Nezodpovědní chovatelé podporují existenci množíren
31. května 2020 (07:32)
foto: pribram.cz, Petr Vorlíček
Státní veterinární správa upozornila na nákup štěňat a koťat přes internet.
Státní veterinární správa (SVS) na svém webu upozornila na nákup štěňat a koťat přes internet. Boj proti problematickým chovům velkého množství zvířat neboli množírnám je pro veterinární dozor dlouhodobě důležitým tématem a v posledních letech se stává problematikou, o které diskutuje stále širší část veřejnosti.
Lidé si totiž často neuvědomují, že pořízení domácího mazlíčka není krátkodobou záležitostí. „Nemalá část osob pořizujících si psa či kočku si totiž stále neuvědomuje, že za určitých okolností to může svým nezodpovědným přístupem k nákupu zvířete být právě ona, kdo existenci množíren, podporuje. Pokud zde bude dostatečná poptávka po levných štěňatech a koťatech bez ohledu na původ a chov v nevhodných podmínkách, sebepřísnější represe existenci množíren nezabrání,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Osoby, které používají podvodné praktiky na internetu (nejen při prodeji zvířat), jsou velmi vynalézavé, takže může být obtížné odhalit problém ještě před nákupem psa. Státní veterinární správa připravila pro případné chovatele kvíz, který má devět otázek. Jejich zodpovězením se přesvědčíte, jestli dokážete rozpoznat, zda inzerované zvíře pochází od spolehlivých chovatelů nebo jestli se například nejedná o koupi z nevhodných podmínek.
SVS v uplynulých dnech o nové rubrice informovala oficiální cestou významné inzertní weby, které nabízejí také prodej zvířat a požádala je o spolupráci při šíření důležitých rad a doporučení při nákupu zvířat. „Osvěta veřejnosti a kultivace trhu se zájmovými zvířaty je ve veřejném zájmu,“ dodal Semerád.
Velmi důležitou roli při odběru štěněte nebo kotěte hraje zdravotní stav. Zvíře by nemělo mít patrný výtok z očí nebo nosu, nafouklé břicho, známky vnějších parazitů, slepenou nebo špinavou srst, či zapáchat. Mělo by být přirozeně aktivní a hravé.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
Petr Vorlíček
Petr Vorlíček
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Cyklohráček láká i výletníky z Příbrami. Připravil 14 prázdninových expedic
Oblíbený výletní vlak Cyklohráček vyráží i letos na mimořádné prázdninové výlety. Od …
AKTUÁLNĚ
Bezpečně u vody: Stačí chvilka nepozornosti a letní pohoda může skončit tragédií
Léto a prázdniny jsou obdobím, kdy tisíce lidí míří k moři, na koupaliště, k rybníkům …
AKTUÁLNĚ
Z Příbrami až na vrchol. Petra Škopková je mistryní České republiky ve sportovní gymnastice
Příbram má nový velký sportovní úspěch. Petruška Škopková se na letošním Mistrovství …
SPORT
Jen jednou v roce! Hornické muzeum zpřístupní v neděli všechny expozice za symbolickou korunu
První červencový víkend patří v Příbrami tradiční Prokopské pouti. Největší a …
ZAJÍMAVOSTI
Slavíme Cyrila, Metoděje i Husa. A obchody? Otevřené, jak jste zvyklí
Červencové státní svátky letos připadají na neděli 5. července a pondělí 6. července. …
AKTUÁLNĚ
Mateřídouška provoněla brdské stráně. Drobounká bylinka s velkou silou
Začátek léta přináší do brdských luk a pastvin jednu z nejkrásnějších a …
POZNÁVÁME BRDY
Drahenice znovu ožijí sportem. Tradiční Drahenice Cup nabídne fotbal, volejbal i bohatý doprovodný program
V sobotu 4. července od 9 hodin se v Drahenicích uskuteční tradiční Drahenice Cup ve …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny se po celý týden prakticky nezměnily
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami stejně jako minulý týden a to v …
DOPRAVA
Příbramské iktové centrum získalo už pošesté prestižní evropské ocenění. Za rok 2025 obdrželo nejvyšší diamantovou plaketu
Iktové centrum Oblastní nemocnice Příbram, specializované pracoviště určené pro …
AKTUÁLNĚ
Na silnici II/604 u Milína se řetězově srazila dvě auta s motorkou, zranila se spolujezdkyně
K řetězové dopravní nehodě došlo v pátek dopoledne na silnici II/604 u Milína, která …
AKTUALIZOVÁNO





