Než se tu změní klima, bude chvíli trvat...
ROZHOVOR
14. října 2018 (07:15)
Bývala náruživou sportovkyní, pracovala v médiích i sociálních službách. Nepravost a neupřímnost ji nenechává chladnou. Řeč je o Janě Vlnasové, lídryni sdružení Pro Dobříš, které zvítězilo v komunálních volbách na plné čáře.
Jana Vlnasová, lídr sdružení Pro Dobříš, které zvítězilo v komunálních volbách na plné čáře, se poprvé do dění v Dobříši zapojila ve chvíli, kdy se ukázalo, že radnice plánuje změnu územního plánu a zástavbu Dukelského náměstí. „Návrh se do změny územního plánu dostal nestandardním, dokonce protiprávním způsobem. Věc jsem nastudovala a iniciovala petici, dopadlo to dobře. Lidé se pak na mě začali obracet i v dalších kauzách, kterých je po Dobříši vícero,“ mluví paní Vlnasová o důvodech, které ji přiváděly na zasedání zastupitelů a dovedly ji až k myšlence založit sdružení Pro Dobříš.
Bývala náruživou sportovkyní, věnovala se atletice, později horolezectví, cyklistice i turistice. Vystudovala dějiny umění na Filozofické fakultě University Karlovy. Do mateřské dovolené pracovala v médiích, má také zkušenosti s prací v sociálních službách. Právě tato náročná práce v prostředí drogově závislých, ji dovedla k poznání, že mnoho problémů a patologií v osobních životech přichází kvůli narušeným vztahům, špatné komunikaci a pozdnímu řešení nebo neřešení problémů. Stejný problém vnímá i na úrovni města Dobříše. „Strašně dlouho se tu nemluvilo otevřeně, mnoho kauz je zameteno pod prahem a Dobříš to zatěžuje. Město potřebuje ozdravit tím, že budou lidé dostávat transparentní informace a data,“ říká lídryně sdružení Pro Dobříš.
Čemu z vašeho pohledu vděčíte jako úplní nováčci za více než 30 %, které sdružení Pro Dobříš získalo?
Lidé moc chtěli změnu, to dávali najevo již ve chvíli, kdy jsme je kontaktovali z důvodu potřebných podpisů pro naši kandidaturu. Mnozí byli rezignovaní a vyjadřovali obrovskou nedůvěru vedení města. Zároveň za námi již byla konkrétní práce.
Minulé vedení radnice naopak téměř propadlo, kde vidíte hlavní příčinu?
Přičítám to mnohaletému vývoji. Stylu práce i komunikace s veřejností. Kauzy, které tu proběhly, jim sebraly na kreditu i důvěryhodnosti. A dění v posledním volebním období to vše jen stvrzovalo.
Jaké byly vaše pocity, když jste viděli výsledky prvních sečtených okrsků?
Po prvním sčítání jsme s kolegyní Mášovou viděly šest získaných mandátů. Pocity byly příjemné a měly jsme velkou radost, ale okamžitě se spojovala s velkým pocitem zodpovědnosti do budoucna. V podstatě velké oslavy neproběhly, sešli jsme se s kolegy a začali jsme vlastně hned pracovat.
Budete mít na politiku dost ostré lokty?
V posledních dvou letech jsem absolvovala téměř všechna zasedání zastupitelstva a mnoho dalších jednání. Ne vždy to bylo příjemné. Radní i někteří zastupitelé se mě snažili umlčovat jednacím řádem, který řečníkům vymezuje časový limit pět minut. Ty kauzy byly ovšem tak obsáhlé, že nebylo možné se do daného limitu vejít. Politika je určitě náročná, ale my do toho chceme jít formou spolupráce. Chceme zkusit změnit styl práce celého zastupitelstva a vedení města. Nechceme, aby docházelo k boji, jako jsme to cítili na předchozích zasedáních. Do práce pro město chceme vnést trošku jiného ducha.
Pokud byste měla možnost věnovat Dobříši velkou finanční částku, jakému projektu byste ji prioritně vložila?
„To je hodně těžká otázka. Těch požadavků je tu opravdu moc. Důležitý je stav komunikací a chodníků. Lidé si přejí funkční sportoviště, vleklý problém je vzhled náměstí a stav chátrajícího kina… Srdcem města je však náměstí, určuje také jeho tvář, možná bych tedy věnovala tuto šanci právě jemu… ale vzápětí by bylo na řadě vše ostatní,“ směje se vítězka voleb.
Chcete vzkázat něco občanům Dobříše?
Chtěla bych poděkovat všem našim voličům za jejich hlasy a projevenou důvěru, kterou se vynasnažíme nezklamat. Zároveň bych chtěla poprosit, aby byli trpěliví. Problémy, které se v Dobříši nashromáždily za řadu let, nebude možné vyřešit lusknutím palců. Než se tu změní klima a věci se narovnají, jak mají, bude to chvíli trvat. Do programu jsme nevkládali žádné nesplnitelné sliby. Budeme se snažit realizovat maximum bodů programu. Je skvělé, že voliči využili možnost sáhnout po změně.
Bývala náruživou sportovkyní, věnovala se atletice, později horolezectví, cyklistice i turistice. Vystudovala dějiny umění na Filozofické fakultě University Karlovy. Do mateřské dovolené pracovala v médiích, má také zkušenosti s prací v sociálních službách. Právě tato náročná práce v prostředí drogově závislých, ji dovedla k poznání, že mnoho problémů a patologií v osobních životech přichází kvůli narušeným vztahům, špatné komunikaci a pozdnímu řešení nebo neřešení problémů. Stejný problém vnímá i na úrovni města Dobříše. „Strašně dlouho se tu nemluvilo otevřeně, mnoho kauz je zameteno pod prahem a Dobříš to zatěžuje. Město potřebuje ozdravit tím, že budou lidé dostávat transparentní informace a data,“ říká lídryně sdružení Pro Dobříš.
Čemu z vašeho pohledu vděčíte jako úplní nováčci za více než 30 %, které sdružení Pro Dobříš získalo?
Lidé moc chtěli změnu, to dávali najevo již ve chvíli, kdy jsme je kontaktovali z důvodu potřebných podpisů pro naši kandidaturu. Mnozí byli rezignovaní a vyjadřovali obrovskou nedůvěru vedení města. Zároveň za námi již byla konkrétní práce.
Minulé vedení radnice naopak téměř propadlo, kde vidíte hlavní příčinu?
Přičítám to mnohaletému vývoji. Stylu práce i komunikace s veřejností. Kauzy, které tu proběhly, jim sebraly na kreditu i důvěryhodnosti. A dění v posledním volebním období to vše jen stvrzovalo.
Jaké byly vaše pocity, když jste viděli výsledky prvních sečtených okrsků?
Po prvním sčítání jsme s kolegyní Mášovou viděly šest získaných mandátů. Pocity byly příjemné a měly jsme velkou radost, ale okamžitě se spojovala s velkým pocitem zodpovědnosti do budoucna. V podstatě velké oslavy neproběhly, sešli jsme se s kolegy a začali jsme vlastně hned pracovat.
Budete mít na politiku dost ostré lokty?
V posledních dvou letech jsem absolvovala téměř všechna zasedání zastupitelstva a mnoho dalších jednání. Ne vždy to bylo příjemné. Radní i někteří zastupitelé se mě snažili umlčovat jednacím řádem, který řečníkům vymezuje časový limit pět minut. Ty kauzy byly ovšem tak obsáhlé, že nebylo možné se do daného limitu vejít. Politika je určitě náročná, ale my do toho chceme jít formou spolupráce. Chceme zkusit změnit styl práce celého zastupitelstva a vedení města. Nechceme, aby docházelo k boji, jako jsme to cítili na předchozích zasedáních. Do práce pro město chceme vnést trošku jiného ducha.
Pokud byste měla možnost věnovat Dobříši velkou finanční částku, jakému projektu byste ji prioritně vložila?
„To je hodně těžká otázka. Těch požadavků je tu opravdu moc. Důležitý je stav komunikací a chodníků. Lidé si přejí funkční sportoviště, vleklý problém je vzhled náměstí a stav chátrajícího kina… Srdcem města je však náměstí, určuje také jeho tvář, možná bych tedy věnovala tuto šanci právě jemu… ale vzápětí by bylo na řadě vše ostatní,“ směje se vítězka voleb.
Chcete vzkázat něco občanům Dobříše?
Chtěla bych poděkovat všem našim voličům za jejich hlasy a projevenou důvěru, kterou se vynasnažíme nezklamat. Zároveň bych chtěla poprosit, aby byli trpěliví. Problémy, které se v Dobříši nashromáždily za řadu let, nebude možné vyřešit lusknutím palců. Než se tu změní klima a věci se narovnají, jak mají, bude to chvíli trvat. Do programu jsme nevkládali žádné nesplnitelné sliby. Budeme se snažit realizovat maximum bodů programu. Je skvělé, že voliči využili možnost sáhnout po změně.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: jk
Další články
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce
Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává …
ANKETA
/FOTO, VIDEO/ Vážná nehoda u Rosovic. Na místě šest zraněných, přiletěl i vrtulník
V pondělí krátce po poledni se u Rosovic ve směru na Sychrov na silnici 11417 stala …
AKTUALIZOVÁNO
Tři vítězství na cizí půdě. Boxeři Rasken Gymu zazářili na galavečeru Bene Patron Boxing
V pátek 20. června se uskutečnil venkovní galavečer Bene Patron Boxing pod záštitou …
SPORT
U Milína vyletěl řidič s více než dvěma promile do pole, po kotrmelcích skončil na boku
Na silnici 604H nedaleko Milína na Příbramsku došlo v neděli večer k vážné havárii. …
AKTUALIZOVÁNO
Odjela sama do Afriky. Příběhy, které v Ugandě prožila, jí navždy změnily život
Studentka zdravotnického záchranářství Viktorie Ženíšková strávila dva měsíce na stáži …
ROZHOVOR
/FOTOGALERIE/ V Příbrami i jinde v regionu opět kvůli přívalovému dešti zasahovali hasiči
Hasičům ve středních Čechách v neděli odpoledne opět přibylo výjezdů kvůli bouřkám. Od …
AKTUALIZOVÁNO
Rekord pokořen! Pochod Pičín–Řitka přepsal historii
Letošní ročník pochodu Pičín–Řitka se zapsal do historie. Na trasu vyrazilo rekordních …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Stromy to vzdávají. Sucho a horko mění české lesy rychleji, než jsme čekali.
Lesy v Evropě i v Česku se mění rychleji, než jsme byli zvyklí. To, co jsme dlouho …
PŘÍRODA
V Chotilsku se srazilo auto s motorkou, pro zraněnou spolujezdkyni letěl vrtulník
V obci Chotilsko na Příbramsku se dnes po poledni srazilo osobní auto s motocyklem. …
AKTUÁLNĚ
Díky!FEST se vydařil. Příbram děkovala dárcům krve i všem, kteří pomáhají
Benefiční festival Díky!FEST opět proměnil příbramské Letní kino v místo plné hudby, …




