24. 4. svátek má Jiří

Nízkoprahové centrum na Rynečku je v provozu téměř rok

ROZHOVOR
28. května 2018   (12:30)
Nízkoprahové centrum na Rynečku je v provozu téměř rok

Oslovili jsme ředitele Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram, abychom získali odpovědi na několik otázek


Nízkoprahové denní centrum na Rynečku je v provozu skoro rok. Jak ten rok hodnotíte?

Výstavba nového zařízení byla krok dobrým směrem. Přes určitou počáteční nevoli a těžkosti se podařilo uskutečnit záměr, který se ukazuje jako životaschopný a posouvá úroveň sociálních služeb ve městě na zcela jinou úroveň.
I díky novým prostorám a lepšímu zázemí pro zaměstnance se nám podařilo stabilizovat tým pracovníků. Předchozí pracoviště v centru města v blízkosti Zámečku bylo skutečně nevyhovující a podepisovalo se to i na zvýšené fluktuaci personálu.

Lidé si občas stěžují, že bezdomovce v přilehlých ulicích potkávají, že posedávají na zastávkách a shromažďují se v okolí obchodů. Jaký je váš názor?

Podle průzkumů je v Příbrami něco přes padesát osob bez přístřeší. Je proto poměrně logické, že jsou (a budou) ve městě vidět. V našem Centru se jich shromažďuje hodně. A to přes den i v noci. Například v zimním období chodilo přes den průměrně 18 lidí a přespávalo 20. Teď, když je venku hezky, tak jich dochází a přespává asi dvě třetiny oproti zimě. Ti, kteří se potulují po ulicích, jsou zpravidla ti, kteří k nám z nějakého důvodu nechtějí.
V lokalitě Rynečku je více míst, u kterých, nebo kvůli kterým, se tu koncentrují různé typy lidských existencí. A tím rozhodně nemám na mysli prodejnu točené zmrzliny.

Proč do nízkoprahového centra někteří bezdomovci nechtějí chodit?

Protože je tam nastavený dost přísný režim. Nesmí pít alkohol. Přes den nesmí do lůžkové části. Také na ně svou pozornost zaměřují sociální pracovníci, kteří mají v popisu práce rozkrývat životní situace klientů a hledat řešení jejich nedobrého společenského statusu. To se některým klientům nelíbí. Nechtějí svůj život měnit, protože se buď změny bojí, nebo jim je zkrátka takhle dobře. Takové ale, lidově řečeno, „nenecháme na pokoji“. Hledáme cesty a možná řešení.
Kolegové ze Střediska terénních služeb ve spolupráci s Městskou policií a Asistenty prevence kriminality denně kontaktují právě ty „pouliční“ bezdomovce a snaží se je přesvědčit, aby využili služeb Nízkoprahového denního centra. Cílem je jak pomoc jednotlivci, tak hlavně zajištění bezpečí a klidu pro ostatní občany města.

Občas je vidět, jak někdo za plotem hrabe listí nebo seče trávu. To dělají klienti dobrovolně nebo mají nějaký rozpis služeb?

To je tzv. aktivizační činnost. Za práci dostávají kredity, které pak mohou vyměnit za cokoliv, co je v rámci služeb střediska zpoplatněné – například nocleh, nápoje, praní prádla atd. Je to podle mě dobrý způsob, jak vést klienty k zodpovědnosti a uvědomění si významu práce. Dodávám, že je to dobrovolné.

Závěrem. Je něco, co by lidé měli v souvislosti se sociálními službami poskytovanými vaší organizací vědět?

Víte, docela mne fascinuje, jak velká pozornost je společností i médii věnována právě bezdomovcům. Podívám-li se na naše služby například z ekonomického hlediska, tak provozování „nízkoprahu“ činí v nákladech necelá čtyři procenta z našeho rozpočtu. Provozujeme i obrovské služby jako je Domov seniorů nebo Pečovatelská služba. Máme Azylový dům nebo Dětské skupiny. To všechno, spolu s Poradnou, Záchytkou a Aktivizačními i terénními službami je veliký komplex, který je součástí propracované koncepce sociálních služeb města. Počet osob – klientů, kterým denně poskytujeme nějaký druh služby, jde do tisíců. A rozhodně nejde pouze o bezdomovce.

Mgr. Jan Konvalinka bude hostem našeho chatu v pátek 1. června od 9 hodin. Informace a možnost položit své otázky naleznete ZDE.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Mgr. Jan Konvalinka - ředitel Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram

autor: mipDalší články

Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Vozidla blokují oba jízdní pruhy. 24. dubna 2019   (14:49) AKTUÁLNĚ Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Již zítra, ve čtvrtek 25. dubna, se v areálu Nového rybníka koná akce Čarodějnice na Nováku. Akce začíná v 16 hodin a připraven je bohatý program. Jediné, co ještě není zcela jasné je, zda bude zapálena připravená vatra. 24. dubna 2019   (12:28) Turistický vláček prozatím mimo provoz Turistický vláček prozatím mimo provoz V měsíci květnu byl v minulosti zahajován provoz turistického vláčku. V letošním roce je provoz vláčku pozastaven. Hledá se provozovatel. 24. dubna 2019   (11:49) U Zaječova by mohl vzniknout výcvikový areál složek IZS U Zaječova by mohl vzniknout výcvikový areál složek IZS V areálu budou s nebezpečnými situacemi a jejich řešením seznamováni především školáci, sloužit bude ale i pro cvičení profesionálů. 24. dubna 2019   (10:10) V Brdech se čeká na dotace pro nové nádrže a rybníčky V Brdech se čeká na dotace pro nové nádrže a rybníčky Mají pomoci přírodě v době klimatických změn 24. dubna 2019   (08:17) Hlediště divadla nakonec zřejmě vybuduje firma Staler Hlediště divadla nakonec zřejmě vybuduje firma Staler Společnost musela vysvětlit podezřele nízkou nabídku a další formality. 24. dubna 2019   (06:06) Auto narazilo do stromu, vážně zraněnou řidičku transportovala záchranka do nemocnice Auto narazilo do stromu, vážně zraněnou řidičku transportovala záchranka do nemocnice Silnice I/18 byla uzavřena 23. dubna 2019   (18:56) AKTUÁLNĚ Hasiči bojují s rozsáhlým požárem lesa Hasiči bojují s rozsáhlým požárem lesa Na místě operuje 11 jednotek hasičů. 23. dubna 2019   (16:43) AKTUÁLNĚ Začátkem května proběhne den otevřených dveří na požárních stanicích v Příbrami, Dobříši a Sedlčanech Začátkem května proběhne den otevřených dveří na požárních stanicích v Příbrami, Dobříši a Sedlčanech Hasiči budou opět prezentovat svou techniku veřejnosti. 23. dubna 2019   (15:36) Do druhého ročníku participativního rozpočtu bylo podáno 26 návrhů Do druhého ročníku participativního rozpočtu bylo podáno 26 návrhů Město i v letošním roce prostřednictvím participativního rozpočtu umožňuje veřejnosti rozhodovat o investování milionu korun z městského rozpočtu. Do projektu je přihlášeno 26 návrhů. 23. dubna 2019   (13:00)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz