27. 8. svátek má Otakar




Netopýři zblízka: Fascinující noční letci na akcích v Obecnici a Dobříši

25. srpna 2024   (13:00)
Netopýři zblízka: Fascinující noční letci na akcích v Obecnici a Dobříši
foto: Ochrana fauny / se souhlasem

Netopýři nejsou létající myši a nezaplétají se lidem do vlasů. Jde o fascinující živočichy, které blíže představí hned dvě akce na Příbramsku. Noc s netopýry bude možné navštívit již 26. srpna v Informačním centru Obecnice a 14. září v Anglickém parku na zámku v Dobříši.


V rámci programu Mezinárodní noci pro netopýry, která se již tradičně koná po celé České republice od srpna do září, se návštěvníci seznámí nejen se životem letounů aktivních po setmění, ale budou si je moci prohlédnout i zblízka a sledovat je pomocí speciální techniky. Dozví se, co je ohrožuje i jak jim lze pomoci. Připraveny jsou také hry a soutěže pro děti.

"Budeme pozorovat netopýry lovící přímo v zámeckém parku pomocí ultrazvukových detektorů, což jsou přístroje umožňující zachycovat a poslouchat jejich echolokační signály," přibližuje zážitkovou událost v Dobříši zooložka Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON).
V rámci programu Mezinárodní noci pro …
foto: Ochrana fauny / se souhlasem

Na našem území žije celkem 27 druhů netopýrů, každý z nich je jiný, využívá jiné úkryty, jinak loví, ale všechny jsou chráněné. Více než polovina z nich zimuje v podzemí, například v jeskyních. Jiné druhy ale zimují i v dutinách stromů nebo v nejrůznějších škvírách a mnohdy i v panelových domech. K jejich ohrožení nejčastěji přispívá ztráta úkrytu.

Při nálezu netopýrů v obytných prostorech nebo vysílených či poraněných jedinců mohou lidé kontaktovat Záchrannou stanici pro volně žijící živočichy v Hrachově. Spravuje ji Ochrana fauny, která netopýří akci v dobříšském zámku spolupořádá.
"Momentálně máme v péči jednoho mladého netopýra hvízdavého, kterého připravujeme na návrat do přírody. Dalším druhem, který u nás nabírá síly, je netopýr rezavý. Nedávno byl naším pacientem také netopýr ušatý, který byl nalezen na zemi, pravděpodobně vysílený po přeletu v dešti. Několik dní u nás odpočíval a nabíral síly, po zlepšení stavu jsme ho mohli vrátit zpět do přírody," říká Andrea Bartošová, která ve stanici o netopýry pečuje.
foto: Ochrana fauny / se souhlasem
Období, kdy se stanice začne plnit netopýry, podle ní teprve přichází. Do záchranné stanice se totiž netopýři nejčastěji dostávají v době jejich podzimních přeletů.

Na konci léta, kdy se rozpadají mateřské kolonie a mláďata hledají nové úkryty, dochází k situacím, kdy se netopýři dostávají otevřenými okny i do bytů. "Prevence proti netopýřím záletům je jednoduchá, stačí uzavření oken nebo instalace sítí proti hmyzu. Pokud vám v letních měsících vletí netopýr do bytu, stačí otevřít okna, zhasnout světla a nechat netopýrovi dostatek času a klidu na to, aby si našel cestu ven," komentuje Andrea Bartošová, jak se v takových případech zachovat. Dostane-li se ale do bytu větší počet netopýrů, je už potřeba zavolat záchrannou stanici, která zajistí odborný odchyt.
Období, kdy se stanice začne plnit netopýry, …
foto: Ochrana fauny / se souhlasem

DOPLŇUJÍCÍ INFO:

V současnosti se Mezinárodní noc pro netopýry koná ve více než 30 státech světa a po celé České republice.

Blízká setkání s tajuplnými zvířaty na Příbramsku lze zažít v Informačním centru Obecnice 26. srpna od 17.30 do 21 hodin a na Zámku Dobříš 14. září od 17 do 20 hodin. Účast na akci je pro návštěvníky zdarma.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Sylvie Gavlas








Související


Další články

Konec prázdnin ve velkém stylu. Dobříšské pivní slavnosti nabídnou pivo, hudbu i zasloužený odpočinek Konec prázdnin ve velkém stylu. Dobříšské pivní slavnosti nabídnou pivo, hudbu i zasloužený odpočinek Poslední prázdninový víkend si zaslouží pořádnou tečku. Pokud ještě nevíte, kam … DOBŘÍŠ Vydejte se objevovat Velkou Ameriku, český Grand Canyon nedaleko Příbrami Vydejte se objevovat Velkou Ameriku, český Grand Canyon nedaleko Příbrami Jen necelou hodinu jízdy od Příbrami se nachází jedno z nejkrásnějších míst Českého … TIP NA VÝLET Ve Višňové vypukne Chalupářský teréňák! Děti i dospělí vyběhnou na překážky, večer přijde zábava Ve Višňové vypukne Chalupářský teréňák! Děti i dospělí vyběhnou na překážky, večer přijde zábava Poslední srpnovou sobotu bude ve Višňové pořádně živo. V sobotu 29. srpna se na … AKTUÁLNĚ Stav dálnic a silnic I. třídy bude sledovat diagnostický vůz nové generace Stav dálnic a silnic I. třídy bude sledovat diagnostický vůz nové generace Stav dálnic a silnic první třídy bude od podzimu v Česku sledovat diagnostický vůz … DOPRAVA Dorazí tropy, vzápětí je utnou bouřky. Meteorologové kvůli bouřkám vydali výstrahu Dorazí tropy, vzápětí je utnou bouřky. Meteorologové kvůli bouřkám vydali výstrahu Česko zažívá krátký návrat tropických teplot. Ve čtvrtek teploty vystoupají až k 29 … AKTUALIZOVÁNO Příbramské kino: jednosál, který umí zázraky. Spider-Man přitáhl přes tisíc diváků Příbramské kino: jednosál, který umí zázraky. Spider-Man přitáhl přes tisíc diváků V roce 2019 bylo příbramské kino nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem v republice. A … AKTUÁLNĚ Mohou mít tisíce na bydlení, péči i energie. Polovina seniorů si o ně vůbec neřekne Mohou mít tisíce na bydlení, péči i energie. Polovina seniorů si o ně vůbec neřekne Po zaplacení nájmu, energií a léků zůstává některým seniorům jen pár tisíc. Přitom … NEPŘEHLÉDNĚTE Od víkendu začínají v Praze a Středočeském kraji platit běžné jízdní řády MHD Od víkendu začínají v Praze a Středočeském kraji platit běžné jízdní řády MHD S koncem letních prázdnin začínají v Praze a Středočeském kraji platit běžné jízdní … AKTUÁLNĚ Bojíte se výtahu? Pak žijete déle. Studie ukazuje překvapivý efekt schodů Bojíte se výtahu? Pak žijete déle. Studie ukazuje překvapivý efekt schodů Pravidelná chůze po schodech výrazně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění i … LIFESTYLE
Restaurace musí mít registraci. Veterinárná správa varuje před výrobou masných výrobků „na doma“ Restaurace musí mít registraci. Veterinárná správa varuje před výrobou masných výrobků „na doma“ Státní veterinární správa (SVS) upozorňuje provozovatele restaurací, že pokud ve své … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz