vývoj COVID-19
21. 1. 2021
Bezděkov 4
Bohostice 6
Bohutín 11
Borotice 6
Březnice 46
Buková u Pb 9
Bukovany 2
Čenkov 4
Cetyně 2
Chotilsko 5
Chrást 2
Chraštice 1
Čím 9
Daleké Dušníky 1
Dlouhá Lhota 1
Dobříš 110
Dolní Hbity 16
Drahenice 1
Drahlín 14
Drásov 5
Drevníky 1
Dubenec 5
Dublovice 7
Dubno 2
Háje 8
Hluboš 3
Hlubyně 2
Hřiměždice 9
Hudčice 2
Hvožďany 13
Jablonná 6
Jesenice 11
Jince 16
Kamýk n. V. 8
Klučenice 8
Kňovice 1
Korkyně 3
Kosova H. 7
Kotenčice 1
Koupě 2
Kozárovice 3
Krásná H. 3
Křešín 1
Láz 4
Lazsko 3
Lešetice 3
Lhota u Pb 5
M. Hraštice 15
Milín 28
Modřovice 1
Mokrovraty 16
Nalžovice 6
Narysov 7
Nechvalice 12
Nečín 6
Nedrahovice 4
Nepomuk 3
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 5
Nové Dvory 7
Nový Knín 18
Občov 4
Obecnice 23
Obořiště 10
Obory 1
Ohrazenice 1
Osečany 1
Ostrov 4
Ouběnice 2
Petrovice 17
Pičín 6
Počaply 2
Počepice 4
Podlesí 15
Příbram 317
Příčovy 4
Prosen. L. 1
Radětice 1
Rosovice 7
Rožmitál p. T. 46
Sádek 4
Sedlčany 42
Sedlec-Prč. 33
Smolotely 5
Solenice 15
Stará Huť 8
Štětkovice 2
Svaté Pole 2
Svatý Jan 4
Svojšice 3
Tochovice 18
Třebsko 9
Trhové Dušníky 1
Tušovice 1
Velká Lečice 1
Věšín 6
Višňová 7
Volenice 6
Voznice 7
Vrančice 1
Vranovice 4
Vševily 2
Vys. Chlumec 5
Vysoká u Příbramě 3
Zalužany 8
Zduchovice 1
Neodborné zásahy vedou k pozdnímu zahájení péče, často i k prodlužování úpravy vad řeči, říká logopedka

9. ledna 2021   (07:46)
Neodborné zásahy vedou k pozdnímu zahájení péče, často i k prodlužování úpravy vad řeči, říká logopedka

Nač si dát pozor, kdy se obrátit na radu ke specialistovi a jak se koronavirová doba promítla do péče logopedů, jsme se zeptali Mgr. Martiny Koudelové.


Nejen šaty dělají člověka. Velmi limitující pro výběr povolání, celkové uplatnění v životě a zejména pro sebevědomí mladého člověka je například porucha řeči. Proto je nutné dbát již v útlém věku na správnou výslovnost, s dětmi procvičovat a pomáhat jim i rozvíjet slovní zásobu.

Nač si dát pozor, kdy se obrátit na radu ke specialistovi a jak se koronavirová doba promítla do péče logopedů, jsme se zeptali Mgr. Martiny Koudelkové.

Jak se změnila práce vaší poradny v této době, poskytujete služby v plné míře?
V první vlně na jaře 2020 byla většina logopedických pracovišť uzavřena. V té době jsme nabízeli online konzultace, které byly hrazené ze zdravotního pojištění. V období od října, v podstatě doteď jsou logopedické ambulance otevřené a režim si upravuje každé pracoviště podle svého uvážení (na základě doporučení Asociace klinických logopedů). U nás to v praxi znamená zvýšená hygienická opatření, terapie probíhá ve většině případů bez přítomnosti rodičů a máme uzavřenou čekárnu, abychom se vyhnuli přílišnému shlukování lidí (máme společnou čekárnu pro dvě ambulance). Bohužel pojišťovny už nehradí distanční logopedickou terapii, v takovém rozsahu jako tomu bylo na jaře 2020, nyní nabízíme pouze krátké telefonické či online konzultace pro klienty, kteří jsou např. v nařízené karanténě nebo izolaci.
Mnoho dětí nyní nenavštěvuje žádný kolektiv. Často návštěvu logopeda doporučovaly právě paní učitelky. Obáváte se, že by se to mohlo do budoucna promítnout zanedbáním výslovnosti?
Paní učitelky z mateřských škol hrají určitě velkou roli v prevenci řečových poruch i detekcí dětí s poruchami řeči, ale dnešní rodiče jsou často velmi dobře informováni a většinou i zodpovědní. Hodnocení vývoje dětské řeči je také součástí preventivní prohlídky u pediatra v 5 letech a tomu se vyhnout nelze. Takže tyto obavy nemám
Je tedy stejný zájem rodičů jako dříve nebo se pandemie nějak do péče promítla?
Zájem rodičů o logopedii je ve většině případů stále velký. Jen minimum rodičů vyjádřilo určité obavy v souvislosti s pandemií. Více klientů se omlouvá z důvodu karantény, popřípadě řešíme komplikace s distanční výukou. O práci však rozhodně nouzi nemáme. Někteří klienti, kteří ani před krizí nebyli precizní v domácí přípravě, přestali chodit úplně, ale statistiku si nevedu.

Kdy a nač by si měly dát maminky především pozor, a kdy poprosit o pomoc specialistu?
Tahle odpověď by vydala na samostatný článek, takže jen velmi obecně. V raném věku by si rodiče měli u dětí dávat pozor na jakékoli obtíže se sáním nebo polykáním, kousáním a příjmem potravy vůbec. V předškolním věku je určitě třeba poradit se s odborníkem, pokud dítě ve třech letech vůbec nemluví nebo mluví velmi málo. Do pěti let je třeba věnovat pozornost tomu, jestli dítě některé hlásky netvoří vadně (např. klasické ráčkování nebo šlapání na jazyk). Po pátém roce se hlídá výslovnost R, Ř a sykavek. To jsem popsala jen nejběžnější obtíže, se kterými se v ambulanci setkáváme. Každý rodič zná své dítě nejlépe, a pokud se rodičům cokoli nezdá, je vždy lepší přijít k odborníkovi včas a třeba se nechat jen uklidnit, než přijít pozdě
.
Abnormalita při krmení v raném věku může tedy značit budoucí logopedický problém?
Může a nemusí. Například může být přirostlá jazyková uzdička, může se jednat o poruchu inervace jazyka, skrytý rozštěp patra… Kojení má také velký vliv na zvedání jazyka k hornímu patru, což ovlivňuje tvorbu mnoha hlásek. 
Neodborné rady zahlcují internet, jsou některé úplně zcestné?
Typické je – prosím o rady, jak naučit dceru 4 roky vyslovovat R, Ř. Za prvé je na to malá, za druhé je třeba poradit se s odborníkem, který posoudí, jak je na tom se slovní zásobou, pamětí, grafomotorikou, jemnou i hrubou motorikou atd. Vše se vším souvisí a takhle obecně prostě nelze poradit. Co pomůže jednomu, nemusí pomoci druhému. Neodborné zásahy vedou k pozdnímu zahájení logopedické péče, často i k prodlužování úpravy vad řeči. Pokud je logopedie zavřená nebo nemá volnou kapacitu na přijímání nových klientů, je lépe počkat než neodborně zasahovat. Často také vidím dotazy – ztratili jsme materiál na procvičování, nemáte ho někdo? Tady si myslím, že je na místě kontaktovat přímo konkrétní logopedii, odkud jistě daný materiál ochotně zašlou elektronicky.

 Děkujeme paní logopedce za rozhovor a přejeme ji mnoho spokojených klientů nejen v novém roce.

 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: Jitka Kocíková

autor: Jitka Kocíková

Další články

Buďte nám věrní a po koronaviru opět přijďte, píše příbramský Sokol svým členům Buďte nám věrní a po koronaviru opět přijďte, píše příbramský Sokol svým členům V dopise zaslaném cvičencům a jejich rodičům tělovýchovná organizace vyčísluje loňskou ztrátu na více než jeden milion korun. Ztrátovost musí příbramský Sokol řešit úvěrem. 21. ledna 2021   (17:04) Lidé vzali příbramské lékárny útokem a vykoupili respirátory Lidé vzali příbramské lékárny útokem a vykoupili respirátory Příbramská policie obvinila muže z prodeje drog, hrozí mu 10 let Příbramská policie obvinila muže z prodeje drog, hrozí mu 10 let Mladík drogy prodával především v okolí Dobříše a Sedlčan. 21. ledna 2021   (12:16) Další příbramský „expert“ si neuvědomil, že po krádeži jsou vidět ve sněhu stopy Další příbramský „expert“ si neuvědomil, že po krádeži jsou vidět ve sněhu stopy Za ukradená lízátka a krmení pro psy může skončit až na osm let ve vězení. 21. ledna 2021   (10:52) Bilance CHKO Brdy 2020: Naučná stezka na Jordánu nebo nové biotopy pro obojživelníky Bilance CHKO Brdy 2020: Naučná stezka na Jordánu nebo nové biotopy pro obojživelníky V Brdech i v roce 2020 pokračovaly pravidelné aktivity – pastva, sečení či výsadba. Pozornosti neunikly invazní druhy ryb a mývalové. Správa Chráněné krajinné oblasti Brdy vyčíslila náklady na téměř pět a půl milionu korun. 21. ledna 2021   (08:49) Přibližně každý třetí. Taková je úspěšnost pro přijetí na osmiletá gymnázia v Dobříši a Příbrami Přibližně každý třetí. Taková je úspěšnost pro přijetí na osmiletá gymnázia v Dobříši a Příbrami Školy lépe poznáte na Facebooku nebo díky virtuální prohlídce. Termín pro podání přihlášky ke studiu na gymnáziích končí 1. března. 21. ledna 2021   (06:32) Příbram darovala Budějovicím penaltu a o gól prohrála Příbram darovala Budějovicím penaltu a o gól prohrála "Z naší strany to byla v některých případech nezodpovědnost hráčů a třeba u Kingueho to nebylo poprvé. Chyby k fotbalu patří, ale někdy je třeba vlastní ego podřídit mužstvu," řekl po utkání trenér Příbrami Pavel Horváth. 20. ledna 2021   (20:17) Glosa: Někdy taková menší bouřka pročistí vzduch a lépe se dýchá Glosa: Někdy taková menší bouřka pročistí vzduch a lépe se dýchá "Dovolte mi krátkou glosu k pondělnímu zastupitelstvu. Píši ji s odstupem dvou dnů, ve chvíli, kdy už snad ty největší emoce opadly a ukazatele politického klimatu v našem městě se vrátily do běžných hodnot," říká starosta Příbrami Jan Konvalinka. 20. ledna 2021   (18:27) Příbram rozšířila informační systém pro návštěvníky města Příbram rozšířila informační systém pro návštěvníky města Ve městě přibylo šest pultových informačních panelů s mapou a fotografiemi a dvě informační tabule. Radnice je dala osadit u kostela svatého Jakuba na náměstí T. G. Masaryka, u Zámečku-Ernestina, poblíž Arnoštových sadů, v Jiráskových sadech, na rohu ulic V Brance a Dlouhé, u kulturního domu a u vstupu na hřbitov z parku V Zátiší. 20. ledna 2021   (16:49)
Další důležitá stopa k dopadení žhářů pizzerie v Příbrami. Na videu jsou vidět oba pachatelé Další důležitá stopa k dopadení žhářů pizzerie v Příbrami. Na videu jsou vidět oba pachatelé
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz