vývoj COVID-19
27. 10. 2020
Bezděkov 2
Bohostice 3
Bohutín 31
Borotice 3
Bratkovice 4
Březnice 55
Buková u Pb 4
Čenkov 12
Chotilsko 2
Chraštice 4
Čím 1
Daleké Duš. 4
Dlouhá Lh. 1
Dobříš 245
Dolní Hbity 9
Drahenice 1
Drahlín 5
Drásov 7
Drhovy 1
Dublovice 22
Dubno 6
Háje 6
Hluboš 19
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 7
Hudčice 3
Hvožďany 8
Jablonná 10
Jesenice 3
Jince 38
Kamýk n. V. 19
Kňovice 1
Korkyně 2
Kosova H. 40
Kotenčice 5
Kozárovice 5
Krásná H. 40
Láz 4
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 3
M. Hraštice 9
Milín 25
Modřovice 3
Mokrovraty 2
Nalžovice 33
Narysov 3
Nechvalice 5
Nečín 2
Nedrahovice 7
Nepomuk 1
Nová Ves p. P. 19
Nové Dvory 6
Nový Knín 47
Občov 3
Obecnice 13
Obořiště 22
Obory 4
Ohrazenice 5
Osečany 3
Ouběnice 1
Pečice 10
Petrovice 23
Pičín 12
Počaply 1
Počepice 6
Podlesí 17
Příbram 627
Příčovy 8
Prosen. L. 5
Radětice 2
Radíč 1
Rosovice 31
Rožmitál 86
Rybníky 2
Sádek 2
Sedlčany 242
Sedlec-Prč. 71
Sedlice 2
Smolotely 2
Solenice 3
Stará Huť 46
Starosed. H. 2
Suchodol 3
Svaté Pole 3
Svatý Jan 6
Tochovice 11
Třebsko 6
Trhové D. 7
V. Lečice 1
Věšín 9
Višňová 11
Volenice 3
Voznice 6
Vrančice 2
Vysoká u Pb. 1
Vysoký Ch. 10
Zalužany 7
Zbenice 3
Zduchovice 8
Nový školní rok ve staronové realitě. Základní školy řeší výuku na dálku a upravují plány

29. září 2020   (06:15)
Nový školní rok ve staronové realitě. Základní školy řeší výuku na dálku a upravují plány

K distanční výuce se v září vrátila část žáků příbramských základních škol. Zrušeny jsou veřejné školní akce nebo zájmové kroužky.


Po jarním „zahřívacím“ kole se v září některé základní školy v Příbrami opět částečně vrátily k distančnímu způsobu výuky. Kromě přípravy a realizace vzdělávání na dálku ovlivnil vývoj epidemie standardní fungování škol také v dalších oblastech, např. při organizování třídních schůzek a školních veřejných akcí.
 

V karanténě se v prvním měsíci školního roku ocitly třídy prvního i druhého stupně ze základní školy v ulici 28. října. „Protože byla z důvodu karantény znemožněna osobní přítomnost ve škole u více než poloviny žáků těchto tříd, poskytla naše škola v souladu s manuálem ministerstva školství vzdělávání distančním způsobem,“ uvedla ředitelka školy Markéta Špaková.  
 
Distanční vzdělávání včetně komunikace mezi žáky a jednotlivými vyučujícími je zajištěno prostřednictvím jednotné komunikační platformy Google for Education. „Četnost setkávání jsme upravili podle důležitosti předmětu (český jazyk, anglický jazyk, matematika) a podle hodinové dotace (počet vyučovacích hodin pro jednotlivé předměty, pozn. redakce),“ doplnila Markéta Špaková. Se všemi skutečnostmi distančního vzdělávání byli seznámeni také zákonní zástupci.
 
Karanténa se dotkla i jedné z tříd v ZŠ Školní, jejíž žáci jsou již zpět ve škole. „U této jedné třídy se však žáci začali vracet z karantény velmi brzy a nastala situace, kdy se část žáků vzdělávala prezenčně a někteří zůstávali ještě v karanténě. To s sebou nese problémy v personální oblasti, protože učitel, který se věnuje dětem přítomným ve třídě, nemůže být současně k dispozici žákům doma,“ sdělila ředitelka školy Klára Karlíková. Pro distanční vzdělávání má škola připravenu platformu Google.
 

ZŠ Bratří Čapků využívá pro studium na dálku možnosti Office 365 Education od Microsoftu. „Distanční výuka probíhá ve formě on-line, a to synchronním i nesynchronním způsobem, nebo formou off-line. V prostředí školních Office probíhá zadávání úkolů, poskytování zpětné vazby, konzultace, samostatná i skupinová práce žáků, společné vyučovací hodiny a v neposlední řadě individuální studijní podpora,“ vysvětlila ředitelka ZŠ Bratří Čapků Alena Mašiková.
Při off-line výuce jsou úkoly zadávány písemně. Zákonní zástupci si vyzvedávají zadanou práci osobně ve škole a s vyučujícími jsou ve spojení především telefonicky, příp. i osobně. „Tento způsob využíváme, pokud socioekonomické podmínky neumožňují on-line výuku a v případech, kde je vzhledem ke specifickým potřebám účastníků vhodné zaměření na praktické činnosti,“ dodala Alena Mašiková.
Pro situaci, kdy by se distančního vzdělávání účastnila celá škola, je k dispozici upravený rozvrh vyučovacích hodin v souladu se školním vzdělávacím plánem a pedagogové mají jasně nastavené pracovní povinnosti. „Zatímco technická a personální stránka distanční výuky nás tolik netrápí a vždy se s ní nějakým způsobem ‚poperemeֹ‘, vidíme její možný negativní důsledek v prohlubování propadu gramotnosti, socializace a dalších společenských záležitostí u sociálně znevýhodněných skupin,“ zmiňuje Alena Mašiková. A obavy přináší i fakt, že s distanční výukou celkově mizí příznivý vliv školního prostředí jako místa setkávání dětí z různorodého prostředí.
 
„Obecně vidím problém distanční výuky, a to i při zapojení formou on-line, v její nízké efektivitě. Některé rodiny navíc nemají takové technické vybavení, aby se on-line výuky současně účastnilo více sourozenců, popřípadě ještě pracovali rodiče na home office,“ popisuje další úskalí vzdělávání na dálku Klára Karlíková.
 
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situace školy již také přistoupily k omezení některých aktivit. V ZŠ Školní neproběhly ohlášené první rodičovské schůzky, zákonným zástupcům byly předány informace e-mailem a mohli využít nabídku konzultací. Zrušen byl také ozdravný pobyt šestých tříd. „Předpokládáme, že letos neproběhnou hromadné akce typu vánoční jarmark. Velmi rádi bychom však, pokud to situace dovolí, umožnili žákům mimoškolní aktivity, zejména sportovní kroužky,“ uvedla Klára Karlíková.
 
Kromě tříd v karanténě, se na ZŠ 28. října první třídní schůzky uskutečnily v plánovém termínu. „Zákonným zástupcům byly s předstihem zaslány skutečnosti k projednání e-mailem. Každý se tak mohl rozhodnout, zda se schůzky zúčastní osobně, individuálně podle dohody, nebo své dotazy a připomínky projedná s třídním učitelem e-mailem,“ popsala přístup školy Markéta Špaková. Pro zákonné zástupce prvňáčků byly schůzky realizovány průběžně během září, a to formou individuální konzultace s třídní učitelkou. Také ZŠ 28. října zvažuje, s ohledem na vývoj epidemie, zda od října otevře nabízené kroužky. ZŠ Bratří Čapků pro letošní rok zájmové aktivity žákům zatím nenabízí, omezeny jsou celoškolní projekty a školní veřejné akce.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Jakub Pečenka

autor: Magdalena Rezková

Další články

Příbram ocení osobnosti, které se zasloužily o rozvoj města a regionu Příbram ocení osobnosti, které se zasloužily o rozvoj města a regionu Kradl, co se dalo, ale nakonec mu nic nezůstalo Kradl, co se dalo, ale nakonec mu nic nezůstalo Podívejte se na liduprázdnou Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se na liduprázdnou Příbram v době zákazu nočního vycházení Městští strážníci zvýšili dohled na hřbitovech, policisté se zaměřují na řidiče Městští strážníci zvýšili dohled na hřbitovech, policisté se zaměřují na řidiče Stejně jako v předchozích letech se policisté a městští strážníci, v souvislosti s blížícími se svátky Památky zesnulých, budou ve zvýšené míře věnovat předcházení trestné činnosti páchané na hřbitovech a v okolí. 28. října 2020   (18:41) Babiš: Obejměte manželku, děti či rodiče a užijte si společné chvíle, kterých je v dnešní době málo Babiš: Obejměte manželku, děti či rodiče a užijte si společné chvíle, kterých je v dnešní době málo Premiér Andrej Babiš doufá, že se lidé v boji s covidem semknou jako na jaře. 28. října 2020   (16:25) Online výuka může být pro mladou generaci hendikepem Online výuka může být pro mladou generaci hendikepem Na současnou online výuku, konkrétně její průběh, jak se žáci připravují a jak učitelé zvládají vysílání, jsme se zeptali ředitelů základních škol. 28. října 2020   (15:08) Starosta: Jednou si budeme rok 2020 připomínat podobně jako ten, ve kterém jsme opět jako národ zvítězili Starosta: Jednou si budeme rok 2020 připomínat podobně jako ten, ve kterém jsme opět jako národ zvítězili 28.říjen - Den, kdy si připomínáme vznik samostatného československého státu 28.říjen - Den, kdy si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. Připomíná zlomový bod tisícileté historie české státnosti: Vznik moderního státu po několika staletích svazku se zeměmi habsburské monarchie. 28. října 2020   (08:42) V úterý v Česku opět přibylo více než 15 tisíc nových případů covidu V úterý v Česku opět přibylo více než 15 tisíc nových případů covidu Rychle se zvyšuje také množství hospitalizovaných. Podle posledních známých čísel v pondělí oproti neděli přibylo v nemocnicích 578 lidí s koronavirovou infekcí na 6191 pacientů. 28. října 2020   (08:23)
Ode dneška začínají platit další zpřísněná opatření Ode dneška začínají platit další zpřísněná opatření
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz