20. 1. svátek má Ilona

Neustále se směje a rád cestuje. Přes vážnou nemoc žije Honzík naplno

Nepřehlédněte
13. ledna 2020   (06:19)
Neustále se směje a rád cestuje. Přes vážnou nemoc žije Honzík naplno

Od září 2019 navštěvuje třikrát týdně speciální školu, kde se snaží maximálně rozvíjet jeho dovednosti


Mikrocefalie. To je název nemoci, kterou má od narození příbramský chlapeček Honzík. Dnes je mu šest let, chování má přitom jako tříměsíční miminko. Váží pouhých devět kilogramů. Nemá žádnou svalovou hmotu, mozek se mu nevyvíjí tak, jak má. Nemluví, pořádně nevidí. I když jí o sto šest, nikdy nepřibere. Přesto je to velký smíšek a strašně veselý klučina.

„Je to doživotní ležáček. Jeho léčba obnáší dvakrát denně prášky proti epilepsii, rehabilitace ve stylu Vojtovo metody. Je to bolestné,“ vypráví Jana Hrušovská, která se o Honzíka spolu s jeho tatínkem již tři roky obětavě stará.

Asi deset procent postižených touto nemocí trpí epileptickými záchvaty. Honzík je bohužel jedním z nich. „Záchvaty má tak od třech měsíců a nikdo neví, kdy záchvat znovu dostane. Někdy ho má i několikrát za den, někdy zas ne, je to individuální. Když ho však dostane, tak pak celý den prospinká,“ svěřuje se Jana.

Od září 2019 navštěvuje třikrát týdně speciální školu Pod Šachtami, kde se snaží maximálně rozvíjet jeho dovednosti. Honzík je veselé dítě, má rád společnost, ve škole se mu moc líbí. Navíc miluje cestování, každý přesun do školy si tedy moc užívá. Aby jeho cesty byly co nejpohodlnější, šetří mu nyní rodiče na novou autosedačku.

Brzy mu jeho oblíbené výlety zpříjemní i nový speciální kočárek, který bude pohodlný i pro jeho 105 centimetrů dlouhé tělíčko. Nadaci Radost Příbramáčkům se na kočárek podařilo vybrat krásných 20 tisíc korun. Zdravotní pojišťovna na něj nepřispívá a rodiče Honzíka by si ho jinak nemohli nikdy dovolit.

A pomáhají lidé doslova na „všech frontách“. Tochovičtí čerti například nedávno přispěli Honzíkovi částkou 1500 korun. Rodina nakoupila pleny a speciální stravu, kterou má tento veselý kluk moc rád.

Mikrocefalie je vývojová porucha postihující centrální nervový systém. Projevuje se zaostáváním v růstu mozku. Příčiny nejsou přesně objasněny. Nemoc může být buď vrozená, nebo se může vyvinout během prvních let života. Komplexní léčba mikrocefalie zatím neexistuje. Některé děti mají trvalý problém s rovnováhou, a tak se nikdy nenaučí chodit. Čím dříve však dítě dostane vhodnou péči, tím více se zvýší délka a kvalita života. Velikost hlavy se sice spravit nedá, ale rodiče mohou dítěti zajistit pravidelnou fyzioterapii a nadstandartní výuku řeči.

Mikrocefalie. To je název nemoci, kterou má od …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava RitschlováDalší články

Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Klidný a rychlý průběh může narušit diskuze o rekonstrukci akvaparku, která oficiálně zatím není na programu. 20. ledna 2020   (15:48) Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Nechtěl uposlechnout výzvy policie 20. ledna 2020   (14:02) V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na  -8 °C V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na -8 °C V noci na úterý se vytvoří četné mrznoucí mlhy. Během úterního dne se mohou přechodně rozpustit a v noci na středu znovu vytvořit. 20. ledna 2020   (12:08) Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30) Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Vybudování parkourového hřiště nic nebrání. Volejbalové hřiště komplikuje ochranné pásmo Příbramského potoka 20. ledna 2020   (06:20) Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz