8. 4. svátek má Ema




Noc divadel vybrala na roční plat učitele: 4.574 Kč

19. listopadu 2014   (19:02)
Noc divadel vybrala na roční plat učitele: 4.574 Kč
foto: Czech Hospital

Svoje poděkování za vybrané peníze do redakce zaslala Petra Michvocíková ze sdružení Czech Hospital.



Výtěžek z dobrovolného vstupného na představení Gymnázia pod Svatou Horou a Divadla A. Dvořáka v Příbrami byl věnován občanskému sdružení Czech Hospital, které jej předá panu učiteli působícímu v pákistánské horské vesničce Arandu. Díky příbramské Noci divadel se tak podařilo získat finanční prostředky na celoroční plat pana učitele Muhhamada Anwarema v celková částce 4.574 Kč.

Czech Hospital tímto děkuje všem zúčastněným za vstřícnost a ochotu pomoci. Jmenovitě pak panu řediteli Gymnázia pod Svatou Horou (GSHPB) Mgr. Pavlu Sedláčkovi, zástupci ředitele Mgr. Pavlu Karnetovi, kteří vyjádřili myšlence pomoci "škole školou" podporu a ve velmi krátké době zařídili, aby s projektem byli seznámeni jejich studenti, Mgr. Tomáši Bílkovi za nadšení, čas a koordinaci sbírky s Divadlem A. Dvořáka Příbram, ale také všem učitelům z GSHPB, kteří přispěli též.
Peníze od Mgr. Tomáše Bílka osobně převezme Dina Štěrbová, zakladatelka Czech Hospital, o. s. na vernisáži „Czech Hospital Nemocnice na konci světa“ v Senátu ČR dne 3 prosince 2014.

Pákistánský učitel Muhhamad Anware se ve svých osmnácti letech stal prvním obyvatelem horní poloviny údolí Basho, který dosáhl maturity a s certifikátem se vrátil do své vísky. Chtěl své znalosti předávat dále, ale v Arandu nebyla škola a tak začal děti i dospělé zájemce vyučovat u sebe doma.

V devadesátých letech si jeho úsilí povšiml politik Rádža Azám a nechal v Arandu postavit první školu. Ta měla od začátku pouze jednu třídu a byla svou kapacitou nedostačující.

Občanské sdružení Czech Hospital působící v oblasti od roku 2007 primárně z důvodu stavby a uvedení do provozu nemocnice v Arandu slíbilo Anwaremu, že se s tím časem pokusí "něco udělat". Svých slov dostálo v roce 2012.

"Toužili jsme, samozřejmě, zlepšit zdejší situaci i v dostupnosti vzdělání, protože bylo nad slunce jasnější, že místní jednotřídní škola (jediná pro cca 300 dětí ve školním věku) a v ní působící jediný dobrovolný učitel je výsměchem i hanbou celé civilizace. Anwar za posledních dvacet let buď nepobíral žádný učitelský plat, anebo plat naprosto nedostačující, podle toho, kolik peněz zrovna měla pákistánská nadace podporující neoficiální školy. Může proto učit pouze tehdy, není-li jinými povinnostmi odvelen na svoje pole, pastviny, či k jiným životně důležitým činnostem v zájmu přežití jeho vlastní rodiny.

Z dané situace pro nás postupně vykrystalizovaly v tomto směru dva úkoly:
1. Pro začátek sehnat někoho, kdo by postavil školu novou nebo zrekonstruoval tu stávající.

2. Získat pro Arandu alespoň jednoho státem placeného učitele, nejlépe, kdyby to mohl být stávající dobrovolník Anwar, anebo některý z jím vychovaných maturantů.

Protože druhý z úkolů je v Pakistánu typickým během na dlouhou trať, a není v našich silách (jako cizinců) jej rozhodnout, řešíme to prozatím nesystémově. Každý rok necháváme z prostředků nadace část peněz na přilepšení Anwarova učitelského platu." říká Dina Štěrbová.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Czech Hospital
autor: Petra Michvocíková, Czech Hospital








Další články

Večer na sídlišti v Příbrami? Zapomeňte na volné místo Večer na sídlišti v Příbrami? Zapomeňte na volné místo Nedostatek parkovacích míst v Příbram je problém, který jako místní obyvatel vnímám … NÁZOR Kocouři vydřeli pětisetovou bitvu. Příbram porazila Odolenu Vodu 3:2 Kocouři vydřeli pětisetovou bitvu. Příbram porazila Odolenu Vodu 3:2 Volejbalisté VK Trox Příbram mají za sebou mimořádně dramatické utkání. V domácím … SPORT TripperGo! dobývá Svatou Horu – dobrodružství pro celou rodinu TripperGo! dobývá Svatou Horu – dobrodružství pro celou rodinu V neděli 12. dubna ožije příbramská Svatá Hora netradičním dobrodružstvím. Dorazí sem … AKTUÁLNĚ Zámek Březnice v pořadu Skryté skvosty. Česká televize odvysílá díl už 9. dubna Zámek Březnice v pořadu Skryté skvosty. Česká televize odvysílá díl už 9. dubna Zámek Březnice se objeví v dalším dílu dokumentárního cyklu Skryté skvosty, který … HISTORIE V sobotu bude Kulturní dům v Příbrami opět hostit jednu z největších českých burz minerálů V sobotu bude Kulturní dům v Příbrami opět hostit jednu z největších českých burz minerálů Burza pro návštěvníky začíná v 8.30 ráno a končí ve 14 hodin. Vystavovat zde bude 90 … KOMERČNÍ SDĚLENÍ Ranní mrazy udeřily: úroda je v ohrožení, pěstitelé mají před sebou kritické dny Ranní mrazy udeřily: úroda je v ohrožení, pěstitelé mají před sebou kritické dny Velikonoční oteplení nás příjemně naladilo na jaro, ale návrat k realitě byl nečekaně … AKTUÁLNĚ Policisté i tento týden budou sledovat rychlostní limity. Kde se s nimi můžete potkat? Policisté i tento týden budou sledovat rychlostní limity. Kde se s nimi můžete potkat? Policisté na Příbramsku v dubnu zesílí dohled nad bezpečností silničního provozu. … DOPRAVA Krutost ukrytá za zdmi tvrze. Pičín zve na přednášku o Kateřině Bechyňové Krutost ukrytá za zdmi tvrze. Pičín zve na přednášku o Kateřině Bechyňové Ve čtvrtek 9. dubna od 17 hodin se v sále restaurace v Pičíně uskuteční beseda s … HISTORIE Páté Bohutínské pstruhobraní se blíží. Rybářský závod nabídne soutěž, ryby i zábavu pro děti Páté Bohutínské pstruhobraní se blíží. Rybářský závod nabídne soutěž, ryby i zábavu pro děti Místní organizace Českého rybářského svazu Bohutín společně s obcí Bohutín připravuje … NEPŘEHLÉDNĚTE
V Chrástu hoří skládka, hasiči berou vodu z Březnice V Chrástu hoří skládka, hasiči berou vodu z Březnice V úterý dopoledne se sjelo několik hasičských jednotek do Chrástu u Březnice. Hoří tam … VIDEO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz