6. 7. je st. svátek (Mistr Jan Hus)

Nosní kapky používejte s rozvahou, vzniká na nich závislost

28. října 2024   (16:00)
Nosní kapky používejte s rozvahou, vzniká na nich závislost
foto: pixabay.com

Nosní kapky v podzimním období využívá řada z nás. Jejich používání není škodlivé, alespoň, pokud budete dbát na doporučení lékárníka


Pocit ucpaného nosu a následnou úlevu po použití nosního spreje zná asi každý z nás. Přesto ani s nosními kapkami by se to nemělo přehánět. Vcelku snadno se na nich totiž tvoří závislost a cesta z ní bývá často velmi obtížná. Proto je třeba poslouchat rady lékárníků, kteří upozorňují na to, že kapky by se měly užívat maximálně jeden týden.

"Závislost na nosních kapkách se projevuje tím, že se snižuje jejich účinnost po podání a pacient je musí užívat stále častěji. Vzniká při delším užívání, většinou více než 2-3 týdny. Kromě fyzické závislosti, způsobené změnou nosní sliznice, může vzniknout i psychická závislost. U pacienta se pak objevuje nutkání užít nosní přípravek, ačkoliv nepociťuje žádné symptomy nachlazení či infekce. Může se těchto symptomů obávat a užít přípravek nadbytečně jako formu ochrany, dokonce si může takto příznaky nemoci z nachlazení vyvolat," upozorňuje PharmDr. Kristýna Brabcová z lékárny Oblastní nemocnice v Příbrami.
Jak se takové závislosti zbavit, pokud vznikne? Je to obtížné, ne však nemožné. Zásadní je dopřát nosní sliznici, aby se zotavila a po tuto dobu je nutné se zcela vyhýbat léčivým přípravkům z výše zmíněné kategorie. Fungovat jako terapie, ale i pomoci regeneraci nosní sliznice mohou například přípravky, které obsahují mořskou sůl, nebo rostlinné výtažky.
"Prevence je vždy lepší než léčba onemocnění. V případě dutiny nosní je vhodná hypotonická či izotonická mořská sůl, a to včetně přípravků obohacených např. mědí či stříbrem, dále solné roztoky formou výplachu nosní konvičkou či rostlinné přípravky," radí závěrem doktorka farmacie Kristýna Brabcová.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák








Další články

Kamion vjel na D4 do uzavřeného úseku a visí z mostu nad tratí, na místo jede obří jeřáb Kamion vjel na D4 do uzavřeného úseku a visí z mostu nad tratí, na místo jede obří jeřáb Dramatické chvíle zažívají od nedělního poledne záchranáři a hasiči na dálnici D4 u … AKTUALIZOVÁNO Čtyři kočky divoké pod dohledem. Obojky prozradí jejich zvyky v přírodě Čtyři kočky divoké pod dohledem. Obojky prozradí jejich zvyky v přírodě Kočka divoká, jedna z nejvzácnějších šelem české přírody, se v posledních letech … ZAJÍMAVOSTI Veterináři spustili nový portál: Chovatelé, myslivci i potravináři vyřídí desítky agend online Veterináři spustili nový portál: Chovatelé, myslivci i potravináři vyřídí desítky agend online Od 1. července spustila Státní veterinární správa (SVS) nový Klientský portál (KLIP), … AKTUÁLNĚ U mimoúrovňové křižovatky Lety začnou rozsáhlé opravy, řidiče čekají objížďky i omezení provozu U mimoúrovňové křižovatky Lety začnou rozsáhlé opravy, řidiče čekají objížďky i omezení provozu Řidiči využívající dálnici D4 a mimoúrovňovou křižovatku (MÚK) Lety musí od pondělí 6. … AKTUÁLNĚ Bodnárová ve formě. Benidorm, státnice, Praha Bodnárová ve formě. Benidorm, státnice, Praha Příbramská judistka Tereza Bodnárová prožívá mimořádně úspěšné období. V květnu … SPORT Cyklohráček láká i výletníky z Příbrami. Připravil 14 prázdninových expedic Cyklohráček láká i výletníky z Příbrami. Připravil 14 prázdninových expedic Oblíbený výletní vlak Cyklohráček vyráží i letos na mimořádné prázdninové výlety. Od … AKTUÁLNĚ Bezpečně u vody: Stačí chvilka nepozornosti a letní pohoda může skončit tragédií Bezpečně u vody: Stačí chvilka nepozornosti a letní pohoda může skončit tragédií Léto a prázdniny jsou obdobím, kdy tisíce lidí míří k moři, na koupaliště, k rybníkům … AKTUÁLNĚ Z Příbrami až na vrchol. Petra Škopková je mistryní České republiky ve sportovní gymnastice Z Příbrami až na vrchol. Petra Škopková je mistryní České republiky ve sportovní gymnastice Příbram má nový velký sportovní úspěch. Petruška Škopková se na letošním Mistrovství … SPORT Jen jednou v roce! Hornické muzeum zpřístupní v neděli všechny expozice za symbolickou korunu Jen jednou v roce! Hornické muzeum zpřístupní v neděli všechny expozice za symbolickou korunu První červencový víkend patří v Příbrami tradiční Prokopské pouti. Největší a … ZAJÍMAVOSTI
Slavíme Cyrila, Metoděje i Husa. A obchody? Otevřené, jak jste zvyklí Slavíme Cyrila, Metoděje i Husa. A obchody? Otevřené, jak jste zvyklí Červencové státní svátky letos připadají na neděli 5. července a pondělí 6. července. … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz