vývoj COVID-19
5. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 27
Borotice 8
Bratkovice 3
Březnice 44
Buková u Pb 1
Bukovany 5
Čenkov 5
Cetyně 2
Chotilsko 3
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 5
Dlouhá Lhota 8
Dobříš 146
Dolní Hbity 14
Drahenice 1
Drahlín 12
Drásov 8
Drevníky 6
Drhovy 3
Dubenec 2
Dublovice 10
Dubno 5
Háje 11
Hluboš 22
Hlubyně 1
Horčápsko 1
Hřiměždice 7
Hudčice 9
Hvožďany 12
Jablonná 15
Jesenice 6
Jince 47
Kamýk n. V. 17
Klučenice 11
Kňovice 3
Kosova H. 10
Kotenčice 3
Koupě 1
Krásná H. 10
Křepenice 5
Křešín 2
Láz 14
Lazsko 5
Lešetice 2
Lhota u Pb 8
M. Hraštice 21
Milešov 8
Milín 24
Modřovice 2
Mokrovraty 25
Nalžovice 18
Narysov 9
Nechvalice 10
Nečín 6
Nedrahovice 9
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 4
Nový Knín 31
Obecnice 30
Obořiště 8
Obory 1
Ohrazenice 6
Osečany 12
Ostrov 4
Ouběnice 4
Pečice 6
Petrovice 18
Pičín 5
Počaply 2
Počepice 2
Podlesí 15
Příbram 605
Prosen. L. 12
Řadíč 3
Rosovice 28
Rožmitál p. T. 51
Rybníky 4
Sádek 5
Sedlčany 102
Sedlec-Prč. 40
Sedlice 4
Smolotely 3
Solenice 6
Stará Huť 22
Štětkovice 1
Suchodol 2
Svaté Pole 14
Svatý Jan 4
Svojšice 2
Tochovice 8
Třebsko 21
Trhové Dušníky 7
Tušovice 4
Velká Lečice 6
Věšín 6
Višňová 18
Volenice 1
Voznice 7
Vrančice 7
Vranovice 9
Vševily 2
Vys. Chlumec 6
Vysoká u Pb 6
Zalužany 5
Zduchovice 10
Županovice 2
„Nezula se a dívala se do skříní,“ stěžují si na úředníky žadatelé o dávky v hmotné nouzi

Nepřehlédněte
15. února 2020   (06:53)
„Nezula se a dívala se do skříní,“ stěžují si na úředníky žadatelé o dávky v hmotné nouzi

Součástí rozhodovacího procesu úřadu práce jsou i osobní prohlídky v místě bydliště žadatele. Ty se však některým žadatelům nelíbíOsoby, které mají nedostatečné příjmy k zajištění základních životních podmínek, mohou na příslušném úřadě práce požádat o pomoc v hmotné nouzi. Pokud úřad jejich žádost vyhodnotí jako oprávněnou, mohou tak získat příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení či mimořádnou okamžitou pomoc. Součástí rozhodovacího procesu příslušného úřadu jsou i osobní prohlídky v místě bydliště žadatele. A právě tyto prohlídky nedávno na sociálních sítích rozpoutaly diskuse.

Lidé si stěžují na chování úředníků. Nelíbí se jim, že se úředníci při prohlídce bytu nezouvají a že jim i přes jejich nesouhlas nahlíží do skříní a zásuvek. Jejich jednání považují za nepřiměřené zasahování do soukromí.

„Známá se dostala do tíživé finanční situace a požádala místní úřad práce o dávky hmotné nouze. Bylo ji odpovězeno, že k ní do bytu přijde z úřadu někdo na kontrolu. Kontrola přišla. Při požádání, aby se v předsíni vyzula, že má v bytě koberce, jí bylo zodpovězeno, že v žádném případě, že to zdržuje od práce, a i přes urgenci odmítla. Chodila tedy po bytě v botách, zapisovala si poznámky a začala otevírat a kontrolovat všechny skříně a šuplíky. Opět přes požádání, že je to dosti soukromé, byly reakce negativní. Je toto jednání v pořádku?“ ptá se jedna z diskutujících.

„Úřednice mi vyčetla, že syn má zbytečně moc triček. U staršího syna (tehdy 15 let) mi nechtěla věřit, že boty velikosti 42 jsou opravdu jeho. Poté zaťukala u sousedů a poprosila je o informace, zda mám nebo nemám přítele,“ stojí v dalším příspěvku.

Jak by měla taková prohlídka vypadat? Zeptali jsme se přímo na Úřadě práce ČR.

Nezout se je v pořádku, ale jen s návleky na boty
 „Zaměstnanci Úřadu práce ČR mají při výkonu šetření povinnost respektovat přirozené prostředí žadatele o dávku a s ním společně posuzovaných osob. Samotná návštěva nejen sociálního pracovníka v rámci šetření, který je vázán Etickým kodexem sociálního pracovníka, ale i zaměstnance orgánu pomoci v hmotné nouzi, má svá pravidla, a to především pravidla etická a pravidla slušného chování. Současně je nutné uvést, že zaměstnanci orgánu pomoci v hmotné nouzi jsou vybaveni ochrannými prostředky (desinfekce) a ochrannými pomůckami (návleky na boty, rukavice apod.), a to zejména pro zajištění bezpečnosti nejen samotného zaměstnance Úřadu práce ČR, ale také klienta, u něhož je prováděn výkon šetření,“ uvedla Kateřina Beránková, tisková mluvčí Úřadu práce ČR.

Získávat informace od sousedů je povoleno
 „Zaměstnanci orgánu pomoci v hmotné nouzi jsou oprávněni v souladu se zákonem v rámci zjišťování skutečného stavu věci oslovovat i jiné osoby, tj. sousedy, od kterých lze získat aktuální informace o rodinných poměrech žadatele/příjemce nebo společně posuzované osoby,“ uvedla dále.
 
„Tato šetření lze podle platné legislativy provádět bez předchozího upozornění klienta, a to z důvodu zjištění objektivního stavu věci, aby ohlášení předem nezpůsobilo zmaření cíle a účelu šetření,“ dodala.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: ilustr_pixabay

autor: Miloslava Ritschlová

Další články

Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci Pivovary Lobkowicz Group uzavírají kvůli koronaviru pivovar ve Vysokém Chlumci "Jsme nuceni reagovat na déle než rok trvající pandemii covid-19 a skutečnost, že … Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Zalítat si na Padáku. V březnu se běžci vydají po lojových koulích Organizátoři zimních běhů Brdského běžeckého poháru vytyčili další trať pro … Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14.600 nakažených Kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá Středočeský kraj do nemocnic … Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Nemocnice zdvojnásobila kapacitu antigenního testování Denně se tak bude moci nechat otestovat zhruba 200 zájemců. Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Anketa: Do tohoto stavu by se neměla tahat politika a předvolební boje Zeptali jsme se několika obyvatel, jak nahlížejí na současná vládní nařízení. Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá Sociální bydlení, komunitní centrum nebo dětské hřiště. Bývalé Moserovo sanatorium v Jincích ožívá V bývalých lázních bude na jaře dokončeno sedm sociálních bytů. Od září se otevřou … Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Holobrada: Nemocniční péče je v režimu, který by se dal nazvat medicínou katastrof Ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada upozorňuje, že může dojít ke snížení … V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku V Tochovicích kdosi zastřelil tři lišky a pohodil je na kraj remízku Případem se zabývá policie. Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Příbramská nemocnice vyhlásila stav hromadného ohrožení osob Středočeský kraj kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá do nemocnic …
Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů Vodohospodáři evidují zvýšené úniky vody a vyzývají ke kontrole objektů V souvislosti s mrazivým počasím a následným prudkým oteplením v minulých dnech …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz