Noční mrazíky lze očekávat až po Dušičkách
17. října 2020 (11:15)
V příštích dvou týdnech budou nejvyšší denní teploty kolem 12 stupňů Celsia. Do půlky listopadu se postupně ochladí k sedmi stupňům. Noční mrazíky lze očekávat možná po Dušičkách. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Srážkově má být následující měsíc průměrný.
"Období příštích čtyř týdnů jako celek očekáváme teplotně i srážkově průměrné," uvedli meteorologové. Teploty vzduchu se budou pohybovat kolem dlouhodobého průměru, který pro tyto čtyři týdny činí 5,2 stupně, nebo slabě nad průměrem. Týdenní průměry nejvyšších denních teplot budou podle meteorologů ve druhé půlce října kolem 12 stupňů, v týdnu po Dušičkách kolem devíti stupňů a v týdnu do 15. listopadu kolem sedmi stupňů.
Srážkově by se jednotlivé týdny měly pohybovat kolem dlouhodobého průměru. Srážkové úhrny se budou pohybovat zhruba kolem deseti milimetrů vody na metr čtvereční za týden. Průměrný úhrn srážek pro období od 19. října do 15. listopadu je 43 milimetrů. Zatím nejvíc napršelo v roce 1998, kdy meteorologové naměřili 92 litrů na metr čtvereční. Nejméně srážek spadlo v roce 1983 s úhrnem čtyři milimetry.
Dlouhodobá průměrná teplota pro období od 19. října do 15. listopadu je 5,2 stupně Celsia. Nejchladněji bylo v roce 1965, kdy průměr činil dva stupně. Zatím nejvyšší průměr 8,2 stupně Celsia meteorologové zaznamenali na podzim před sedmi lety.
Měsíční výhled se podle ČHMÚ zaměřuje na týdenní průměry, nepostihuje proto všechny možné výkyvy počasí. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek je zhruba 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro daná období.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
ŘSD bude příští rok pokračovat v dostavbě Pražského okruhu i středočeské D7
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje v roce 2026 ve Středočeském kraji několik …
Na silnici u Dubence havarovala dvě auta
V úterý před 15. hodinou se stala dopravní nehoda u Dubence na silnici I/18.
Bezdomovci se mohou ve středočeských městech ohřát v noclehárně nebo ve stanu
Lidé bez domova se mohou ve středočeských městech ohřát třeba v noclehárně, ve …
Mrazivé ráno a mrtvá baterie? Strážníci v Příbrami auto nastartují pomocí startovacího boxu
Zimní mrazy a dlouhé stání dokážou potrápit i jinak spolehlivé auto. Slabá nebo vybitá …
AKTUÁLNĚ
Lidí s respiračními nemocemi ve Středočeském kraji přibylo. Nejvíce nemocných je mezi dětmi do pěti let
Lidí s respiračními chorobami včetně chřipky ve Středočeském kraji přibylo. Nemocnost …
Rallye Dakar 2026: Martin Macík po 2. etapě. „Bylo to extrémně těžké, ale jsme v cíli,“ hlásí posádka kamionu Josef
Sedlčanský jezdec Martin Macík pokračuje v letošním ročníku Rallye Dakar 2026 ve …
Sport
Auto porazilo u Příbrami rodiče s kočárkem. Na místo letěly vrtulníky
Vážná dopravní nehoda s těžký zraněním se stala v pondělí v podvečer u Příbrami na …
Gastro agent: Bistro Láska
Rychlé občerstvení v centru města má jednoduchý úkol: nasytit, nezdržovat a …
Fast food
Velbloudi v čele tříkrálového průvodu. Tradice i sbírka opět v Příbrami
Nový rok v Příbrami tradičně otevírá tříkrálový průvod – a ani tentokrát nebudou …
Kultura
Na Svaté Hoře pokračují úspěšné programy pro školy
S návratem dětí po vánočních prázdninách zpět do školních lavic se znovu otevírá …





