Nově zvolení zastupitelé se sejdou na ustavujícím zasedání
17. října 2022 (10:57)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
V Příbrami se dnes sejdou na ustavujícím zasedáním zastupitelé, které voliči vybrali v zářijových obecních volbách. Měli by zvolit starostu a další představitele či orgány obce.
V Příbrami budou vládnout ANO s ODS, zástupci stran se pro příští čtyři roky domluvili na koalici. V pětadvacetičlenném zastupitelstvu budou mít těsnou většinu 13 hlasů. Starostou by měl zůstat lídr ANO Jan Konvalinka, ANO obsadí v městské radě pět křesel a ODS dvě.
Vítězné ANO po volbách původně jednalo o širší koalici, oslovilo i SPD nebo uskupení Příbram 2030. Nakonec se však dohodlo jen s ODS, s níž vládlo už v minulosti. "Je to těsná většina, nicméně předpokládám i podporu napříč zastupitelskými kluby jiných subjektů," uvedl již dříve Konvalinka.
Lídr ODS Miroslav Peterka řekl, že občanští demokraté nechtěli uzavřít koalici s SPD. S Příbramí 2030 se ANO podle Konvalinky zase nedohodlo na rozdělení míst v radě města.
ANO a ODS budou dál jednat o průnicích ve volebních programech a musejí se domluvit i na personálním složení rady. Peterka potvrdil, že by se měl stát jedním z místostarostů. Koaliční smlouvu zástupci stran nebudou podepisovat, podle informací pribram.cz by měl být místostarostou i Vladimír Karpíšek.
Peterka podotkl, že vzhledem k počtu mandátů ANO a ODS bude nutné, aby z koaličního tábora na hlasováních nikdo nechyběl. V opozici skončí podle Peterky i Konvalinky Spojenci a Šance pro Příbram, byť v případě zastupitele za Šanci Aleše Baráška by to podle nich nemuselo být tak jednoznačné. Naopak Piráti by koaliční návrhy mohli podpořit, míní Peterka. Jak budou hlasovat zástupci SPD, je podle něj otázkou. Konvalinka věří, že SPD bude nakloněna konstruktivní spolupráci.
Spojenci podle lídra Václava Švendy respektují, že se v Příbrami utvořila demokratická většina a je pro ně důležité, aby skončila čtyřletá stagnace města. "Respektujeme, že se vytváří koalice a rozhodně jí dáme šanci, aby předvedla, co umí," uvedl Švenda. Podle něj to neznamená, že Spojenci budou opozicí za každou cenu. "Návrhy, které považujeme za prospěšné, podporujeme. To jsme dělali celou dobu i v minulém volebním období. Bohužel byla témata, na nichž jsme se neshodli. Máme jiný názor na to, jak by měla vypadat transparentní radnice, a máme v některých případech odlišný názor na nejvýznamnější investiční akce a vývoj jejich další přípravy," dodal Švenda.
Ke spolupráci ANO a ODS v Příbrami Konvalinka i Peterka namítli, že v komunální politice se klade větší důraz na osobnosti než na stranickou příslušnost. "I když jsem velký antibabišovec, tady si na to nemůžeme hrát," dodal Peterka.
Podle Konvalinky nemají ANO a ODS žádný rozpor ani v případě rekonstrukce akvaparku, jejíž přípravu v minulosti občanští demokraté kritizovali. Konvalinka namítl, že kritika se týkala projektu v rozsáhlé variantě, který už je přepracovaný. ODS podle něj nyní navrhla, aby byl po dobu rekonstrukce akvaparku zastřešen venkovní bazén a sloužil plaveckému klubu a dalším zájemcům.
ANO získalo 11 z 25 mandátů, druzí skončili Spojenci se čtyřmi zastupiteli. Všechny další strany, které se dostaly do zastupitelstva, mají po dvou křeslech. Jde o SPD, Šanci pro Příbram, Příbram 2030, Piráty a ODS. Naopak Příbramáci pro Příbram a komunisté se již do zastupitelstva neprobojovali.
Po minulých volbách se v Příbrami dohodlo na koalici hnutí ANO s ODS a Příbramáky pro Příbram.
foto, video: O aquaparku, parkování či problémových ubytovnách. Předvolební debata na pribram.cz/zdroj: pribram.cz/Jakub Pečenka
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Související
•Středočeský kraj rozdělí 30 obcím peníze na obnovu silnic, hřišť a další rozvoj
•Soud odmítl stížnost sdružení Tradice a Prosperita na volby v Novém Kníně
•Středočeská pracoviště od září odbavila přes 1850 běženců z Ukrajiny
Další články
Fanoušci rozhodli, sportovci zářili: Sportovec Příbramska 2025 je za námi
Příbram zažila slavnostní večer plný sportovních úspěchů, emocí i inspirativních …
SPORT
Máme vítěze! Kde v Příbrami dělají nejlepší dorty a zákusky? Tady je vaše sladká TOP 3
Týden jste hlasovali, doporučovali a posílali tipy na to, kde v Příbrami a okolí …
SOUTĚŽ
Sto let tradice i moderní výuky. Březnická škola slaví významné jubileum
Významné výročí si letos připomíná Vyšší odborná škola a Střední odborná škola, …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pyrotechnik v Brdech likvidoval munici odstřelem na místě
U obce Nepomuk byl v pondělí 23. března ohlášen nález munice.
AKTUÁLNĚ
Ochranáři vylepšili v CHKO Brdy „porodnici“ pro mloky
Zaměstnanci Správy CHKO Brdy spolu ze zoologem okresního muzea Davidem Fischerem …
ZAJÍMAVOSTI
Velikonočním vlakem údolím Vlčavy: historická jízda pro celou rodinu
Na železnici v Rožmitále pod Třemšínem už tuto sobou 28. března se můžete svézt …
TIP NA VÝLET
D4 u Staré Hutě se znovu zúží:. ŘSD začne další etapu rekonstrukce mostu
Dálnice D4 se od dubna opět zúží. Ředitelství silnic a dálnic zahájí demolici a …
DOPRAVA
Příbramská lékařka MUDr. Bartášková: Cukrovka je nemoc, kde úspěch léčby drží v rukou i pacient
Diabetes patří mezi nejčastější civilizační onemocnění současnosti a počet pacientů …
ZDRAVOTNICTVÍ
Změna barvy očí? Tentokrát opravdu natrvalo.
Toužili jste někdy po modrých, zelených nebo prostě jiných očích, než jaké máte od …
Kdo nabízí nejlepší internet v Příbrami? Přehled poskytovatelů, typů připojení i kvality
Rychlost a kvalita internetu v Příbrami se může lišit dům od domu. Někde vede optika, …




