25. 8. svátek má Radim




Nový ředitel Jan Freiberg začíná výstavou stromů až do nebe, odcházející ředitelka Hana Ročňáková se loučí s divácky atraktivním Imagináriem

8. ledna 2020   (08:20)
Nový ředitel Jan Freiberg začíná výstavou stromů až do nebe, odcházející ředitelka Hana Ročňáková se loučí s divácky atraktivním Imagináriem

Dvě lednové výstavy v Galerii Františka Drtikola v Příbrami doprovázejí změny ve vedení galerie. Nový ředitel Jan Freiberg připravil kurátorsky výstavu Marie Blabolilové a Anny Krajčové Stromy rostou do nebe, bývalá ředitelka galerie otevře výstavu Imaginárium – Tajuplný divadelní a výtvarný svět přátel Divadla Bratří Formanů.



„Název výstavy Stromy rostou do nebe odkazuje k mytologickému obrazu stromu v dějinách. Kreslířka Anna Krajčová se s takovou vizí pracuje, malířka a grafička Marie Blabolilová, která nemá ráda velká slova, se spojení mýtu se svou prací brání. Výstava je koncipovaná jako mezigenerační dialog. Obě umělkyně malují stromy, rostliny a zobrazují i přírodní procesy na pozadí hledání širšího řádu. Marie Blabolilová patřila dlouho mezi solitérky, v současnosti začíná být považovaná za podstatnou autorku své generace a vystavována v normotvorných muzeích a galeriích. Anna Krajčová je velmi talentovaná kreslířka velkých i malých formátů“, říká k výstavě její kurátor Jan Freiberg. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 9. ledna v 18 hodin, výstava potrvá do 1. března 2020.

Imaginárium je v Čechách i v Evropě velmi úspěšný projekt. Navazuje na divácky atraktivní interaktivní výstavy, kterými bývalá ředitelka galerie Hana Ročňáková dokázala do galerie přivádět širokou veřejnost z Příbrami a širokého okolí. „Nepřestáváme věřit, že i dnešní lidé, obklopení technologiemi a digitálními formami komunikace, chtějí cítit radost z umění a že se chtějí dotknout skutečných věcí všemi smysly a vlastníma rukama,“ popisuje vizi Imaginária Matěj Forman. Vernisáž Imaginária proběhne v Příbrami v neděli 19. ledna v 16 hodin, výstava potrvá do 1. dubna 2020.

Hana Ročňáková koncepčně a manažersky vedla Galerii Františka Drtikola více jak patnáct let. Uspořádala tu na stovky výstav celorepublikově i regionálně významného umění. Galerii vybudovala a vytvořila z ní respektovanou instituci, která plní řadu kulturně edukativních i společenských funkcí.
Jan Freiberg pracoval v Galerii Klatovy / Klenová, založil a vedl pro svůj program ceněnou Galerii Na shledanou, jako kurátor se zabývá také fotografií a prosazuje virtuální a rozšířenou realitu do současného umění.

Galerie Františka Drtikola Příbram se nachází v jedné nejstarších budov v centru města – v Ernestinu. Vedle stálé expozice příbramského rodáka, fotografa a mystika Františka Drtikola disponuje dvěma patry výstavních ploch pro krátkodobé výstavy.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Jan Freiberg
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Týden nízkoprahových klubů: Bedna a Sejf otevřou téma radikalizace, odolnosti i toho, co pro mladé znamená Evropa Týden nízkoprahových klubů: Bedna a Sejf otevřou téma radikalizace, odolnosti i toho, co pro mladé znamená Evropa Nízkoprahové kluby po celé republice se v září otevřou veřejnosti. Letos se zaměří na … SOCIÁLNÍ ZABEZPEČENÍ Policie obvinila tři lidi z výroby pervitinu v jižních Čechách a v malé obci na Příbramsku Policie obvinila tři lidi z výroby pervitinu v jižních Čechách a v malé obci na Příbramsku Jindřichohradečtí kriminalisté rozkryli skupinu, která vyráběla a prodávala drogy, … AKTUÁLNĚ Co bude ‚chytrá změna‘ před důchodem? Juchelka naznačuje zásadní úpravy Co bude ‚chytrá změna‘ před důchodem? Juchelka naznačuje zásadní úpravy Ministerstvo práce mluví o tom, že odchod do důchodu už nemá být jen o věku. Podle … AKTUÁLNĚ Jak vychází prázdniny 2026/27: víkendy potěší, Vánoce zkrátí Jak vychází prázdniny 2026/27: víkendy potěší, Vánoce zkrátí Ještě než se děti vrátí do lavic, stojí za to vědět, kdy je čeká volno. Školní rok … ŠKOLSTVÍ Nový rybník má horší hodnocení vody. SZM vysvětluje, co to znamená pro koupající Nový rybník má horší hodnocení vody. SZM vysvětluje, co to znamená pro koupající Kvalita vody v příbramském Novém rybníku se podle posledního hodnocení zhoršila. … AKTUALIZOVÁNO Pozor na plyn! Policisté tento týden zaměří radary na Příbramsko Pozor na plyn! Policisté tento týden zaměří radary na Příbramsko Řidiči na Příbramsku by měli v tomto týdnu více hlídat rychlost. Od pondělí 24. do … DOPRAVA V srpnu jsou vosy nejagresivnější a bodnutí přibývá V srpnu jsou vosy nejagresivnější a bodnutí přibývá Léto je obdobím, kdy lidé tráví více času venku. S tím ale přibývá i nepříjemných … AKTUÁLNĚ Hudba, guláš, nové menu a Lucie na jaře. Belveder a Peklo jedou naplno Hudba, guláš, nové menu a Lucie na jaře. Belveder a Peklo jedou naplno Po prázdninové pauze se v Příbrami znovu rozjíždí hudba, gastronomie i velké akce. … NEPŘEHLÉDNĚTE Baník odhaluje tvář nové sezony. Klaban už má svou první permici. Máte ji také? Baník odhaluje tvář nové sezony. Klaban už má svou první permici. Máte ji také? Nové dresy, nová posila a Klaban, který má konečně jméno a svou první permanentku. HC … PR
Kdo povede Příbram dál? ANO představuje své první tři kandidáty Kdo povede Příbram dál? ANO představuje své první tři kandidáty Hnutí ANO zveřejnilo první jména pro podzimní komunální volby v Příbrami. Lídrem a … VOLBY 2026
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz