Nový seriál ukáže industriální architekturu, těžní stroje a podzemí Hornického muzea
8. března 2022 (06:07)
Další 4 fotografie v galerii
foto: Hornické muzeum Příbram
Příbramské unikáty se objeví v prvním díle seriálu Technické památky českých zemí, který uvede televizní kanál ČT2 ve středu 9. března od 21.45.
Česká televize přichází s novým seriálem Technické památky českých zemí, v jehož prvním díle se představí Hornické muzeum Příbram. „Bude se prezentovat nádhernou industriální architekturou, unikátními parními těžními stroji a tajuplným podzemím historických dolů na stříbro a olovo,“ zve muzeum na vysílání, které začíná ve středu 9. března od 21.45 na ČT2.
Příbramské muzeum patří k nejstarším v České republice a navazuje na činnost dřívějšího Krajinského muzea v Příbrami, založeného díky iniciativě vlastivědného badatele a řídícího učitele Ladislava Malého v roce 1886. „Vedle městských památek shromažďovalo od prvopočátku nejvíce sbírkových předmětů z oblasti příbramského hornictví a hutnictví, dominantních stimulů dynamického rozvoje regionu, s tradicí sahající až do pravěku,“ informuje muzeum. Parní těžní stroje se nacházejí ve strojovně dolu Anna (Breitfeld-Daněk z roku 1914) a strojovně dolu Vojtěch (Breitfed-Daněk, 1889).
Seriál diváky seznámí s významnými technickými a průmyslovými objekty, které zaujmou nejen díky technologii ale také estetice. „Režisér Jakub Wehrenberg chce nabídnout alternativní cestopis a ukázat, že vedle tradičních turistických cílů, jako jsou hrady a zámky, stojí za návštěvu také stavby, které do naší krajiny zasadily technické a průmyslové dějiny,“ doplňuje Hornické muzeum k novému pořadu, jímž provází herec Tomáš Hanák.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Další články
Tipy na víkend: Příbram zaplaví horníci z Čech i zahraničí
Na tento víkend připadá jedna z nejvýznamnějších akcí roku - 30. Setkání hornických …
AKTUÁLNĚ
V Příbrami startují Hornické slavnosti. Páteční koncerty zdarma, večer malá hornická paráda
Příbram v pátek 12. června po deseti letech znovu přivítá Hornické slavnosti. Město …
KULTURA
Městu dochází trpělivost. U Pátého hamru vyrostla černá skládka, popelnice ukryly další překvapení
Nejen Příbram trápí černé skládky. Nelegální černou skládku v přírodě a popelnice plné …
FOTO
Most přes dálnici u Jíloviště půjde o víkendu k zemi
Most přes dálnici D4 u Jíloviště se bude bourat a na jeho místě vyroste nový. Důvodem …
AKTUÁLNĚ
Z Pičína do Řitky: Pikantní pochod roku láká na 31 kilometrů recese i trasu pro kočárky
Legendární pochod s originálním názvem je zpět! Už v sobotu 13. června odstartuje 8. …
TIP NA VÝLET
Jinecké slavnosti 2026: Anna K., Turbo a skvělá atmosféra
Jince se chystají na jednu z největších akcí roku. Jinecké slavnosti 2026 ovládnou v …
KULTURA
Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin za týden zlevnil až o korunu, nafta zůstává téměř beze změny
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 38,99 Kč do 40,90 Kč …
DOPRAVA
Čeká nás mokrý čtvrtek i pátek. Zlepšení dorazí až v neděli
Deštivé počasí, jak předpovídali meteorologové, už drazilo. Počasí bude nejen ve …
Eduarts v centru Příbrami: místo, kde děti rostou s jistotou a radostí z učení
Každý rodič si přeje, aby jeho dítě zvládalo školu, objevilo, co ho baví, a cítilo se …
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Barokní pec na Řimbabě bude jedním z hitů Hornických slavností. Nejvoňavější program Příbramských slavností
Ve Vysoké Peci na dole Řimbaba stojí stavba, která nemá v regionu obdoby. Replika …
KULTURA








