27. 1. svátek má Ingrid




Noc na Svaté Hoře: Vstupte do krápníkové kaple v záři svíček, povečeřte v barokní jídelně

7. listopadu 2024   (10:00)
Noc na Svaté Hoře: Vstupte do krápníkové kaple v záři svíček, povečeřte v barokní jídelně
foto: Miroslav Zelenka, zdroj: Svatá Hora

Ojedinělý zážitek si lze v poutním areálu v Příbrami dopřát jen několikrát během roku.


Pozdní prohlídka ambitů, sklenka vína v biskupském pokoji nebo večeře v barokní jídelně s živou hudbou. Svatá Hora v Příbrami je místem, jehož noční kouzlo návštěvníci objeví během ojedinělých akcí. „Není to pětihvězdičkový hotel, co hlavního můžete při přespání na Svaté Hoře zažít. Ostatně poutníci lehávali často jen na slámě. Ani té se však nemusíte u nás bát,“ zve web poutního areálu na další Noc na Svaté Hoře, která se zde koná z 8. na 9. listopadu.

Tradiční poutní cíl přiváděl na Svatou Horu pěší, kteří sem putovali i z velkých vzdáleností. „Příbramané poutníkům nabízeli přenocování ve volných pokojích vdovských bytů, ale často jen na seně na půdách a podobně. V hlubší historii bylo též běžné přespávání poutníků přímo v ambitech poutního místa s výhledem na vyobrazení vybraných zázraků, které se na přímluvu Panny Marie udály a dějí dodnes,“ přibližuje historické skutečnosti Svatá Hora. Ani novodobí návštěvníci nemohou očekávat příliš exkluzivní ubytování. Exerciční dům ve svatohorském areálu stále slouží jako přístřeší pro příchozí i jako místo konání vícedenních duchovních cvičení, a i proto zde nenajdete honosné zařízení.
Svatohorské ambity předávají prostřednictvím obrazů na stěnách stovky svědectví o pomoci v nejrůznějších situacích. „Bez nich by Svatá Hora nebyla tím, čím dnes je. K vyobrazeným milostem si poslechnete zajímavý komentář. Prohlídku jiných veřejnosti obvykle skrytých prostor pak zase budete moci absolvovat za svitu svící,“ přibližuje náplň večera Svatá Hora.
Zpřístupněn bude biskupský pokoj, který je využíván jako reprezentativní přijímací místnost pro vzácné návštěvy. Chloubou Svaté Hory jsou rovněž rekonstruované varhany, i k jejich pedálovým strojům v podkroví se účastníci noční návštěvy dostanou stejně jako do klášterního sklepení. Akce začíná v 16.00 a účast je nutné rezervovat. Počet účastníků je omezen. Více informací se dozvíte na webu Svaté Hory.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková








Další články

Stavební uzávěra smetena ze stolu. Co teď čeká Fantovu louku Stavební uzávěra smetena ze stolu. Co teď čeká Fantovu louku Rada města Příbrami neschválila vyhlášení stavební uzávěry na Fantově louce. Pro návrh … Politika Na Příbramsku znovu sněží, vyšší polohy jsou zasněžené po celý den Na Příbramsku znovu sněží, vyšší polohy jsou zasněžené po celý den Odpolední teploty se dnes ve Středočeském kraji a v Praze pohybovaly většinou mezi 3 … Mezinárodní soutěž už po šestnácté: zapojit se mohou i mladí milovníci lesa Mezinárodní soutěž už po šestnácté: zapojit se mohou i mladí milovníci lesa Mezinárodní vědomostní soutěž YPEF (Young People in European Forests – Mladí lidé v … Lucie Pudilová je zpět! Ve Stuttgartu ji čeká jeden z nejtěžších soubojů kariéry Lucie Pudilová je zpět! Ve Stuttgartu ji čeká jeden z nejtěžších soubojů kariéry Po osmiměsíční pauze způsobené zraněním se Lucie Pudilová vrací do OKTAGONU. Česká … Nový traktor v Rožmitále nahradil dva starší stroje, které byly v provozu desítky let Nový traktor v Rožmitále nahradil dva starší stroje, které byly v provozu desítky let Město Rožmitál pod Třemšínem pokračuje v modernizaci svých provozů. Technické služby … V ulici Politických vězňů se střetl osobák s popeláři V ulici Politických vězňů se střetl osobák s popeláři V pondělí před 9. hodinou ranní se stala dopravní nehoda v Příbrami v ulici … FOTO Na Příbramsku hrozí ledovka až do poledne Na Příbramsku hrozí ledovka až do poledne Meteorologové varují, že přes naše území postupuje tlaková níže k severu. V noci … Vláda chce omezit slevy v obchodech. Řetězce varují: Zdražíme. A zákazníci to pocítí jako první Vláda chce omezit slevy v obchodech. Řetězce varují: Zdražíme. A zákazníci to pocítí jako první Současná vládní koalice zvažuje úpravu pravidel pro slevové akce v supermarketech. … Nepřehlédněte Ledňáčci v posilovnách: novoroční nadšení, které často končí ještě v lednu Ledňáčci v posilovnách: novoroční nadšení, které často končí ještě v lednu Začátek roku má v posilovnách jedno společné. Plná parkoviště, obsazené stroje a …
Nejen Brdy pod závojem jinovatky: Zima letos ukazuje svou pravou tvář Nejen Brdy pod závojem jinovatky: Zima letos ukazuje svou pravou tvář Zima se letos vrátila v podobě, na kterou jsme v posledních letech téměř zapomněli. … FOTOGALERIE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz