vývoj COVID-19
16. 4. 2021
Bohutín 19
Březnice 25
Bukovany 1
Čenkov 1
Cetyně 1
Chraštice 1
Čím 1
Dobříš 80
Dolní Hbity 14
Drahenice 1
Drahlín 2
Drhovy 4
Dubenec 4
Dublovice 9
Háje 1
Hluboš 5
Hlubyně 2
Hřiměždice 6
Hudčice 2
Hvožďany 7
Jablonná 2
Jince 13
Kamýk n. V. 12
Klučenice 1
Kosova H. 6
Kotenčice 1
Kozárovice 3
Krásná H. 17
Křepenice 1
Křešín 1
Láz 5
Lazsko 1
Lešetice 1
Lhota u Pb 2
M. Hraštice 7
Milešov 1
Milín 29
Mokrovraty 3
Nalžovice 7
Nechvalice 2
Nečín 11
Nedrahovice 5
Nepomuk 1
Nestrašovice 1
Nová Ves p. P. 8
Nový Knín 20
Občov 3
Obecnice 18
Obořiště 6
Obory 1
Osečany 1
Ostrov 1
Ouběnice 1
Petrovice 5
Pičín 3
Počepice 1
Podlesí 1
Příbram 286
Radětice 1
Rosovice 2
Rožmitál p. T. 30
Sedlčany 71
Sedlec-Prč. 17
Solenice 1
Stará Huť 13
Starosedlský H. 3
Svaté Pole 1
Svatý Jan 6
Tochovice 1
Třebsko 1
Trhové Dušníky 1
Věšín 1
Višňová 6
Volenice 2
Voznice 1
Vranovice 3
Vys. Chlumec 2
Vysoká u Pb 3
Zalužany 1
Zduchovice 5
ONP Příbram
Čekající na termín očkování1528
Přiřazený termín / den139
ONP Příbram Zdaboř
Čekající na termín očkování414
Přiřazený termín / den236
Nemocnice Na Pleši otevírá postcovidovou ambulanci

7. dubna 2021   (15:01)
Nemocnice Na Pleši otevírá postcovidovou ambulanci
foto: Příbramská

O pacienty pečují v Nemocnici Na Pleši také na lůžkách pneumologie, kde připravili nový léčebný program plicní rehabilitace, a současně i na lůžkách rehabilitačních, kde se vedle respirační fyzioterapie zaměřují na pacienty s neurologicko-pohybovými obtížemi.


Epidemie infekce COVID-19 dramaticky zasáhla celý svět a zanechala za sebou také větší množství pacientů, kteří se ještě dlouho po prodělaném onemocnění potýkají s různými obtížemi, jež lékaři souhrnně označují jako post-COVID syndrom. Ten může pacientům zkomplikovat návrat do práce nebo i k běžným každodenním či pohybovým aktivitám. 

V Nemocnici Na Pleši se z důvodu vzrůstajícího počtu těchto pacientů v dubnu otevírá specializovaná ambulance postcovidové péče. Lékaři zde zhodnotí průběh nemoci, aktuální subjektivní potíže a zdravotní stav pacienta a podle výsledků nastaví další léčbu. „Pacientům nabídneme podrobné klinické vyšetření od rozboru krve, přes funkční vyšetření plic, až po vyhodnocení RTG a CT hrudníku nebo ECHO. Ke konkrétnímu nálezu pak indikujeme cílenou terapii, eventuálně odešleme pacienta k příslušnému specialistovi, např. na kardiologii nebo neurologii,“ říká primářka MUDr. Ivana Pospíšilová, která má vznik nové ambulance v Nemocnici Na Pleši na starosti.
MUDr. Pospíšilová zároveň upozorňuje, že patologický nález se může objevit i u pocovidových pacientů, kteří mají minimum příznaků nebo jsou dokonce zcela asymptomatičtí. Proto by preventivně měli vyšetření podstoupit přinejmenším všichni ti, kteří v rámci onemocnění COVID-19 prodělali zápal plic.
O pocovidové pacienty pečují v Nemocnici Na Pleši také na lůžkách pneumologie, kde připravili nový léčebný program plicní rehabilitace, a současně i na lůžkách rehabilitačních, kde se vedle respirační fyzioterapie zaměřují na pacienty s neurologicko-pohybovými obtížemi.

Jak se projevuje postcovidový syndrom a jak probíhá léčba, přibližuje primářka Komplexního rehabilitačního centra v Nemocnici Na Pleši, MUDr. Ivana Pospíšilová.

Kdy by měl člověk po prodělaném COVID-19 vyhledat odborníka?

Obecně v případě, když jej nějaké obtíže včetně únavy omezují i v běžné denní činnosti nebo při pohybových či sportovních aktivitách. 
Projevuje se post-COVID syndrom jen u lidí, kteří měli těžší průběh onemocnění COVID-19?

Přímá úměra zde není, i mírný průběh může mít závažnější dopady. Také např. únava, kterou pozorujeme u většiny pacientů, nezávisí na fyzické kondici ani sportovní zdatnosti jednotlivce. 
S jakými příznaky post-COVID syndromu se setkáváte nejčastěji?

Postcovidový syndrom má dvě hlavní příčiny, od kterých se odvíjejí příznaky. Jednak je to postižení plic, kdy se pacienti potýkají zejména s dušností a kašlem. Také jsou u těchto lidí časté nespecifické bolesti a diskomfort na hrudníku.

Druhý typ obtíží vzniká následkem intenzivní a často i dlouhodobé péče na JIP či ARO. Tam se jedná především o nervosvalové obtíže jako je svalová slabost, únava, úbytek svalové hmoty a z toho plynoucí pohybové omezení, bolesti kloubů atd. Dále se vyskytují bolesti hlavy, nespecifické bolesti jako mravenčení až necitlivost končetin, neschopnost se soustředit, výpadky paměti, potíže se spánkem, změny nálady někdy doprovázené depresí a dalšími psychickými problémy.

Většina pacientů navíc trpí postvirovým únavovým syndromem, který je společný pro mnoho virových onemocnění a který se projevuje extrémní únavou, dekondicí a výrazně sníženou tolerancí fyzické, ale i psychické zátěže. 
Jak dlouho trvá zotavení z post-COVID syndromu a dochází k úplnému vyléčení?

Bohužel ještě nemáme přesnější data, ale pohybuje se to v řádu týdnů, spíše měsíců. Určité procento lidí může mít dokonce i trvalé následky – plicní fibrózu nebo poruchy funkce plic, například. 
Dá se v tuto chvíli odhadnout, kolik procent pacientů po prodělaném onemocnění COVID-19 trpí tzv. postcovidovým syndromem?

Většina lidí, kteří onemocní s covidem, se naštěstí během několika týdnů zcela vyléčí. Zatím nemáme dostatek dat, takže pouze hrubě odhadujeme, že až u třetiny pocovidových pacientů může docházet k přetrvávání nějakých obtíží.

Co si představit pod pojmem plicní rehabilitace?

Plicní rehabilitace je multidisciplinární přístup zahrnující různé techniky od respirační fyzioterapie přes pohybovou léčbu, vytrvalostní trénink až po edukaci a psychosociální podporu pacienta. Cílem takové terapie je snížení výskytu symptomů, zlepšení výkonnosti a také fyzické a psychické kondice pacienta. Snažíme se i o edukaci a změnu chování pacienta, např. úpravou životního stylu. 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Tereza Příbramská
autor: Jakub Pečenka

Další články

Procházky městy vedou do vzpomínek a za kulturou Procházky městy vedou do vzpomínek a za kulturou Až do 30. dubna poznáte historii Rožmitálu pod Třemšínem a hudební bonbonek v … Na strakonické se přetočilo auto přes střechu. Hasiči kolonou neprojeli, na pomoc zraněné řidičce museli běžet Na strakonické se přetočilo auto přes střechu. Hasiči kolonou neprojeli, na pomoc zraněné řidičce museli běžet Policisté silnici I/4 v místě uzavřeli. Do Příbrami se vrátili trhovci. I přes nepříznivé počasí dorazily desítky lidí Do Příbrami se vrátili trhovci. I přes nepříznivé počasí dorazily desítky lidí Dnes se poprvé v tomto roce konal trh na Dvořákově nábřeží v Příbrami. Dnes začíná sčítání lidu přes papírový formulář Dnes začíná sčítání lidu přes papírový formulář Sčítání je povinné pro všechny obyvatele. Příbramská nemocnice se pravděpodobně během května vrátí k běžnému režimu Příbramská nemocnice se pravděpodobně během května vrátí k běžnému režimu Epidemiologická situace v regionu se postupně stále zlepšuje. Silničáři příští týden opraví část tahu mezi Příbramí a Rožmitálem pod Třemšínem Silničáři příští týden opraví část tahu mezi Příbramí a Rožmitálem pod Třemšínem Na silnici I/18 bude omezený provoz kyvadlově řízený pracovníky zhotovitelské … Vandal se zaměřil na autobusové zastávky. Lidská tupost je nedozírná, řekl starosta Vandal se zaměřil na autobusové zastávky. Lidská tupost je nedozírná, řekl starosta Autobusové zastávky v Příbrami se staly terčem útoku vandala. Škoda se pohybuje v … Hasiči likvidují požár střešní konstrukce výrobní haly v Komárově Hasiči likvidují požár střešní konstrukce výrobní haly v Komárově Oznámení o zahoření přijali hasiči v pátek před polednem. U Skalky havarovala dvě auta, nikdo se nezranil U Skalky havarovala dvě auta, nikdo se nezranil K nehodě došlo v pátek po desáté hodině.
Odpočívadlo doplní dřevěná socha, lesní hřiště i detailní mapa CHKO Brdy Odpočívadlo doplní dřevěná socha, lesní hřiště i detailní mapa CHKO Brdy Turismus je pro Příbram důležitý, proto se připravují stále nové atraktivity nejen ve …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz