27. 5. svátek má Valdemar

Nízkoprahové centrum na Rynečku je v provozu téměř rok

ROZHOVOR
28. května 2018   (12:30)
Nízkoprahové centrum na Rynečku je v provozu téměř rok

Oslovili jsme ředitele Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram, abychom získali odpovědi na několik otázek


Nízkoprahové denní centrum na Rynečku je v provozu skoro rok. Jak ten rok hodnotíte?

Výstavba nového zařízení byla krok dobrým směrem. Přes určitou počáteční nevoli a těžkosti se podařilo uskutečnit záměr, který se ukazuje jako životaschopný a posouvá úroveň sociálních služeb ve městě na zcela jinou úroveň.
I díky novým prostorám a lepšímu zázemí pro zaměstnance se nám podařilo stabilizovat tým pracovníků. Předchozí pracoviště v centru města v blízkosti Zámečku bylo skutečně nevyhovující a podepisovalo se to i na zvýšené fluktuaci personálu.

Lidé si občas stěžují, že bezdomovce v přilehlých ulicích potkávají, že posedávají na zastávkách a shromažďují se v okolí obchodů. Jaký je váš názor?

Podle průzkumů je v Příbrami něco přes padesát osob bez přístřeší. Je proto poměrně logické, že jsou (a budou) ve městě vidět. V našem Centru se jich shromažďuje hodně. A to přes den i v noci. Například v zimním období chodilo přes den průměrně 18 lidí a přespávalo 20. Teď, když je venku hezky, tak jich dochází a přespává asi dvě třetiny oproti zimě. Ti, kteří se potulují po ulicích, jsou zpravidla ti, kteří k nám z nějakého důvodu nechtějí.
V lokalitě Rynečku je více míst, u kterých, nebo kvůli kterým, se tu koncentrují různé typy lidských existencí. A tím rozhodně nemám na mysli prodejnu točené zmrzliny.

Proč do nízkoprahového centra někteří bezdomovci nechtějí chodit?

Protože je tam nastavený dost přísný režim. Nesmí pít alkohol. Přes den nesmí do lůžkové části. Také na ně svou pozornost zaměřují sociální pracovníci, kteří mají v popisu práce rozkrývat životní situace klientů a hledat řešení jejich nedobrého společenského statusu. To se některým klientům nelíbí. Nechtějí svůj život měnit, protože se buď změny bojí, nebo jim je zkrátka takhle dobře. Takové ale, lidově řečeno, „nenecháme na pokoji“. Hledáme cesty a možná řešení.
Kolegové ze Střediska terénních služeb ve spolupráci s Městskou policií a Asistenty prevence kriminality denně kontaktují právě ty „pouliční“ bezdomovce a snaží se je přesvědčit, aby využili služeb Nízkoprahového denního centra. Cílem je jak pomoc jednotlivci, tak hlavně zajištění bezpečí a klidu pro ostatní občany města.

Občas je vidět, jak někdo za plotem hrabe listí nebo seče trávu. To dělají klienti dobrovolně nebo mají nějaký rozpis služeb?

To je tzv. aktivizační činnost. Za práci dostávají kredity, které pak mohou vyměnit za cokoliv, co je v rámci služeb střediska zpoplatněné – například nocleh, nápoje, praní prádla atd. Je to podle mě dobrý způsob, jak vést klienty k zodpovědnosti a uvědomění si významu práce. Dodávám, že je to dobrovolné.

Závěrem. Je něco, co by lidé měli v souvislosti se sociálními službami poskytovanými vaší organizací vědět?

Víte, docela mne fascinuje, jak velká pozornost je společností i médii věnována právě bezdomovcům. Podívám-li se na naše služby například z ekonomického hlediska, tak provozování „nízkoprahu“ činí v nákladech necelá čtyři procenta z našeho rozpočtu. Provozujeme i obrovské služby jako je Domov seniorů nebo Pečovatelská služba. Máme Azylový dům nebo Dětské skupiny. To všechno, spolu s Poradnou, Záchytkou a Aktivizačními i terénními službami je veliký komplex, který je součástí propracované koncepce sociálních služeb města. Počet osob – klientů, kterým denně poskytujeme nějaký druh služby, jde do tisíců. A rozhodně nejde pouze o bezdomovce.

Mgr. Jan Konvalinka bude hostem našeho chatu v pátek 1. června od 9 hodin. Informace a možnost položit své otázky naleznete ZDE.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Mgr. Jan Konvalinka - ředitel Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram

autor: mipDalší články

Příbramský lesopark je plný bylinek Příbramský lesopark je plný bylinek Zatímco děti do svých košíků naškubaly, na co přišly, maminky si pečlivě vybíraly jen jedlé kousky 26. května 2019   (18:15) Zelesafest 2019 opět všechny sjednotil, ať už přijeli odkudkoliv Zelesafest 2019 opět všechny sjednotil, ať už přijeli odkudkoliv Od pátku 24. května do neděle se u Kamýka nad Vltavou konal třídenní 17. ročník neziskového hudebního festivalu s názvem Zelesa. 26. května 2019   (13:46) Korzo Obora - kdo přišel, nechtěl domů Korzo Obora - kdo přišel, nechtěl domů Nemalovalo se na obličej, ale na papír. Nechytala se wifina, ale kapři. Nesedělo se u stolu, ale na trávě 26. května 2019   (11:21) Aktuálně: U vážné dopravní nehody přistával vrtulník, odletěl prázdný. Mladík náraz do stromu nepřežil Aktuálně: U vážné dopravní nehody přistával vrtulník, odletěl prázdný. Mladík náraz do stromu nepřežil Tragická dopravní nehoda se odehrála u obce Řeteč 26. května 2019   (08:17) AKTUÁLNĚ Ve Starém Rožmitále se rozezněly zvony Ve Starém Rožmitále se rozezněly zvony Kostel Povýšení sv. Kříže, který je nerozlučně spjat s Jakubem Janem Rybou, otevřel své dveře i na Noc kostelů 26. května 2019   (07:07) FOTOGALERIE Vršovický klokan odkopl 1.FK do barážového duelu proti Zbrojovce Vršovický klokan odkopl 1.FK do barážového duelu proti Zbrojovce 1.FK Příbram – FK Dukla Praha 3:2 (1:1) V sobotu 25. května přivítala v posledním pátém nadstavbovém kole o záchranu FORTUNA:LIGY domácí Příbram na svém stadionu na Litavce Duklu. 25. května 2019   (21:00) Chcete mít v Příbrami parkourové hřiště, psí park, nebo filmový festival? Je to na vás! Chcete mít v Příbrami parkourové hřiště, psí park, nebo filmový festival? Je to na vás! Od 1. června budete mít šanci rozhodnout, který projekt zvítězí 25. května 2019   (17:08) Kluci ze Slzy přiznali, že se za své slzy nestydí Kluci ze Slzy přiznali, že se za své slzy nestydí Kapela Slza nekoncertovala v Příbrami poprvé 25. května 2019   (13:36) Den prevence a osvěty u hlubošského koupaliště již ve čtvrtek Den prevence a osvěty u hlubošského koupaliště již ve čtvrtek Pojďme dětem vysvětlit, co je ještě zdravý adrenalin a co už je nebezpečné 25. května 2019   (10:58) Policisté vyšetřující nehodu sanitky v Čenkově čekají na posudky Policisté vyšetřující nehodu sanitky v Čenkově čekají na posudky Nehoda se stala 4. dubna ráno na trati mezi Jinci a Bratkovicemi 25. května 2019   (08:16)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz