Noc na Svaté Hoře. Zažijte neobyčejnou atmosféru příbramské dominanty
4. dubna 2024 (18:33)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Vžijte se do kůže dávných poutníků, kteří cestovali do Příbrami a strávili magickou noc na slavném poutním místě
Svatá Hora je jedním z nejvýznamnějších poutních míst v celém Česku. Barokní areál na vrchu (586 m) u Příbrami je oblíbeným místem turistů a nyní dává příležitost nasát neobyčejnou atmosféru příbramské dominanty. Mimořádná akce se uskuteční 5. a 6. dubna.
Dlouhá tradice pouti na Svatou Horu často vyžadovala nutnost přespání v prostorách přímo v ambitech poutního místa. Poutníci nikdy netoužili po luxusním ubytování, proto vzali za své každé místo, kde se mohli uložit ke spánku. V prostotě jednoduchého přespání mnohem lépe vynikne krása, kterou naši předkové potřebovali pro povznesení ducha od šera jejich každodenního života.
Svatá Hora je místo plné zázraků. Stovky svědectví o neobvyklých situacích proslavily Svatou Horu po celém světě. Důkazem jsou v ambitu zobrazené milosti, ke kterým uslyšíte zajímavý komentář. Obvykle veřejnosti skryté prostory uvidíte za magického svitu svící.
Prohlédnete si Biskupský pokoj. Prostor se stropní štukovou výzdobou, historickým vybavením a intarzovanou podlahou je využíván jako reprezentativní místo pro vzácné návštěvy. Biskupský pokoj a sklenička svatohorského vína budou hezkým zpestřením vašeho nočního programu.
Návštěvníci poznají klášterní sklepy, pokochají se výhledem z půd na svatohorskou baziliku. Pochutnají si na večeři v krásném prostoru barokní jídelny za poslechu živé hudby. Vystoupají do podkroví k pedálovým strojům svatohorských varhan, uvidí krápníkovou kapli či útroby barokní rezidence, kde je bude čekat nejedno překvapení. Těch si na vás pořadatelé připravují opravdu hodně a zažijete mnohem víc, než je výše psáno.
Hlavním cílem je ukázat návštěvníkům Svaté Hory její netradiční noční atmosféru. Více na webu www.svata-hora.cz.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Ondřej Huml
Související
•Na Marii se bude vzpomínat na Karla Kryla
•Dnes je Velikonoční pondělí. Šlehání pomlázkou má ženám a dívkám zachovat krásu, zdraví a veselou náladu po celý další rok
•Podbrdské muzeum otevře v dubnu novou výstavu a zve na koncert žáků místní ZUŠ
Další články
Středočeský kraj v autobusech PID od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi
Od srpna bude možné nastupovat do autobusů Pražské integrované dopravy (PID) všemi …
DOPRAVA
Penaltový král poprvé ve Středočeském kraji. Nový Knín hostí premiéru s Horváthem, Zelenkou i „Kalkulátorem“
Po šestnácti ročnících na Moravě vstupuje Penaltový král do nové éry. Soutěž se vydává …
SPORT
Technologická revoluce míří na Příbramsko. Unikátní podzemní laboratoř dostane novou šanci stát se centrem inovací
Jedinečné pracoviště ukryté pod zemí nedaleko Slapské přehrady čeká další rozvoj. …
ZAJÍMAVOSTI
Březnicí otřásly exotické rytmy a vůně z celého světa: Třetí ročník festivalu přilákal stovky lidí
Březnické staré kluziště se proměnilo v pestrobarevnou křižovatku světových kultur. …
FOTOGALERIE
Čekají nás chladné noci i déšť. Oteplovat se začne ke konci týdne
Počasí v Česku bude v nadcházejících dnech velmi proměnlivé. Po klidnějším začátku …
AKTUÁLNĚ
Zápas, který měl přijít dvakrát. Teď už neuhne nikdo. Szabová vs. Pudilová o královnu OKTAGONU
Na Štvanici se chystá zápas, který má přesah i mimo sport.
Souboj o královnu …
SPORT
Koupili jste si letenku? Ještě to neznamená, že poletíte. Overbooking je zpět
Stojíte u gatu, v ruce letenka, v hlavě dovolená — a najednou vám oznámí, že do …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Víno je starší než civilizace. A naše tolerance k alkoholu je neobvykle vysoká
Víno je starší než písmo, chutná jinak ve vesmíru a obsahuje stovky aromat, které by …
ZAJÍMAVOSTI
Ve vodních nádrží Orlík a Slapy je kvalita vody ke koupání výborná
Středočeská přírodní koupaliště mají většinou výbornou kvalitu vody. Jedinou výjimkou …
AKTUÁLNĚ
Taxík Maxík: dostupná doprava pro seniory a držitele ZTP v Příbrami
Taxík Maxík funguje v Příbrami od roku 2023 a od té doby pomáhá seniorům a držitelům …
NEPŘEHLÉDNĚTE




