16. 7. svátek má Luboš

Nízkoprahové centrum na Rynečku je v provozu téměř rok

ROZHOVOR
28. května 2018   (12:30)
Nízkoprahové centrum na Rynečku je v provozu téměř rok

Oslovili jsme ředitele Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram, abychom získali odpovědi na několik otázek


Nízkoprahové denní centrum na Rynečku je v provozu skoro rok. Jak ten rok hodnotíte?

Výstavba nového zařízení byla krok dobrým směrem. Přes určitou počáteční nevoli a těžkosti se podařilo uskutečnit záměr, který se ukazuje jako životaschopný a posouvá úroveň sociálních služeb ve městě na zcela jinou úroveň.
I díky novým prostorám a lepšímu zázemí pro zaměstnance se nám podařilo stabilizovat tým pracovníků. Předchozí pracoviště v centru města v blízkosti Zámečku bylo skutečně nevyhovující a podepisovalo se to i na zvýšené fluktuaci personálu.

Lidé si občas stěžují, že bezdomovce v přilehlých ulicích potkávají, že posedávají na zastávkách a shromažďují se v okolí obchodů. Jaký je váš názor?

Podle průzkumů je v Příbrami něco přes padesát osob bez přístřeší. Je proto poměrně logické, že jsou (a budou) ve městě vidět. V našem Centru se jich shromažďuje hodně. A to přes den i v noci. Například v zimním období chodilo přes den průměrně 18 lidí a přespávalo 20. Teď, když je venku hezky, tak jich dochází a přespává asi dvě třetiny oproti zimě. Ti, kteří se potulují po ulicích, jsou zpravidla ti, kteří k nám z nějakého důvodu nechtějí.
V lokalitě Rynečku je více míst, u kterých, nebo kvůli kterým, se tu koncentrují různé typy lidských existencí. A tím rozhodně nemám na mysli prodejnu točené zmrzliny.

Proč do nízkoprahového centra někteří bezdomovci nechtějí chodit?

Protože je tam nastavený dost přísný režim. Nesmí pít alkohol. Přes den nesmí do lůžkové části. Také na ně svou pozornost zaměřují sociální pracovníci, kteří mají v popisu práce rozkrývat životní situace klientů a hledat řešení jejich nedobrého společenského statusu. To se některým klientům nelíbí. Nechtějí svůj život měnit, protože se buď změny bojí, nebo jim je zkrátka takhle dobře. Takové ale, lidově řečeno, „nenecháme na pokoji“. Hledáme cesty a možná řešení.
Kolegové ze Střediska terénních služeb ve spolupráci s Městskou policií a Asistenty prevence kriminality denně kontaktují právě ty „pouliční“ bezdomovce a snaží se je přesvědčit, aby využili služeb Nízkoprahového denního centra. Cílem je jak pomoc jednotlivci, tak hlavně zajištění bezpečí a klidu pro ostatní občany města.

Občas je vidět, jak někdo za plotem hrabe listí nebo seče trávu. To dělají klienti dobrovolně nebo mají nějaký rozpis služeb?

To je tzv. aktivizační činnost. Za práci dostávají kredity, které pak mohou vyměnit za cokoliv, co je v rámci služeb střediska zpoplatněné – například nocleh, nápoje, praní prádla atd. Je to podle mě dobrý způsob, jak vést klienty k zodpovědnosti a uvědomění si významu práce. Dodávám, že je to dobrovolné.

Závěrem. Je něco, co by lidé měli v souvislosti se sociálními službami poskytovanými vaší organizací vědět?

Víte, docela mne fascinuje, jak velká pozornost je společností i médii věnována právě bezdomovcům. Podívám-li se na naše služby například z ekonomického hlediska, tak provozování „nízkoprahu“ činí v nákladech necelá čtyři procenta z našeho rozpočtu. Provozujeme i obrovské služby jako je Domov seniorů nebo Pečovatelská služba. Máme Azylový dům nebo Dětské skupiny. To všechno, spolu s Poradnou, Záchytkou a Aktivizačními i terénními službami je veliký komplex, který je součástí propracované koncepce sociálních služeb města. Počet osob – klientů, kterým denně poskytujeme nějaký druh služby, jde do tisíců. A rozhodně nejde pouze o bezdomovce.

Mgr. Jan Konvalinka bude hostem našeho chatu v pátek 1. června od 9 hodin. Informace a možnost položit své otázky naleznete ZDE.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Mgr. Jan Konvalinka - ředitel Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram

autor: mipDalší články

Tip na výlet: Škola rýžování zlata v Novém Kníně Tip na výlet: Škola rýžování zlata v Novém Kníně V rámci Mistrovství ČR a SR v rýžování zlata se budete moci tuto sobotu v Novém Kníně naučit sami zlato rýžovat 16. července 2019   (18:26) Oleje patří do sběrného dvora Oleje patří do sběrného dvora Co děláte s olejem po smažení či fritování? 16. července 2019   (15:13) Sedlčanskou kotlinou budou o víkendu burácet motory silných aut Sedlčanskou kotlinou budou o víkendu burácet motory silných aut Uskuteční se zde 8. podnik Zóny střední Evropy v rallycrossu. V České trofeji historických automobilů budete moci fandit i zástupkyním něžného pohlaví 16. července 2019   (13:14) Nová doba: Zloději kradou už i montérky Nová doba: Zloději kradou už i montérky Jen za neděli došlo ke dvěma vloupáním, vzniklá škoda se vyšplhala na 160 tisíc 16. července 2019   (10:43) Čápata v Milíně už trénují létání Čápata v Milíně už trénují létání Čápi letos v Milíně vyvedli čtyři mláďata, což je nejvíce za celou dobu sledování hnízda 16. července 2019   (08:43) Obyvatelé Drkolnova se dočkali dalších parkovacích míst Obyvatelé Drkolnova se dočkali dalších parkovacích míst Ve Slunné ulici, na místě, kde původně stály popelnice, vybudovala četa technických služeb parkovací stání pro čtyři osobní automobily 16. července 2019   (06:22) Aktuálně: Smrtelná havárie motorkáře uzavřela silnici u Drásova, přivolaný vrtulník odlétá prázdný Aktuálně: Smrtelná havárie motorkáře uzavřela silnici u Drásova, přivolaný vrtulník odlétá prázdný Vážná dopravní nehoda uzavřela hlavní tah na Sedlčany 15. července 2019   (19:20) Středočeská záchranka postupně obnovuje vybavení sanitek – některá nosítka  jsou na hranici životnosti Středočeská záchranka postupně obnovuje vybavení sanitek – některá nosítka jsou na hranici životnosti Dvě témata týkající se Středočeské záchranné služby projednali krajští radní na svém pondělním zasedání. Jednak šlo o nákup nové transportní techniky a druhý bod jednání se týkal nákupu tří nových vozidel pro systém rendez-vous. 15. července 2019   (16:32) Děti si příměstský tábor užívaly Děti si příměstský tábor užívaly Od roku 2016 pořádá město Příbram příměstský tábor, který je mezi dětmi velmi oblíbený. Už před koncem turnusu se děti zajímaly, zda se tábora budou moci účastnit i v příštím roce. 15. července 2019   (14:01) Auto narazilo do stromu, řidiče odváží sanitka do nemocnice Auto narazilo do stromu, řidiče odváží sanitka do nemocnice Silnice I/4 je u obce Mýšlovice uzavřena 15. července 2019   (12:11) AKTUÁLNĚKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz