16. 6. svátek má Zbyněk

Nový příbramský betlém vzniká pod řetězem motorové pily

4. listopadu 2018   (18:51)
Nový příbramský betlém vzniká pod řetězem motorové pily
foto: pribram.cz

Za jednou více než metr a půl vysokou dřevořezbou z kmene topolu jsou desítky hodin práce učitele a jeho žáků


Pokud jste o víkendu projížděli kolem parkoviště u Nového rybníka směrem do Březnické ulice, mohli jste si všimnout party mladých mužů, kteří se zde věnovali opracování masivních topolových špalků. Studentům Waldorfské školy pod odborným vedením opět vznikají pod rukama nádherné dřevěné sochy.

Učitel odborného výcviku na Waldorfské škole Jarmil Brynda nejprve nahrubo opracuje část kmenu motorovou pilou. Ve chvíli, kdy získá socha základní tvary, nastoupí již jeho žáci a budou pokračovat v díle jemnějšími nástroji v podobě řezbářských dlát. Vytvořené dílo o vánočním čase doplní betlém na náměstí T.G.Masaryka. Waldorfská škola na dílo požádala o grant na odboru kultury, který jim byl přidělen již pošesté.

Tímto způsobem přibývají v příbramském betlému ročně jedna až dvě figury. Tento rok, na základě zvážení, kdy bylo rozhodnuto doplnit figury muzikantů, přibude dřevořezba dudáka. Králové, pasáček a Josef s Marií zde již jsou, proto padla volba právě na hudebníky. Otázkou již jen zůstává, zda se všechny vytvořené dřevořezby do stávajícího betléma vejdou, vzhledem k tomu, že bouda je malá a chlév se postavil pro několik málo základních soch.
Pokud jste o víkendu projížděli kolem …
foto: pribram.cz

„Je to již naše osmá socha,” říká pan učitel Brynda a pokračuje: „Spolupracujeme na výrobě již od roku 2013 s Příbramskými betlémáři. Technické služby města nám dodávají materiál, pomáhají při manipulaci s kmeny a sochami, postavily také současnou stáj. Na jedné soše strávím přibližně víkend, než dostane hrubou podobu. Žáci pak na finálních pracích stráví týden až 14 dní. Záleží to na velikosti, členitosti a náročnosti. Sochy jsou z topolového dřeva.”

Podobně strávili desítky hodin žáci Waldorfské školy se svým učitelem při přípravě tři metry vysoké sochy Fabiána, která nyní střeží v obci Orlov vstup do Chráněné krajinné oblasti Brdy.
„Je to již naše osmá socha,” říká pan učitel …
foto: pribram.cz
foto: pribram.cz
foto: pribram.cz

foto: pribram.cz

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: mip








Další články

Rozsáhlé cvičení prověřilo připravenost nemocnice i složek IZS na mimořádnou událost Rozsáhlé cvičení prověřilo připravenost nemocnice i složek IZS na mimořádnou událost Desítky hasičů, záchranářů, strážníků a zdravotníků se v úterý 16. června zapojily do … AKTUÁLNĚ Dubno bude hořet adrenalinem. Přijíždějí nejlepší hasiči republiky Dubno bude hořet adrenalinem. Přijíždějí nejlepší hasiči republiky V Dubně se chystá závod, který láme ego i svaly. Hasiči tu poběží, tahají, šplhají a … AKTUÁLNĚ Policisté zadrželi čtveřici podezřelou z výroby a distribuce pervitinu v Praze a ve Středočeském kraji Policisté zadrželi čtveřici podezřelou z výroby a distribuce pervitinu v Praze a ve Středočeském kraji Kriminalisté zadrželi tři muže a jednu ženu, kteří podle nich v Praze a později ve … KRIMI Letní noc pod širým nebem: DJ Seppi roztančí Adventure Golf Milín Letní noc pod širým nebem: DJ Seppi roztančí Adventure Golf Milín Golfové jamky, hudba, drinky a noční obloha — tak bude vypadat pátek 19. června v … KULTURA Tropické vedro udeří o víkendu naplno. Bude dusno a hrozí i bouřky Tropické vedro udeří o víkendu naplno. Bude dusno a hrozí i bouřky Česko čeká o víkendu vlna velmi vysokých teplot. V sobotu i v neděli budou teploty na … AKTUÁLNĚ Fantova louka znovu v centru dění. Po vítání ptačího zpěvu přichází i zásadní zásah do sečení Fantova louka znovu v centru dění. Po vítání ptačího zpěvu přichází i zásadní zásah do sečení Fantova louka je jedním z nejcennějších přírodních míst v Příbrami — a v poslední době … AKTUÁLNĚ Proč má dnešní generace tolik „pozdních paniců“? Věda ukazuje, že problém není sex, ale naše společnost Proč má dnešní generace tolik „pozdních paniců“? Věda ukazuje, že problém není sex, ale naše společnost Je to trend, o kterém se dlouho šeptalo — a teď ho potvrzují i velké sociologické … LIFESTYLE Na Příbramsku shořel traktor za miliony, silnice 18 je kvůli odtahu opět uzavřena Na Příbramsku shořel traktor za miliony, silnice 18 je kvůli odtahu opět uzavřena Rozsáhlý požár traktoru v plném rozsahu zcela zablokoval v pondělí odpoledne provoz na … AKTUALIZOVÁNO /FOTO/ Příbram Bobcats ovládli i rakouskou ligu a jsou v semifinále! /FOTO/ Příbram Bobcats ovládli i rakouskou ligu a jsou v semifinále! Flag fotbalisté Příbram Bobcats zažívají další výjimečný rok. Po třech českých … SPORT
Budoucnost myslivosti pod lupou. Seminář představí nové technologie i ochranu zvěře Budoucnost myslivosti pod lupou. Seminář představí nové technologie i ochranu zvěře Myslivost dnes zdaleka neznamená jen péči o zvěř a tradice předávané z generace na … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz