vývoj epidemie COVID-19
aktualizováno:   22. 9. 2020
Bohutín 3
Březnice 10
Chotilsko 1
Čím 3
Dobříš 25
Dolní Hbity 2
Drásov 1
Drevníky 1
Háje 5
Hluboš 2
Jablonná 2
Jince 3
Kamýk nad Vlt. 6
Klučenice 1
Kosova Hora 1
Lazsko 2
Lešetice 1
Lhota u Příbramě 1
Malá Hraštice 2
Milín 2
Mokrovraty 2
Narysov 2
Nechvalice 6
Nečín 1
Nedrahovice 1
Nová Ves pod Pleší 3
Nový Knín 4
Obecnice 5
Ohrazenice 3
Pečice 2
Podlesí 2
Příbram 130
Příčovy 5
Řitka 1
Rosovice 2
Rožmitál p. Tř. 11
Rybníky 2
Sedlčany 12
Sedlec-Prčice 5
Smolotely 2
Stará Huť 2
Štětkovice 1
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Trhové Dušníky 2
Višňová 1
Vysoký Chlumec 1
Zbenice 1
Zduchovice 1

Neustále se směje a rád cestuje. Přes vážnou nemoc žije Honzík naplno

Nepřehlédněte
13. ledna 2020   (06:19)
Neustále se směje a rád cestuje. Přes vážnou nemoc žije Honzík naplno

Od září 2019 navštěvuje třikrát týdně speciální školu, kde se snaží maximálně rozvíjet jeho dovednostiMikrocefalie. To je název nemoci, kterou má od narození příbramský chlapeček Honzík. Dnes je mu šest let, chování má přitom jako tříměsíční miminko. Váží pouhých devět kilogramů. Nemá žádnou svalovou hmotu, mozek se mu nevyvíjí tak, jak má. Nemluví, pořádně nevidí. I když jí o sto šest, nikdy nepřibere. Přesto je to velký smíšek a strašně veselý klučina.

„Je to doživotní ležáček. Jeho léčba obnáší dvakrát denně prášky proti epilepsii, rehabilitace ve stylu Vojtovo metody. Je to bolestné,“ vypráví Jana Hrušovská, která se o Honzíka spolu s jeho tatínkem již tři roky obětavě stará.

Asi deset procent postižených touto nemocí trpí epileptickými záchvaty. Honzík je bohužel jedním z nich. „Záchvaty má tak od třech měsíců a nikdo neví, kdy záchvat znovu dostane. Někdy ho má i několikrát za den, někdy zas ne, je to individuální. Když ho však dostane, tak pak celý den prospinká,“ svěřuje se Jana.

Od září 2019 navštěvuje třikrát týdně speciální školu Pod Šachtami, kde se snaží maximálně rozvíjet jeho dovednosti. Honzík je veselé dítě, má rád společnost, ve škole se mu moc líbí. Navíc miluje cestování, každý přesun do školy si tedy moc užívá. Aby jeho cesty byly co nejpohodlnější, šetří mu nyní rodiče na novou autosedačku.

Brzy mu jeho oblíbené výlety zpříjemní i nový speciální kočárek, který bude pohodlný i pro jeho 105 centimetrů dlouhé tělíčko. Nadaci Radost Příbramáčkům se na kočárek podařilo vybrat krásných 20 tisíc korun. Zdravotní pojišťovna na něj nepřispívá a rodiče Honzíka by si ho jinak nemohli nikdy dovolit.

A pomáhají lidé doslova na „všech frontách“. Tochovičtí čerti například nedávno přispěli Honzíkovi částkou 1500 korun. Rodina nakoupila pleny a speciální stravu, kterou má tento veselý kluk moc rád.

Mikrocefalie je vývojová porucha postihující centrální nervový systém. Projevuje se zaostáváním v růstu mozku. Příčiny nejsou přesně objasněny. Nemoc může být buď vrozená, nebo se může vyvinout během prvních let života. Komplexní léčba mikrocefalie zatím neexistuje. Některé děti mají trvalý problém s rovnováhou, a tak se nikdy nenaučí chodit. Čím dříve však dítě dostane vhodnou péči, tím více se zvýší délka a kvalita života. Velikost hlavy se sice spravit nedá, ale rodiče mohou dítěti zajistit pravidelnou fyzioterapii a nadstandartní výuku řeči.
Mikrocefalie. To je název nemoci, kterou má od …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová

Další články

Projekt Trenéři do škol v Příbrami pokračuje Projekt Trenéři do škol v Příbrami pokračuje Březohorské náměstí čeká rekonstrukce. Na její podobě se mohou podílet i občané Březohorské náměstí čeká rekonstrukce. Na její podobě se mohou podílet i občané Zadání architektonické soutěže, kterou město vyhlásí v souvislosti s rekonstrukcí nám. J. A. Alise, bude veřejně projednáno ve středu 23. září v sále Kulturního domu Příbram. 22. září 2020   (14:56) Navzdory doporučení Prymuly školy v Příbrami v pátek nezavřou Navzdory doporučení Prymuly školy v Příbrami v pátek nezavřou Vláda zřejmě omezí otevírací dobu restaurací a barů. Ředitelům škol doporučuje nechat děti tento pátek doma Vláda zřejmě omezí otevírací dobu restaurací a barů. Ředitelům škol doporučuje nechat děti tento pátek doma V souvislosti s výskytem COVID-19 realizujeme plošné dezinfekce interiérů a budov V souvislosti s výskytem COVID-19 realizujeme plošné dezinfekce interiérů a budov PR Při 120.000 nakažených hrozí omezení lůžkové péče, říká Hamáček Při 120.000 nakažených hrozí omezení lůžkové péče, říká Hamáček Aktuální situace v zemi je podle Hamáčka vážná. 22. září 2020   (08:13) Nepřehlédněte Jak se cítí milenka a jak podváděná žena? Do kin míří Bábovky Jak se cítí milenka a jak podváděná žena? Do kin míří Bábovky Film podle bestselleru spisovatelky Radky Třeštíkové uvede v premiéře příbramské kino 24. září. 22. září 2020   (07:55) Příbramská knihovna byla i v budově městského chudobince. Letos slaví 120 let Příbramská knihovna byla i v budově městského chudobince. Letos slaví 120 let Knihovna Jana Drdy si brzy připomene den svého založení – 1. října 1900. Projděme se její historií i současností. 22. září 2020   (06:03) Středočeské nemocnice mohou zřídit další lůžka pro lidi s covidem Středočeské nemocnice mohou zřídit další lůžka pro lidi s covidem "Ředitelé našich nemocnic mají připravené plány, jak budou v případě potřeby navyšovat kapacitu, uzavírat třeba část oddělení a tak dále. Takže ta kapacita je mnohem větší," uvedla hejtmanka. 21. září 2020   (18:25)
Podle svazu jsou lidé v obchodech agresivní, chce pomoc policie Podle svazu jsou lidé v obchodech agresivní, chce pomoc policie Pro pracovníky prodejen je velmi obtížné vymáhat dodržování vládních opatření po zákaznicích, kteří to odmítají. 21. září 2020   (16:42)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz