Nová mláďata a záchrana ohrožených druhů. Zoo mají co ukázat ve dne i v noci

24. července 2020   (08:37)
Nová mláďata a záchrana ohrožených druhů. Zoo mají co ukázat ve dne i v noci

Po krátkém období, kdy zvířata zůstávala v anonymitě, se návštěvní sezona v zoologických zahradách rozjela opět naplno. Zmapovali jsme, na co nového se v rozumné dojezdové vzdálenosti od Příbrami můžete podívat.


Možná tu změnu návštěvník ani nepozná, ale zoologická zahrada v Plzni má nový druh zeber. Zebry Chapmannovy zde vystřídal nejohroženější poddruh zebry stepní, tzv. zebry bezhřívé. Přídomek tento druh zeber získal vzhledem k redukované hřívě, kterou téměř ztrácí ve dvou až třech letech stáří, přičemž u samců může dojít až k úplné ztrátě hřívy.
 

„V současné době se vyskytuje okolo 300 posledních jedinců zebry bezhřívé na savanách a v křovinatých oblastech severní a severovýchodní Ugandy. V lidské péči tento poddruh chová jen 11 zoologických zahrad na světě v počtu 34 jedinců,“ uvedla Zoologická a botanická zahrada Plzeň. První dvě klisny přicestovaly do zoo 20. července a následovat je má také hřebec. Zebry Chapmannovy byly postupně z plzeňské zoo již přesunuty do nových chovatelských zařízení.
 
V červenci se pro návštěvníky znovu otevřelo motýlárium ve Voticích u Benešova. O rezervaci se stará Ochrana fauny ČR a podle informací na webových stránkách není na péči sama: „Úžasnými pomocníky jsou kozy a ovce. Ty pastvou pomáhají udržovat cenné biotopy – stepi, květnaté louky a mokřady. Na pastvinách, kde se pasou kozy a ovce, poletuje spousta motýlů, svůj domov zde našli i vzácní ptáci a kvetou tu ohrožené druhy rostlin.“
 
Krokodýlí zoo v Protivíně láká na obnovené veřejné krmení krokodýlů. Můžete vidět ukázku krmení Golema – s hlavní hvězdou největším krokodýlem mořským chovaným v Evropě. S přístupem veřejnosti probíhá také krmení největší skupiny krokodýlů kubánských chované v Evropě,“ avizovala zoo. Krmení probíhají ve středu, v sobotu a v neděli od 11.00 a 14.00.
 

Zoo v Praze se pochlubila úspěšným odchovem cenných ptačích druhů zoborožců a dvojzoborožců. „Letošním 16. a 17. mládětem Zoo Praha přepsala nejen vlastní rekord v počtu odchovaných mláďat od jedné samice dvojzoborožce nosorožčího v Evropě, ale samice Markéta dokonce pokořila světový rekord šestnácti odchovaných mláďat, který dosud držel pár hnízdící v Audubon Zoo v USA v letech 1985–2000,“ informovala o zasloužilé samičce zahrada. Mláďata na svět přivedl také ohrožený druh zoborožce rýhozobého a letos se zde vylíhlo i vůbec první mládě zoborožce luzonského.
 
Návštěvníci pražské zoologické zahrady uvidí ve výběhu také obě sloní samičky, které se narodily letos na jaře. Lakuna i o pár týdnů mladší Amalee by měly ve svém pražském domově zůstat a zoo s nimi počítá jako s budoucími zakladatelkami nové rodinné skupiny. Novými přírůstky ve Farmaparku Soběhrdy u Benešova jsou velbloudí sameček a nandu pampový – pták podobný pštrosovi, jehož domovem je převážně Jižní Amerika.
 
Na noční prohlídku zoologickou zahradou v Táboře se mohou zájemci vydat v pátek 24. července. „Mnoho zvířat ožívá až se západem slunce. Rozhodli jsme se našim fanouškům ukázat Zoo Tábor, jak ji normálně vidět nemohou,“ uvedla táborská zoo. Prohlídka s odborným výkladem začíná ve 20.30, pro vstup je nutné zakoupit vstupenku předem on-line.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Zoo Praha

autor: Magdalena Rezková

Další články

Většina lidí by podle ankety souhlasila s povinností roušek v obchodech Většina lidí by podle ankety souhlasila s povinností roušek v obchodech Po nových cyklotrasách se v Brdech projedou turisté již v polovině srpna Po nových cyklotrasách se v Brdech projedou turisté již v polovině srpna Snadnější orientaci cyklistům umožní nové značení tras v nejmladší chráněné krajinné oblasti v Brdech. 4. srpna 2020   (09:38) Pivo teklo proudem, pod pódiem panovalo pogo. Z Kozárovic to dunělo Pivo teklo proudem, pod pódiem panovalo pogo. Z Kozárovic to dunělo Kultura Kraj podpořil petici za prohlášení kamenného mostu v Dobříši za kulturní památku Kraj podpořil petici za prohlášení kamenného mostu v Dobříši za kulturní památku Most byl podle petice vybudovaný kolem roku 1830 jako miniaturní replika Karlova mostu v Praze. 3. srpna 2020   (19:12) Chcete zažít pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály? Chcete zažít pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály? O posledním prázdninovém víkendu si můžete prohlédnout zblízka jediné létající savce – netopýry. Zajímavý program bude připraven pro děti i dospělé, nebude chybět ultrazvukový detektor, který zachytí pro lidské ucho neslyšitelné netopýří signály. 3. srpna 2020   (17:24) Příbramská nemocnice hledá vrchní sestru na urologické oddělení Příbramská nemocnice hledá vrchní sestru na urologické oddělení Výběrové řízení potrvá do konce srpna tohoto roku. 3. srpna 2020   (14:57) PR Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Strakonická zažívá další komplikace. Řidič superbu skončil za svodidly na střeše Doprava Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu Nakaženou dívku zaskočily nenávistné reakce: Vyhrožovali mi, že mě pobodají nebo rozbijí hlavu U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice U Lazska narazil taxík do stromu, řidiče odvezli do nemocnice Hasiči museli zraněného muže z vozidla vyprostit. 3. srpna 2020   (08:39)
Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Fanoušci vojenských a historických aut zbystřete: Až sto vozů se předvede v Rožmitále pod Třemšínem Druhý srpnový víkend se do Rožmitálu pod Třemšínem sjedou vojenská a historická vozidla. Hlavní program se odehraje během soboty 8. srpna, kdy posádky čeká orientační závod, návštěvníky pak zábavné odpoledne s hudbou. 3. srpna 2020   (06:16)
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz