Nové lavičky na náměstí T. G. Masaryka mapují historii města
20. srpna 2024 (17:00)
foto: MěÚ
Na náměstí T. G. Masaryka byl instalován originální mobiliář. Nové lavičky slouží k posezení, a navíc přibližují historické milníky Příbrami.
O tom, že lavičky nemusí sloužit pouze k posezení, ale mohou být i zdrojem informací, se můžete přesvědčit na příbramském náměstí T. G. Masaryka, kde byly instalovány Lavice vzestupů a pádů. Jde o soubor čtyř výškově rozlišných laviček se sedacími a odkládacími plochami, které svou výškovou úrovní značí povahu jednotlivých období – vzestupy jsou výš, stagnace níže a pády dokonce lehce nad úrovní povrchu náměstí.
„Mezi informační nosiče, které jsou na zmíněném náměstí patří mapa města, rozcestník a tabule odkazující na historii náměstí. Nechtěli jsme veřejný prostor zahlcovat dalším informačním panelem, a proto jsme přistoupili k tomuto inovativnímu řešení, kdy nosičem informací budou právě lavičky. Design lavic čerpá inspiraci z historických událostí města, přičemž odráží dynamiku střídání světlých a temných období, které je pro Příbram charakteristické,“ říká k instalaci nového mobiliáře starosta města Jan Konvalinka.
Nový mobiliář je umístěn na jihozápadní straně kostela sv. Jakuba. Realizace vychází z interpretačního plánu města zpracovaného společností Tripeduca, jehož cílem je představit místním i návštěvníkům jedinečnost našeho města. Výrobu a montáž dle návrhu architekta Vladimíra Schmida realizovala společnost MEP za částku 845 400 Kč vč. DPH.
Lavice vzestupů a pádů jsou vyrobeny z cortenu, materiálu známého svou rezavou patinou, který poskytuje vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům a odkazuje na industriální minulost města. Je nutné zmínit, že tento materiál v průběhu času „zraje“, a lavičky tedy postupně změní barevný odstín. Cortenová ocel do doby vyzrání pouští rez a může špinit. Sedací plochy jsou z akátového dřeva.
Lavice vzestupů a pádů jsou vyrobeny z cortenu, materiálu známého svou rezavou patinou, který poskytuje vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům a odkazuje na industriální minulost města. Je nutné zmínit, že tento materiál v průběhu času „zraje“, a lavičky tedy postupně změní barevný odstín. Cortenová ocel do doby vyzrání pouští rez a může špinit. Sedací plochy jsou z akátového dřeva.
Na čelní straně lavic je prořezávaná grafika korespondující s vizuálním stylem města a texty popisujícími jednotlivé historické etapy. Výběr uvedených událostí byl konzultován s historikem Josefem Velflem. Řada lavic je zakončena interaktivním prvkem – zdvihacím zařízením, které je možné polohovat. Díky tomu může každý podle svého názoru vyjádřit, zda vnímá současnost jako vzestup, stagnaci nebo pád. Nový mobiliář je v případě potřeby demontovatelný.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / MěÚ Příbram
autor: Oldřich Kozák
Související
•Ani gram uranu sovětským okupantům
•S příbramskou archivářkou proniknete do tajů starých dokumentů. I těch psaných švabachem
•Věžní hodiny na Svaté Hoře si prohlédnete s restaurátorem
Další články
Nevydej se špatnou cestou. Policie varuje děti před drogami
Policie České republiky z Územního odboru Příbram se i letos zapojila do preventivního …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Vajíčka letos na Velikonoce podraží. Češi si připlatí oproti loňsku až o 11 procent
Blížící se Velikonoce přinesou tradiční nákupní horečku, letos ale budou vejce dražší …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nejkratší noc roku přijde dřív. Změna času přichází už 29. března
Letos nás čeká změna času o den dříve, než v loňském roce. V noci ze soboty 28. na …
ZMĚNA ČASU
Nehody, noční hluk a neplacení. Pravda o parkovišti pod Svatou Horou.
Parkoviště pod Svatou Horou patří k větším parkovacím plochám v dosahu centra …
FOTOGALERIE
Kocouři bojovali, ale Karlovarsko bylo nemilosrdné. Série se stěhuje na západ za stavu 0:2
Volejbalisté VK Trox Příbram nestačili na domácí palubovce na tým VK Karlovarsko a po …
SPORT
Pozor, jsou všude. Klíšťata se objevují i tam, kde byste je nečekali
Česká lékárnická komora upozorňuje, že klíšťata se v Česku probouzejí už s prvními …
PŘÍRODA
Brdy jsou soví ráj: Kulíšek nejmenší, sýc rousný i puštík obecný mají v CHKO ideální domov
Právě v tuto dobu nastal ten správný okamžik poznávat tajemné opeřené noční lovce …
POZNÁVÁME BRDY
Oblíbené regionální trhy v Dobříši: přijďte ochutnat, nakoupit a pobavit se
Náměstí Komenského v Dobříši se i v tomto roce promění v místo, kde to žije. Tradiční …
DOBŘÍŠ
Máte svého favorita v příbramském divadle? Hlasujte v naší anketě!
Divadlo Antonína Dvořáka Příbram patří mezi kulturní srdce města a dlouhodobě si drží …
ANKETA
Starosta Příbrami Jan Konvalinka oznámil, že už nebude kandidovat. Po osmi letech v čele města končí
Starosta Příbrami Jan Konvalinka dnes oznámil, že v letošních komunálních volbách už …
BLESKOVÁ ZPRÁVA




