Nová kniha mapuje 25 let budování skanzenu ve Vysokém Chlumci
29. listopadu 2023 (18:07)
foto: Hornické muzeum Příbram
Publikace Skanzen Vysoký Chlumec mapuje historii jednotlivých staveb, jejich stěhování i budování celého areálu od roku 1998, kdy Hornické muzeum Příbram odkoupilo pozemek od rodu Lobkowiczů, až do současnosti.
Za pětadvacetiletou historií skanzenu ve Vysokém Chlumci na Příbramsku se ohlíží nová kniha autorů Josefa Velfla, Kláry Posekané, Petra Dostála a Lubomíra Procházky. Publikace Skanzen Vysoký Chlumec mapuje historii jednotlivých staveb, jejich stěhování i budování celého areálu od roku 1998, kdy Hornické muzeum Příbram odkoupilo pozemek od rodu Lobkowiczů, až do současnosti. Autoři to dnes řekli novinářům.
Ve skanzenu jsou dvě desítky staveb, posledními přírůstky jsou hospodářský objekt z Mokřan a obytné stavení z Řikova. Podle ředitele hornického muzea Velfla by se do více než tříhektarového areálu teoreticky vešly ještě další objekty, nabouralo by to však dosavadní koncepci. Při vytváření skanzenu bylo cílem, aby vypadal jako skutečná vesnice, což se podle Velfla povedlo. "Chodí nám nabídky i na další objekty, ale nemáme potřebu nabourat tuto koncepci. Navíc se držíme striktně regionu, prezentujeme architekturu z regionu a nemáme ambice sem vnášet něco jiného," dodal Velfl.
Do vysokochlumeckého skanzenu se stěhovaly lidové stavby, které by na svém původním místě zanikly. V přírodním areálu v údolí Libíňského potoka jsou umístěny historické zemědělské usedlosti, chalupnická a domkářská stavení, hospodářské stavby, technické stavby na vodní pohon a drobné sakrální objekty, které pocházejí většinou z 18. až počátku 20. století.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Advent ve středočeských muzeích a galeriích nabídne desítky akcí
•Kniha Třemšínský drak čerpá z regionální historie a mytologie
•Hornické muzeum vystaví historické i současné betlémy z Příbramska
Další články
Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally!
Poslední červencový víkend nabídne celou řadu kulturních i sportovních událostí! Děti …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě
Bohutínské pouťové oslavy letos proběhnou od pátku 24. července do neděle 26. …
KULTURA
REPETE FEST oživí zámek v Rožmitále. Nabídne hudbu, divadlo i podporu obnovy památky
V pátek 24. až do neděle 26. července se zámek v Rožmitále pod Třemšínem promění v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Cyklisté na Příbramsku pod lupou zákona: Pravidla platí pro každého, pokuty za prohřešky se mohou vyšplhat na tisíce korun
Letní sezóna na silnicích Příbramska přináší tradiční napětí mezi řidiči a cyklisty. …
DOPRAVA
Prázdninový hit: úzkokolejka, kterou děti milují. Vlak jede každý den
Jindřichohradecká úzkokolejka se po 3,5 letech pauzy vrátila na koleje a nabízí přesně …
TIP NA VÝLET
Okresní soud reaguje na článek o hrající fontáně. Technologie je podle něj nefunkční a obnova by stála statisíce
Po zveřejnění článku o hrající fontáně na náměstí Arnošta z Pardubic, která je už …
ANKETA
Soutěž: Vyhrajte dvakrát dvě VIP vstupenky na zahájení Silmet Rally Příbram
Silmet Rally Příbram se jede už o nadcházejícím víkendu. A díky generálnímu partnerovi …
SOUTĚŽ
Každý déšť spláchne plast do řek. Jednoduchá síť na kanálu tomu dokáže zabránit
Mikroplasty už nejsou hrozba budoucnosti. Jsou v pitné vodě, v dešti, v lidské krvi i …
ZAJÍMAVOSTI
Po víkendových přeháňkách přijde obrat. Česko čeká návrat tropů, teploty příští týden překročí třicítku
Po krátkém ochlazení se do Česka vrátí pravé letní počasí. Meteorologové očekávají, že …
POČASÍ
Příbramská nemocnice nasadí technologii, kterou má jako první v ČR. Robotické operace začnou 2. září
Oblastní nemocnice Příbram má jako první nemocnice v ČR k dispozici nejnovější …
AKTUÁLNĚ




