Nezaměstnanost ve Středočeském kraji v květnu mírně klesla na tři procenta
11. června 2023 (07:16)
Nezaměstnanost ve středních Čechách v květnu klesla o 0,1 procentního bodu na tři procenta. Úřady práce v regionu evidovaly 29.483 uchazečů o práci, o 864 méně než na konci dubna. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. Nezaměstnanost v celém Česku se v květnu snížila o desetinu procentního bodu na 3,5 procenta.
Ve středních Čechách se přišlo v květnu na pracovní úřad zaregistrovat 3809 lidí, což bylo o 147 více než v předchozím měsíci. Vyřazeno z evidence bylo 4673 lidí, o 161 méně než v dubnu. Počet volných pracovních míst v kraji vzrostl o 88 na 57.992 pozic.
Situace na pracovním trhu podle analytiků odpovídá dlouhodobému vývoji i ročnímu období. Na poklesu nezaměstnanosti se podílejí hlavně sezonní práce a silná poptávka po pracovní síle ve všech průmyslových odvětvích. Zaměstnavatelé mají nadále zájem o nové pracovníky převážně v dělnických a vysoce odborných profesích. Dlouhodobá je poptávka po kvalifikovaných řemeslnících.
V květnu klesl ve středních Čechách počet ukrajinských uprchlíků s dočasnou ochranou, kteří žádali o práci, a to o 119. Ke konci měsíce bylo v regionu zaregistrováno 46.372 ukrajinských uprchlíků, v evidenci uchazečů středočeských úřadů práce jich bylo 2130. Je to 7,2 procenta ze všech evidovaných uchazečů v kraji.
Nejvyšší nezaměstnanost mezi středočeskými okresy byla v květnu na Kladensku, a to 4,5 procenta. Naopak nejmenší podíl lidí bez práce je dlouhodobě v okrese Praha-východ, kde byla na konci května míra nezaměstnanosti 1,5 procenta. Na Příbramsku bylo v květnu 3181 nezaměstnaných.
Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Počet takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání, kteří mohli ihned nastoupit do práce, byl v květnu ve středních Čechách 26.726, o 824 méně než v předchozím měsíci.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Rodilý Příbramák je honorárním konzulem Maledivské republiky
•Ředitelka CSZS: Díky mým předchůdcům má centrum skvěle nastavený systém sociálních služeb
•Příbram otevřela zrekonstruovaný minikemp na Nováku
Další články
Češi míří do Alp a Dolomit. Krásy Česka přitom často přehlížejí
Turistika je obrovským trendem a Češi stále častěji vyrážejí do rakouských Alp nebo …
NÁZOR
Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění
Když dítě odmítá kontakt s jedním z rodičů, žádný soud ani pokuty nedokážou změnit …
AKTUÁLNĚ
Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou
Stačí jedno odpoledne na pláži bez klobouku nebo hodina v rozpáleném autě a lidský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně
Bohutín si loni poprvé vyzkoušel, jak chutná vlastní pivní festival — a ukázalo se, že …
KULTURA
REMAX Nova v novém. A s chutí růst dál
Možná jste si v posledních dnech všimli změny, která se objevila v oknech naší …
PR
Tepelná kupole rozpálí Česko do extrémních veder. Koncem týdne může být až 39 °C
Během týdne bude na celém území České republiky zesilovat příliv velmi teplého …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen
Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u …
AKTUALIZOVÁNO
Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě.
Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to …
LIFESTYLE
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT





