Nová aplikace předpovídá aktivitu klíšťat i riziko nákazy lymeskou borreliózou
17. května 2023 (14:17)
foto: freepik
Kromě interaktivní mapy aplikace nabízí i návody na prevenci a správné odstranění přisátého klíštěte, stejně jako informace o druzích klíšťat a vysvětlení mýtů, které se s nimi pojí.
Předpovídat aktivitu klíšťat a riziko nákazy lymeskou borreliózou v českých lesích může lidem pomoct nová mobilní aplikace Klíšťapka. Novinářům ji na tiskové konferenci představili vědci, kteří se podíleli na jejím vývoji. Kromě interaktivní mapy aplikace nabízí i návody na prevenci a správné odstranění přisátého klíštěte, stejně jako informace o druzích klíšťat a vysvětlení mýtů, které se s nimi pojí.
Aplikaci Klíšťapka vyvinuli vědci z Fakulty lesnické a dřevařské a Provozně ekonomické ČZU ve spolupráci s Lesy ČR, Státním zdravotním ústavem, Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, Českou lesnickou společností a Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti. Mobilní aplikaci si mohou uživatelé stáhnout na Google play, má ale i webovou verzi.
Klíšťapka snímá polohu uživatele a ukazuje možnost výskytu klíšťat v lesích v jeho okolí, uživatelé si mohou lokalitu i vyhledat. Aplikace upravuje rovněž předpověď aktivity klíšťat vzhledem k teplotě a ukazuje procento zastoupení klíšťat infikovaných lymeskou borreliózou v dané lokalitě. Pro vlastní potřeby si uživatelé mohou zaznamenávat do aplikace také čas a místo, když je klíště kousne.
"Data ukládaná uživatelem na jeho telefonu a zůstávají na jeho telefonu a nikam dál se nepropisují," řekl Jan Bartoška z Provozně ekonomické fakulty ČZU. Vytvoření platformy, na které by uživatelé mohli sdílet svá data, bude předmětem dalšího projektu.
Aplikace aktuálně poskytuje data z porostů Lesů ČR, všechny lesy v Česku zatím nezobrazuje. V budoucnu by Klíšťapka měla poskytovat data i z dalších lokalit, například z městských parků, rozšířit by se měla i o další klíšťaty přenášené infekce.
Výzkum předcházející tvorbě aplikace ukázal, že v lesích je nákaza borreliózou od klíšťat méně nebezpečná než v městských parcích. "Ze zkoumaných nymf z lesů byla borreliózou infikovaná každá desátá, například v městských parcích v Praze je infekční každá čtvrtá nymfa," řekla vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou borreliózu Kateřina Kybicová. Data porovnávala s desetiletou zkušeností Národní referenční laboratoře.
Lymeská borrelióza je bakteriální onemocnění, které se léčí antibiotiky. Mezi typické projevy patří utvoření červené skvrny s bílím středem v místě, kde došlo k přisátí klíštěte. Tento projev má ale asi jen polovina pacientů. V druhé fázi může nemoc postihnout klouby, centrální nervový systém a někdy i srdce. Proti borrelióze na rozdíl od encefalitidy neexistuje očkování. Odborníci dlouhodobě upozorňují na to, že výskyt nemocí přenášených klíšťaty je v Česku ve srovnání se zeměmi EU vysoký. V roce 2020, kdy mělo Česko v přepočtu na 100.000 obyvatel zhruba osm případů klíšťové encefalitidy, šlo o nejvyšší počet v EU. Na celém území unie tvořili nakažení Češi přes pětinu všech nahlášených případů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Díky! FEST chce poděkovat i přinést dobrou náladu
•V ČR žije asi 620 lidí, kteří nevědí o své nákaze HIV
•Hygienici zkontrolovali čínské bistro. V mrazáku prošlé maso, na zemi špína a zbytky potravin
Další články
Hazard v době velkého sucha: Pálení stavebního odpadu v Orlově zalarmovalo hasiče
V areálu výstavby rodinných domů v Orlově u Příbrami se dnes odpoledne vymklo kontrole …
AKTUÁLNĚ
Voda ke koupání se zhoršuje. Problémy hlásí Živohošť, Županovice i Nový rybník
Léto vrcholí a s ním i období dovolených a koupání. Mnozí lidé míří za vodními …
AKTUALIZOVÁNO
Léto v Příbrami bez výpadku dárců. Termíny se plní až do září
Letní měsíce bývají pro transfuzní oddělení náročné. Lidé odjíždějí na dovolené a …
AKTUÁLNĚ
Pískfest nabídne 21 představení, čtyři doprovodné akce a divadelní průvod. Příbram čeká třetí ročník festivalu pouličního divadla
Od 4. do 6. září 2026 přivítá Příbram třetí ročník Pískfestu — jediného festivalu …
KULTURA
Žně ve Středočeské kraji končí, výnosy obilí jsou z hektaru o 1,5 tuny nižší
Žně ve Středočeském kraji jsou téměř u konce, zbývá sklidit zhruba 495 hektarů …
AKTUÁLNĚ
SPD Příbram představuje kandidátku. Lídryní je Petra Novotná, hlavním tématem je voda a správa městských služeb
Hnutí SPD Příbram představilo kandidátní listinu pro podzimní komunální volby. Lídryní …
VOLBY 2026
ČHMÚ spustil novou družicovou prohlížečku! Nabízí více možností a lépe funguje i v mobilu
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) představil počátkem srpna novou prohlížečku …
ZAJÍMAVOSTI
Žena přišla o miliony, prodala byt a hrozí jí trestní stíhání. Nalétla falešným investicím
Neznámí podvodníci připravili vysokoškolsky vzdělanou ženu z Chomutovska téměř o 3,5 …
Blížící se začátek školního roku zasáhne rozpočty rodin. Prvňáčkům pomáhají školy, obce i pojišťovny
Pro děti je nástup do první třídy velkým dobrodružstvím, pro mnoho rodičů ale také …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Co se děje v parku po setmění? Zámek Dobříš hostí tradiční Noc s netopýry
Přijďte zjistit, co se děje v zámeckých zahradách po západu slunce a co všechno dokáže …
AKTUÁLNĚ




