Nezaměstnanost ve Středočeském kraji v červnu zůstala na třech procentech
12. července 2023 (11:04)
Nezaměstnanost ve středních Čechách v červnu zůstala na třech procentech. Úřady práce v regionu evidovaly 29.200 uchazečů o zaměstnání, což je o 283 méně než na konci května. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Nezaměstnanost v celém Česku se v červnu snížila o jednu desetinu procentního bodu na 3,4 procenta.
Ve středních Čechách se přišlo v červnu na pracovní úřad zaregistrovat 3654 lidí, což bylo o 155 méně než v předchozím měsíci. Vyřazeno z evidence bylo 3937 lidí, o 736 méně než v květnu. Počet volných pracovních míst v kraji vzrostl o 243 na 58.235 pozic.
"Do pracovního procesu se zapojili zejména uchazeči ze skupiny absolventi a mladiství jejichž meziměsíční úbytek za červen byl nejvyšší, rovněž i uchazeči z řad ukrajinských občanů s dočasnou ochranou v kraji a sezonní pracovníci - tesaři, pokrývači, zedníci, lešenáři, pracovníci v lese a kamenolomech, zahradníci a pěstitelé a podobně," popsal situaci analytik Petr Šindelář z příbramského Úřadu práce.
Situaci na pracovním trhu podle analytiků aktuálně ovlivňují, kromě dlouhodobě vysokého zájmu zaměstnavatelů o zaměstnance převážně v dělnických a vysoce odborných profesích či řemeslníky, zejména sezonní činnosti. Jsou nyní hlavně ve stavebnictví, zemědělství, lesnictví, rybářství, v živočišné a potravinářské výrobě, ale také v cestovním ruchu, pohostinství, prodeji a službách.
V červnu pracovalo v Česku celkem 105.180 ukrajinských uprchlíků s udělenou dočasnou ochranou. Nejvíce to bylo právě ve Středočeském kraji, dohromady 18.137 lidí.
Nejvyšší nezaměstnanost mezi středočeskými okresy byla v červnu na Kladensku, a to 4,5 procenta. Naopak nejmenší podíl lidí bez práce je dlouhodobě v okrese Praha-východ, kde byla na konci června míra nezaměstnanosti 1,5 procenta.
Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Počet takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání, kteří mohli ihned nastoupit do práce, byl v červnu ve středních Čechách 26.505, o 221 méně než v předchozím měsíci.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Ve středních Čechách zemědělci zatím sklízejí především ozimý ječmen a řepku
•Výstava Svět kostiček v Muzeu Českého krasu v Berouně zve malé i velké ke hraní
•Výstava Fenomén Kotlina připomíná 70 let existence sedlčanského závodního okruhu
Další články
Divočáci v Příbrami už lezou do zahrad. Město chystá odchyt a převzetí honitby
Divočáci se v posledních týdnech stále častěji objevují v okrajových částech Příbrami …
AKTUÁLNĚ
Zítra to vypukne: Jiráskovy sady se uzavřou kvůli výměně vodovodu a kanalizace
Příbram čeká dopravně velmi nepříjemný duben. Od 1. dubna se kvůli výměně vodovodu a …
DOPRAVA
V křižovatce na Skalce se střetly dva osobáky
Na silnici I/18 u obce Drásov se v úterý 31. března po 15. hodině srazily dva osobní …
DOPRAVA
Příbram zapojí vězně do údržby města. Do ulic vyjdou už letos
Město Příbram navazuje spolupráci s příbramskou věznicí a letos poprvé zapojí vězně do …
AKTUÁLNĚ
MUDr. Bartášek: Laparoskopie a robotická chirurgie mění pravidla hry
Moderní medicína jde neustále kupředu a chirurgické zákroky dnes už zdaleka …
ROZHOVOR
Na silnici I/18 se tvořily kolony kvůli srážce tří vozidel
V úterý dopoledne se stala nehoda také na silnici I/18 v Příbrami.
AKTUÁLNĚ
Dvě nehody během dvou hodin: Dítě skončilo v nemocnici, druhá bouračka bez zranění
Rušné ráno zažily v úterý 31. března záchranné složky na Příbramsku. Během necelých …
AKTUÁLNĚ
Konec džungle u kulturáku. Jalovce mizí, místo čeká velká proměna
Před kulturním domem, který je centrem příbramského společenského života – od plesů …
VIDEO
Afghánistán zblízka: přednáška o misích OSN v Příbrami
Na Škaredou středu 1. dubna se v Příbrami uskuteční přednáška, která nabídne odborný i …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pozor řidiči! Tento týden vás policie může nachytat na několika místech při měření rychlosti
Od pondělí 30. března do neděle 5. dubna bude policie měřit rychlost na několika …
AKTUÁLNĚ





