice v Praze. To, že pražské nemocnice poskytují i další vysoce specializované výkony, neznamená, že by tam pracovali „lepší“ lékaři.
Jaký je typický pacient urgentního příjmu?
Jednoznačně geriatrický pacient. Asi bych nesouhlasil s tvrzením, že za několik let vybuchne demografická bomba a české zdravotnictví narazí do zdi. Podle mě ta bomba už vybuchla a my jsme těsně před tou zdí.
Kvalita poskytované péče je naprosto srovnatelná s velkými pražskými nemocnicemi. A nemyslím si, že to platí jen pro urgent, ale pro příbramskou nemocnici jako celek. Příbramská nemocnice poskytuje péči, na kterou je vybavená, na úplně stejné úrovni jako nemocnice v Praze. To, že pražské nemocnice poskytují i další vysoce specializované výkony, neznamená, že by tam pracovali „lepší“ lékaři.
Jaký je typický pacient urgentního příjmu?
Jednoznačně geriatrický pacient. Asi bych nesouhlasil s tvrzením, že za několik let vybuchne demografická bomba a české zdravotnictví narazí do zdi. Podle mě ta bomba už vybuchla a my jsme těsně před tou zdí.
Je podle vás nějaká cesta, jak se té zdi vyhnout?
Pro populaci jednoznačně hýbat se. To se mi potvrzovalo i na předchozím pracovišti, kde jsme pečovali většinou o zdravé lidi. Byla to velmi specifická klientela se silným zájmem o své zdraví, ale i tam se jednoznačně ukazovalo, že největším nebezpečím není cholesterol, vysoký tlak, cukrovka ani obezita, ale nedostatek pohybu.
Těm klientům jsem vždy říkal, že v osmdesáti letech přestává být zásadní, jaký máte cholesterol, cukr nebo tlak – rozhodující je, jestli vás unesou nohy.
Pro české zdravotnictví, mám-li hovořit z pohledu okresní nemocnice to znamená vybudovat robustní systém ambulantní péče, především rozšířit služby domácí péče a péče ošetřovatelské, aby tato plynule navazovala na péči poskytovanou na akutních lůžkách.
Pro populaci jednoznačně hýbat se. To se mi potvrzovalo i na předchozím pracovišti, kde jsme pečovali většinou o zdravé lidi. Byla to velmi specifická klientela se silným zájmem o své zdraví, ale i tam se jednoznačně ukazovalo, že největším nebezpečím není cholesterol, vysoký tlak, cukrovka ani obezita, ale nedostatek pohybu.
Těm klientům jsem vždy říkal, že v osmdesáti letech přestává být zásadní, jaký máte cholesterol, cukr nebo tlak – rozhodující je, jestli vás unesou nohy.
Pro české zdravotnictví, mám-li hovořit z pohledu okresní nemocnice to znamená vybudovat robustní systém ambulantní péče, především rozšířit služby domácí péče a péče ošetřovatelské, aby tato plynule navazovala na péči poskytovanou na akutních lůžkách.
Hodně se hovoří o zneužívání zdravotnického systému, zejména ve smyslu nadužívání urgentního příjmu. Jak to vnímáte?
Urgentní příjem není jen hala s lůžky a monitory, ale zahrnuje i akutní ambulance interny, ortopedie a chirurgie. Zatím nemám pocit, že by tam převážně chodili lidé, kteří tam vyloženě nepatří.
Co mě spíše překvapuje, je velkorysost, s jakou jsou pacienti přiváženi záchrannou službou. Chápu, že vyžadují ošetření v nemocnici, ale velmi často mám pocit, že by nemusela jet posádka se školeným záchranářem a postačila by převozová služba. To je služba, kterou by české zdravotnictví mělo více nabízet. Obecně soudím, že kapacity českého zdravotnictví jako celku jsou dostatečné, jen jsou neefektivně využívány.
Urgentní příjem není jen hala s lůžky a monitory, ale zahrnuje i akutní ambulance interny, ortopedie a chirurgie. Zatím nemám pocit, že by tam převážně chodili lidé, kteří tam vyloženě nepatří.
Co mě spíše překvapuje, je velkorysost, s jakou jsou pacienti přiváženi záchrannou službou. Chápu, že vyžadují ošetření v nemocnici, ale velmi často mám pocit, že by nemusela jet posádka se školeným záchranářem a postačila by převozová služba. To je služba, kterou by české zdravotnictví mělo více nabízet. Obecně soudím, že kapacity českého zdravotnictví jako celku jsou dostatečné, jen jsou neefektivně využívány.
Jaké jsou plány rozvoje urgentního příjmu?
Za ten měsíc v Příbrami vnímám, že nemocnice nečeká pasivně na to, co „přijde z ministerstva“, aby se to pak „nějak udělalo“. Mám pocit, že je tu hodně lidí, kteří se snaží podmínky pro práci aktivně zlepšovat a nečekají na impulzy zvenčí. To je tady znát a je to velmi důležité.
Co se týká samotného urgentního příjmu, často se potýkáme s návraty pacientů, kteří jsou natolik chronicky nemocní, že jsou už v podstatě nevyléčitelní. Nejsme jim schopni vrátit zdraví a klademe si otázku, zda má smysl využívat všechny možnosti, které současná medicína nabízí. Velmi důležitá je paliativní péče, která zde pod vedením prim. Závady dobře funguje, zejména u onkologických pacientů. Existuje ale i velká skupina chroniků – například s pokročilým srdečním selháním, demencí či jinými onemocněními – u nichž je zřejmé, že se jejich stav bude zhoršovat bez ohledu na léčbu. Právě zde narážíme na limity smysluplnosti medicíny.
Rádi bychom zavedli systém, který nás povede k včasnému zamyšlení nad prognózou nemocného a zaujetí jasného názoru, zda při dalším zhoršení pacienta např. přijímat na intenzivní péči nebo resuscitovat. Nejde o šetření nebo snižování objemu péče, ale o to neposkytovat péči, která je pro pacienta spíše škodlivá a snižuje kvalitu jeho života.
Za ten měsíc v Příbrami vnímám, že nemocnice nečeká pasivně na to, co „přijde z ministerstva“, aby se to pak „nějak udělalo“. Mám pocit, že je tu hodně lidí, kteří se snaží podmínky pro práci aktivně zlepšovat a nečekají na impulzy zvenčí. To je tady znát a je to velmi důležité.
Co se týká samotného urgentního příjmu, často se potýkáme s návraty pacientů, kteří jsou natolik chronicky nemocní, že jsou už v podstatě nevyléčitelní. Nejsme jim schopni vrátit zdraví a klademe si otázku, zda má smysl využívat všechny možnosti, které současná medicína nabízí. Velmi důležitá je paliativní péče, která zde pod vedením prim. Závady dobře funguje, zejména u onkologických pacientů. Existuje ale i velká skupina chroniků – například s pokročilým srdečním selháním, demencí či jinými onemocněními – u nichž je zřejmé, že se jejich stav bude zhoršovat bez ohledu na léčbu. Právě zde narážíme na limity smysluplnosti medicíny.
Rádi bychom zavedli systém, který nás povede k včasnému zamyšlení nad prognózou nemocného a zaujetí jasného názoru, zda při dalším zhoršení pacienta např. přijímat na intenzivní péči nebo resuscitovat. Nejde o šetření nebo snižování objemu péče, ale o to neposkytovat péči, která je pro pacienta spíše škodlivá a snižuje kvalitu jeho života.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Karel Hutr
Další články
U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen
Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u …
AKTUALIZOVÁNO
Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě.
Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to …
LIFESTYLE
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT
Chceme se raději koupat, nebo mít co pít? Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné
V době veder je vodovodní síť pod velkým tlakem a každá zbytečně spotřebovaná kapka se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje
Vzácná orchidej bradáček srdčitý se stal jedním z důvodů, proč k nám do regionu opět …
PŘÍRODA
Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss
Nejen Příbram zasáhla bolestná zpráva. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, rodačka …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody
Silně bouřky, které se po oba víkendové dny prohnaly Příbramskem a přímo i městem, …
AKTUALIZOVÁNO
Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program
Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce
Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává …
ANKETA




