Neočkovaných nad 80 let je 50.000, posilující dávku nemá třetina
15. ledna 2022 (15:18)
foto: pixabay
Registrace seniorů nad 80 let k očkování proti covidu-19 byla spuštěná loni 15. ledna.
Seniorů nad 80 let, kteří ani po roce od zahájení očkovaní této věkové skupiny proti covidu-19 nedostali vakcínu, zbývá v Česku asi 48.500. Očkovaných alespoň jednou dávkou tak je více než 90 procent z nich. Posilující dávku vakcíny, která má zvýšit postupně klesající účinnost očkování, nedostala zhruba třetina. Vyplývá to z dat o očkování k 13. lednu. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je proočkovanost v této věkové skupině velmi dobrá. Například v Portugalsku je ale podobně očkovaná celá populace, v Česku méně než dvě třetiny lidí. Směrem k mladším věkovým skupinám podíl očkovaných klesá, nejmenší je u třicátníků.
Od konce listopadu zájem o očkování seniorů podle Duška opět roste. "Postupně procento po procentu se dostáváme do už docela dobrých čísel, která jsem si ale přál už v září nebo v říjnu," řekl ČTK. Klesá podle něj také počet oblastí, kde je v několika blízkých obcích nízká proočkovanost těchto zranitelných skupin. "Ti lidé tam spolu žijí, mají stejné restaurace, stejné obchody a tak tam hrozil větší atak nákazy," dodal.
Devadesátiprocentní proočkovanost je podle něj i ve skupině nad 70 let. Z těch, kteří mají nárok na třetí dávku, ji už dostalo 76 až 80 procent. Zdravotníci je podávají od září. "Protože třetí dávky se dávaly v nedávné minulosti, tak o to větší šanci teď mají, že udrží i tu vlnu omikron," vysvětlil. Bez očkování této skupiny by podle Duška i delta způsobila kolaps nemocnic, o omikronu nemluvě.
"Je objektivní realitou, že omikron projde přes vakcinovanou populaci a s určitým odstupem i ta dvoudávková vakcína vyprchává a to s odstupem čtyř nebo šesti měsíců. Ochrana pak klesá ke 30 procentům, posilující dávka to vrací na 80 procent i proti nákaze," dodal. Proti těžkému průběhu chrání i první dávka očkování krátce po aplikaci. Ochranný efekt proti těžkému průběhu je u dvoudávkové vakcíny podle českých dat u zranitelných osob kolem 80 procent a třetí dávka to vrací téměř ke 100 procentům.
Za zranitelné odborníci kromě seniorů považují také osoby s několika chronickými nemocemi. "Stále je tady kolem 400.000 lidí, kteří nejsou chránění vůbec ničím. A to je ten hlavní důvod, proč modely pořád kreslí i rizikové varianty," doplnil.
Registrace seniorů nad 80 let k očkování proti covidu-19 byla spuštěná loni 15. ledna v 8:00 ráno. Během prvních dvou minut web navštívilo přes 75.000 lidí, systém byl tak přetížený a někteří velmi dlouho čekali na potvrzující SMS, která jim registraci umožnila. Za první hodinu se přesto registrovalo přes 44.000 lidí, tedy skoro desetina této věkové skupiny. Od 27. prosince, kdy očkování v ČR začalo, vakcínu dostávali zdravotníci a senioři nad 80 let v nemocnicích a lůžkových zařízeních sociální péče, kteří se nemuseli registrovat předem.
Od té doby se k očkování zaregistrovalo nebo už alespoň jednu dávku vakcíny dostalo 91,9 procenta této věkové skupiny, tedy asi 411.000 lidí. Posilující dávku očkování zdravotníci podali do čtvrtka 13. ledna asi 309.500 osobám starším 80 let, což je asi 69,2 procenta.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Suchý únor: nejkratší měsíc, nejdelší výzva
Každý únor se tisíce Čechů pustí do výzvy, která vypadá nevinně, ale umí potrápit: …
Zajímavosti
ČOV Příbram: největší zakázka města a otázky, které padly na zastupitelstvu
Rekonstrukce čistírny odpadních vod je největší investicí v historii Příbrami a …
Politika
Velký večer Lucie Pudilové. Vyhrála a potvrdila vztah s hvězdným jménem
Příbramská rodačka a nejznámější česká MMA bojovnice Lucie Pudilová má za sebou návrat …
Sport
Dětské obrázky ze Svaté Hory spojily Příbramsko s Itálií i blížící se olympiádou
Vánoční obrázky pro Ježíška letos dorazily na Svatou Horu nejen z Příbramska, ale také …
FOTOGALERIE
Po osmi letech se rekordman Tománek vrací na Jizerskou padesátku
Už tuto neděli 1. února se v Bedřichově uskuteční 59. ročník ČEZ Jizerské 50. Na …
Nová D4 jede naplno: 5,7 milionu aut a tisíce přestupků během prvního roku
Na nové dálnici D4 mezi Pískem a Příbramí řešilo město Písek v roce 2025 přes 20.000 …
Středočeské zimní areály mají nadále ideální podmínky pro lyžování
Zimní areály ve středních Čechách hlásí i přes mírné oteplení stále ideální podmínky, …
Ministerstvo zdravotnictví varuje před nebezpečným deodorantem Miraculum
Ministerstvo zdravotnictví ČR varuje spotřebitele před kosmetickým přípravkem …
Příbram má finanční jedničku. Rating „A“ ukazuje na zdravé hospodaření i nízké dluhy
Příbram patří mezi nejlépe hospodařící města své velikosti. Nezávislá společnost CRIF …
Politika
Les ožije v Podbrdském muzeu: Jarní prázdniny plné her a objevů
Jarní prázdniny nabídnou v Podbrdském muzeu v Rožmitále pod Třemšínem zábavný a …




