Nezaměstnanost ve středních Čechách v srpnu zůstala na červencových 3,2 pct
8. září 2023 (10:10)
Nezaměstnanost ve středních Čechách v srpnu zůstala na červencových 3,2 procenta. Úřady práce v regionu evidovaly 30.586 uchazečů o zaměstnání, což je o 253 více než na konci července. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Nezaměstnanost v celém Česku v srpnu vzrostla oproti předchozímu měsíci o desetinu procentního bodu na 3,6 procenta.
Ve středních Čechách se přišlo v srpnu na pracovní úřad zaregistrovat 4156 lidí, což bylo o 201 méně než v předchozím měsíci. Vyřazeno z evidence bylo 3903 lidí, o 679 více než v červenci. Počet volných pracovních míst v kraji stoupl o 280 na 54.343.
Na zvýšení počtu nezaměstnaných za srpen se podle Úřadu práce převážně podíleli uchazeči, kterým skončil pracovní poměr na dobu určitou. Šlo hlavně o pracovníky, kteří se přišli zaevidovat v souvislosti s ukončením sezonních prací v zemědělství, lesnictví a zahradnictví. "Dále se přišli zaevidovat první absolventi a mladiství a v evidenci zatím zůstala větší část pedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců ze školství zaevidovaných v červenci. Naopak do pracovního procesu se za poslední dva měsíce zapojila část uchazečů z řad ukrajinských občanů s dočasnou ochranou," uvedli analytici.
V srpnu klesl ve středních Čechách počet ukrajinských uprchlíků s dočasnou ochranou, kteří žádali o práci, a to o 82. Ke konci měsíce bylo v regionu zaregistrováno 49.670 ukrajinských uprchlíků, v evidenci uchazečů středočeských úřadů práce jich bylo 1887.
Nejvyšší nezaměstnanost mezi středočeskými okresy byla v srpnu na Kladensku, a to 4,6 procenta. Naopak nejmenší podíl lidí bez práce je dlouhodobě v okrese Praha-východ, kde byla na konci srpna míra nezaměstnanosti 1,6 procenta. Na Příbramsku bylo v srpnu 3190 nezaměstnaných.
Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Počet takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání, kteří mohli ihned nastoupit do práce, byl v srpnu ve středních Čechách 28.022, o 316 více než v předchozím měsíci.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Podle ankety nesouhlasí s navýšením koncesionářských poplatků drtivá většina lidí
•ON-LINE: Zasedání zastupitelstva v Příbrami
•Vedení Příbrami odvolalo z čela Galerie Františka Drtikola ředitele Freiberga
Další články
První Příbramský Pride přinese pochod, debaty i hudbu
V sobotu 15. srpna se uskuteční vůbec první Příbramský Pride. Jednodenní komunitní …
Automat nás „uspává“? Nové studie ukazují, že manuál zapojuje mozek víc, než jsme si mysleli
Manuál je práce. Automat je pohodlí.
A podle nové studie z roku 2026 se ten rozdíl …
ZAJÍMAVOSTI
Vyrazte na borůvky. Doma si upečte voňavý koláč podle rodinného receptu
Sběr lesních plodů a borůvek prospívá nejen peněžence, ale také zdraví. A až se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Středočeský kraj plánuje nasadit téměř 50 elektrobusů
Na vybraných autobusových linkách ve středních Čechách by mělo v letech 2028 až 2030 …
DOPRAVA
Příbram ovládnou překážky! Obstacle Race 3.3 míří na rekordní účast a propojí Nový rybník se Svatou Horou
Před koncem září se Příbram stane dějištěm jedné z největších sportovních akcí …
SPORT
Už jste byli „V Prdeli“? Brdské rozcestí u Bártova dubu má své lidové jméno — a teď i vlastní cedulku
V brdských lesích existují místa, která mají oficiální názvy, a pak ta druhá — lidová, …
POZNÁVÁME BRDY
V Rožmitále pod Třemšínem se uskuteční sraz vojenské a historické techniky. Chybět nebude kaskadérská show ani hudba
Areál bývalých kasáren v Rožmitále pod Třemšínem ožije druhý srpnový víkend vojenskou …
Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin pořídíte za 39,99 Kč u Silmetu
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,99 Kč do 42,50 Kč …
AKTUÁLNĚ
Možná nehledáte novou práci. Možná jen hledáte místo, kde bude vaše práce dávat větší smysl
Každý z nás se někdy zastaví a položí si jednoduchou otázku. „Dělám práci, která mě …
PR
Tipy na víkend: Dobříšský Festival hudby, Krásnohorské léto a další kulturní akce nejen pod širým nebem
Tento víkend se ponese hlavně v duchu kulturních akcí. Dobříšský zámek bude znít …
NEPŘEHLÉDNĚTE





