7. 4. svátek má Hermína




Nízkoprahové centrum v Příbrami řeší nedostatek teplého oblečení a potravin

9. ledna 2025   (11:30)
Nízkoprahové centrum v Příbrami řeší nedostatek teplého oblečení a potravin
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka

Kapacita centra je v současné době naplněna asi ze dvou třetin, funguje i tzv. teplá židle. Centrum by uvítalo pro své klienty teplé oblečení a trvanlivé potraviny.


Současně s příchodem mrazů a zimního počasí se výrazně zvyšuje počet lidí, kteří využívají nízkoprahové centrum, které je v místě bývalé výtopny na Rynečku. Kapacita je v současné době naplněna asi ze dvou třetin, funguje i tzv. teplá židle. Podle vedoucí centra Michaely Nesvačilové je hlavním problémem v současné době nedostatek potravin a teplého oblečení.

Podle zjištění pribram.cz momentálně v centru přespává trvale přibližně 15 lidí. Celková kapacita pro přespání je 24 lůžek a poplatek za nocleh činí 60 korun. „Kapacita denního centra je po většinu dní využita na 100 % a s nástupem zimy se ještě navyšuje. Pokud chce klient u nás přespat, musí být střízlivý,“ řekla pribram.cz Nesvačilová. Centrum momentálně řeší nedostatek teplého oblečení jako jsou ponožky, čepice, rukavice, teplé bundy a boty, ale i spodní prádlo. Dalším problémem je nedostatek jídla. „Pokud by lidé kromě teplého oblečení poskytli i trvanlivé potraviny (konzervy, instantní polévky, čaje, káva), byli bychom vděční,“ dodala Nesvačilová s tím, že jak materiální, tak i potravinovou pomoc mohou lidé přinést každý den od 10 do 17 hodin.

Podle ředitelky Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbrami Barbory Vackové se chce Příbram inspirovat jinými městy, kde se začíná objevovat nový způsob pomoci lidem bez domova. „Pokud chtějí občané těmto lidem přispět, nedávají jim peníze, ale zaplatí jim takzvané nocleženky, pomoc je pak účelná a nelze ji zneužít na nákup alkoholu či omamných látek,“ řekla pribram.cz Vacková.
Nízkoprahové centrum a noclehárnu vybudovala v roce 2017 společnost Staler za 7,6 milionu korun. Většina této částky byla hrazena z dotačního programu. Kapacita denního centra je 30 míst, u noclehárny pak 24. Místní občané se proti výstavbě centra bouřili a báli se navýšení kriminality v regionu. Jejich obavy se zatím nepotvrdily, při provozování centra nedochází k žádným významným problémům.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák








Další články

Policisté i tento týden budou sledovat rychlostní limity. Kde se s nimi můžete potkat? Policisté i tento týden budou sledovat rychlostní limity. Kde se s nimi můžete potkat? Policisté na Příbramsku v dubnu zesílí dohled nad bezpečností silničního provozu. … DOPRAVA Krutost ukrytá za zdmi tvrze. Pičín zve na přednášku o Kateřině Bechyňové Krutost ukrytá za zdmi tvrze. Pičín zve na přednášku o Kateřině Bechyňové Ve čtvrtek 9. dubna od 17 hodin se v sále restaurace v Pičíně uskuteční beseda s … HISTORIE Páté Bohutínské pstruhobraní se blíží. Rybářský závod nabídne soutěž, ryby i zábavu pro děti Páté Bohutínské pstruhobraní se blíží. Rybářský závod nabídne soutěž, ryby i zábavu pro děti Místní organizace Českého rybářského svazu Bohutín společně s obcí Bohutín připravuje … NEPŘEHLÉDNĚTE V Chrástu hoří skládka, hasiči berou vodu z Březnice V Chrástu hoří skládka, hasiči berou vodu z Březnice V úterý dopoledne se sjelo několik hasičských jednotek do Chrástu u Březnice. Hoří tam … VIDEO Vážná nehoda motorkáře si vyžádala pomoc letecké záchranné služby Vážná nehoda motorkáře si vyžádala pomoc letecké záchranné služby Nehoda motorkáře v úterý 7. dubna ráno u Hluboše zastavila provoz na silnici II/118. … AKTUÁLNĚ ŘSD zahajuje stavební sezonu. Příbram letos velké změny nečekají ŘSD zahajuje stavební sezonu. Příbram letos velké změny nečekají Ředitelství silnic a dálnic zahajuje v dubnu rozsáhlou stavební sezonu. V Česku se … DOPRAVA Baník žije! Příbram si po skvělém výkonu vynutila pátý zápas doma Baník žije! Příbram si po skvělém výkonu vynutila pátý zápas doma Dva noční ohňostroje pod okny hotelu v Prostějově měly Příbram rozhodit. Místo toho … SPORT Trest pro řidiče formule, se synem se odvolali Trest pro řidiče formule, se synem se odvolali Případ, který nejednou rozvířil dění na Příbramsku, má další pokračování. O jízdě … AKTUÁLNĚ Vlčavu sjela desítka lodí při tradičním velikonočním sjezdu Vlčavu sjela desítka lodí při tradičním velikonočním sjezdu Velikonoční víkend v Rožmitále pod Třemšínem doslova ožil vodáckou tradicí. V sobotu … FOTOGALERIE
Letní tábory ve Středočeském kraji se zaplňují, volná místa ale ještě jsou Letní tábory ve Středočeském kraji se zaplňují, volná místa ale ještě jsou Místa na letních táborech ve Středočeském kraji se postupně zaplňují, některé …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz