Nová kampaň středočeských nemocnic chce podpořit dárcovství krve
11. října 2022 (20:18)
Dárcovství krve chce podpořit nová kampaň Hrdina je v každém z nás, kterou spustila příbramská nemocnice. K projektu, jehož tváří je fotbalista Jan Koller, se připojily i ostatní krajské nemocnice. Cílem je projevit uznání všem dosavadním dárcům krve a zároveň k dárcovství přimět další zájemce včetně mladých lidí, řekl dnes novinářům autor kampaně a mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota.
Kampaň je založena na myšlence, že hrdinou se může stát úplně každý. Nepotřebuje k tomu žádné superschopnosti, jen zdraví a ochotu darovat krev, čímž může zachránit zdraví a životy druhých. Kampaň má jednotný vizuální styl a webové stránky a její součástí je videoklip kapely Pro tebe, v němž kromě hudebníků účinkuje i Koller. Bývalý fotbalový útočník a reprezentant při dnešní premiéře videoklipu v příbramském kině uvedl, že i on měl jako dítě své hrdiny a vzory, například apačského náčelníka Vinnetoua, a že podobné projekty vždy rád podpoří.
Příbramská nemocnice by podle primářky hematologicko-transfuzního oddělení Magdy Nohejlové potřebovala zvýšit počet dárců zhruba o 20 až 30 procent. "Staří dárci nám ubývají a mladých nám nepřichází tolik, kolik bychom potřebovali," uvedla. Nemocnice má podle ní v databázi přes 2000 dárců, ale například za loňský rok jich darovalo krev necelých 1800. Někteří však přicházejí za rok víckrát, ročně nemocnice eviduje přes 4000 dárcovských odběrů.
foto, video: ONP Příbram
Současná medicína je podle Nohejlové na vysoké úrovni a dokáže vyléčit spoustu nemocí, na druhé straně přibývá pacientů, jejichž léčba je náročná na podávání krve. "Nemusejí to být pouze pacienti po úrazech, rodičky, je to i mnoho onkologických pacientů. Takže spotřeba krve neustále stoupá," upozornila Nohejlová.
Hejtmančin náměstek pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) věří, že kromě krajských zařízení se ke kampani přidají i ostatní nemocnice v regionu. V celém Česku je nyní čtvrt milionu registrovaných dárců. Podle odborníků by bylo třeba mít celkem alespoň 300.000 dárců a ročně 35.000 prvodárců, aby se pokryl přirozený úbytek a posílil celkový počet dárců. Středočeský kraj se podle Pavlíka nevymyká celostátnímu průměru. Komplikací bylo podle něj období pandemie koronaviru, kdy se řada dárců bála chodit na odběry. Situace se již zlepšila, byť z hlediska počtu odběrů stále není taková jako před covidem, dodal radní.
foto: Středočeský kraj
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Lékaři začali předepisovat paxlovid, vydává ho i příbramská lékárna
•Pro seniory začne fungovat bezplatná linka s jednotným číslem 116 100
•Diabetikům hrozí při chřipce až šestkrát častěji, že skončí v nemocnici
Další články
Pudilová končí v OKTAGONu? Příbramská rodačka má nabídky na titulové zápasy!
Příbramská rodačka a jedna z nejznámějších českých MMA bojovnic Lucie Pudilová má za …
SPORT
Maturita, nebo řemeslo? Možnosti studia v Příbrami a okolí
Vybrat si správnou střední školu není jednoduché. Příbramsko však nabízí překvapivě …
ŠKOLSTVÍ
Masopustní veselí i plesová noc: Rožmitálsko čeká den plný tradic a tance
Poslední únorová sobota nabídne na Rožmitálsku pestrý program pro malé i velké. …
MASOPUST
Historie pití kávy od orientální rarity k českému „turkovi“
V přízemí Kopáčkova domu je volně přístupná výstava Muzea města Dobříše, která …
ANKETA
V Rožmitále hořel nakladač
Hasiči zasahovali v Rožmitále u nahlášeného požáru nakladače.
AKTUÁLNĚ
Klučenice se třesou dál. Po nočních otřesech přišel další během dne
Obyvatele Klučenic a okolních obcí probudil ve čtvrtek pozdě večer nečekaný otřes. …
AKTUÁLNĚ
U Višňové narazilo auto do stromu, hasiči vyproštovali řidiče
Vážná dopravní nehoda se stala před 11. hodinou dopoledne v pátek 27. února u obce …
AKTUALIZOVÁNO
Tankování v Příbrami: Nejdražší Natural 95 i naftu má MOL i OMV
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 31,90 Kč do 34,90 …
AKTUÁLNĚ
U Milína skončilo auto na střeše
V pátek 27. února ráno havarovalo osobní auto u Milína. Vůz skončil na střeše.
DOPRAVA
Tipy na víkend: Pohádky, fantasy ples, velké kino i jarní procházka
Poslední únorový víkend slibuje na Příbramsku opravdu nabitý program. Čekají vás …





