Nová aplikace nabízí předpověď počasí na úrovni katastrů
21. března 2023 (13:51)
foto: pixabay
Aplikace umožňuje zpětně hodnotit teplotu vzduchu nebo teplotu půdy v pěti a deseti centimetrech, relativní vlhkost vzduchu, úhrn srážek, rychlost větru a délku slunečního svitu.
Nový portál Agropočasí nabízí předpověď počasí až na úrovni katastrů. Nabízí předpověď maximální a minimální teploty vzduchu, úhrnu srážek a rychlosti větru a relativní vlhkosti na dva dny. Na vzniku webové aplikace se podílel Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) ve spolupráci s ministerstvy zemědělství a životního prostředí. Novináře o tom informovali ředitel ČHMÚ Mark Rieder a Jozef Soukup z České zemědělské univerzity (ČZU).
Web www.agropocasi.cz nabízí také výhled srážek až na deset dní dopředu. Na portálu mohou uživatelé najít interaktivní grafy, kde lze po zadání konkrétního katastru zobrazit zpětně informace o počasí za zvolené období. Aplikace umožňuje zpětně hodnotit teplotu vzduchu nebo teplotu půdy v pěti a deseti centimetrech, relativní vlhkost vzduchu, úhrn srážek, rychlost větru a délku slunečního svitu. Umožňuje také výpočet kumulativních srážek a teploty za stanovené období.
Rieder uvedl, že aplikace vznikla i na základě požadavků zemědělců na co nejpřesnější předpověď počasí. Upozornil, že předpověď na úrovni katastrů je velmi vysoké rozlišení, ČHMÚ standardně dělá předpověď na oblast 2,4 krát 2,4 kilometru.
Děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU Josef Soukup uvedl, že aplikace nabízí srovnání i s historickými daty o počasí. Poznamenal, že v současné době je nesporné, že nastávají změny klimatu a na tuto situaci je nutné reagovat jak snižováním například emisí, tak adaptačními strategiemi pomocí specifických zemědělských postupů.
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) podotkl, že pro zemědělce je klíčové sledovat množství srážek nebo teplotu vzduchu, protože ovlivňují výnosy plodin. Díky aplikaci mohou farmáři upravit své hospodaření a plánovat postupy práce, doplnil.
České zemědělství je podle něj progresivní obor i díky využití moderních technologií. Upozornil, že zemědělci budou moci čerpat dotace na takzvané precizní zemědělství, na nákup například zařízení využívající družicové systémy nebo polní roboty. "Umožníme zemědělcům na precizní zemědělství čerpat až deset miliard Kč, a to jak z národních, tak evropských peněz," řekl.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) poznamenal, že nová aplikace může sloužit i zahrádkářům.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•S jarem začíná svoz odpadu ze zahrad a nebezpečných materiálů
•Příbram se i v letošním roce zapojí do akce Ukliďme Česko
•Teploty se v týdnu přiblíží 20 stupňům, bude oblačno s deštěm
Další články
SK Spartak Příbram slaví historický postup do divize. Po 70 letech je zpátky mezi elitou krajského fotbalu
Fotbalová Příbram má důvod k velkým oslavám. SK Spartak Příbram po dlouhých 70 letech …
SPORT
Středočeský kraj vyhlásí výběrové řízení na nového šéfa příbramské nemocnice
Středočeský kraj vyhlásí výběrové řízení na nového šéfa příbramské nemocnice. Nahradí …
ZDRAVOTNICTVÍ
Trendy bizár jídla: když jídlo přestává být jen jídlo
V posledních letech je čím dál víc vidět jeden výrazný posun: jídlo už dávno není jen …
LIFESTYLE
Meteorologové varují: Situace se dynamicky vyvíjí, energie je na Z a JZ Čech více než včera
Po sobotním bouřlivém počasí, které se prohnalo částečně i naším regionem, můžeme …
AKTUALIZOVÁNO
Zničené náhrobky, pobořená zeď. Poslední židovská památka v Příbrami volá o pomoc
Židovský hřbitov v Příbrami je jednou z nejtišších, ale zároveň nejvýmluvnějších …
HISTORIE
Příbram si dnes připomíná 134 let od březohorské důlní katastrofy. Tragédie, která změnila české hornictví
V neděli 31. května uplynulo 134 let od největší tragédie v dějinách českého rudného …
HISTORIE
Nový seznamovací trend „SHREKKING“ šokuje. Lidé randí s „horšími partnery“ schválně
Sociální sítě opět zaplavuje nový vztahový trend, který budí emoce i ostrou kritiku. …
LIFESTYLE
Příbram má bronz z Balkánu! Jan Štěpánek vybojoval medaili na IMMAF
Jan Štěpánek z Pankration Gymu Příbram vybojoval na mezinárodním turnaji Balkan Open …
SPORT
Ředitel ZŠ Březové Hory Mgr. Josef Strejc MBA: Škola má být místem, kde se děti cítí bezpečně a učí se s chutí
ZŠ Březové Hory je jednou z mála škol v Příbrami, která staví výuku na slovním …
ROZHOVOR
Studenti z Dubna si zahráli na policisty. Vyzkoušeli si zbraně, zásahy i zastavování aut
Třicet studentů oboru Bezpečnostně právní činnost ze SOŠ Dubno si vyzkoušelo, jak …
FOTO




