Nemocnice Na Pleši obviněná z podvodného vykazování zdravotní péče se dohodla na peněžitém trestu 15 milionů korun
8. září 2023 (14:45)
Nemocnice Na Pleši v Nové Vsi pod Pleší na Příbramsku se v případu podvodného vykazování zdravotní péče dohodla se státním zastupitelstvím na patnáctimilionovém peněžitém trestu. Dohodu o vině a trestu ještě bude schvalovat soud, uvedla dnes Česká televize s odvoláním na mluvčího Krajského soudu v Praze Jiřího Wažika. Obvinění z podvodu čelí kromě nemocnice téměř 60 lidí. Jde hlavně o lékaře, zdravotní sestry a některé pacienty. Škoda způsobená zdravotním pojišťovnám činí přes 19 milionů korun.
"V rámci soudu předložené dohody o vině a trestu je vysloven návrh na uložení peněžitého trestu ve výši 15 milionů korun, který má být uložen ve třech stech denních sazbách, přičemž denní sazba činí 50.000 korun," uvedl Wažik. Dohodu bude soud projednávat ke konci září. Ředitel nemocnice Martin Kott se k případu nechtěl vyjadřovat.
V kauze podle státní zástupkyně Jany Jahodové z Krajského státního zastupitelství v Praze čelí obvinění také 59 lidí. "V případě obviněných fyzických osob je věc stále ve stadiu vyšetřování, kdy lze do konce roku očekávat další konečná rozhodnutí," řekla ČT Jahodová.
Obvinění v případu padlo před třemi lety. Mezi obviněnými byli podle kriminalistů pacienti, kteří vědomě souhlasili s použitím svých osobních údajů k vykázání fiktivních hospitalizací. Většina obviněných ale byla z řad lékařů a sester, z nichž někteří už v zařízení nepracovali. Trestnou činnost spáchali podle policie nejméně od února 2011 do konce roku 2015.
Soukromé zařízení se specializuje na léčbu pacientů s rakovinou či plicními chorobami a provozuje rehabilitaci. Většinovým vlastníkem je společnost Sudop Invest. Jednatelem nemocnice byl dříve také Roman Šmucler. Jeho společnost Asklepion podle obchodního rejstříku drží v nemocnici 45procentní obchodní podíl. Šmucler ČT řekl, že o patnáctimilionové dohodě nic neví, a odkázal na druhého z majitelů. Podle vlastního forenzního auditu, který si nemocnice v minulosti nechala zpracovat, se žádný trestný čin nestal.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Policisté obvinili muže z vraždy, ostatky ženy našli ve Slapské přehradě
•V rožmitálské restauraci napadl cizinec dva hosty. Po brutálním útoku skončili oba v nemocnici
•Loni přibylo sebevražd, život si vzalo 1302 lidí
Další články
Každý sedmý řidič chyboval. Policie na Příbramsku teď zaměří kontroly na motorkáře
Policisté o uplynulém víkendu prověřili na silnicích Příbramska celkem 208 vozidel. …
DOPRAVA
Tři finále a tři tituly, to jsou Příbram Bobcats
V průběhu dvou víkendů postoupili Příbram Bobcats přes semifinále do finále hned ve …
SPORT
Oblastní nemocnice Příbram vstupuje do nové éry chirurgie. Do nemocnice dorazil robotický systém da Vinci
Oblastní nemocnice Příbram dosáhla významného milníku ve svém rozvoji. V tomto týdnu …
Kritická situace v záchranné stanici Hrachov: Kvůli vedrům praská ve švech, od státu přitom nedostala ani korunu
Záchranná stanice pro živočichy v Hrachově u Sedlčan, kterou provozuje Ochrana fauny …
AKTUÁLNĚ
Meteorologové změnili výstrahy před počasím. Od července budou přesnější a zaměří se na skutečné dopady
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) spustil od 1. července inovovaný systém výstrah …
AKTUÁLNĚ
Letní odstávka teplé vody v Příbrami. Kdy přesně nebude z kohoutků téct teplá?
Energo Příbram oznámilo termín letošní pravidelné letní odstávky centrálního zdroje …
AKTUÁLNĚ
Vážná nehoda v Březnici: Chodec zakopl na chodníku a padl hlavou na projíždějící autobus, na hřišti přistál vrtulník
K nešťastné dopravní nehodě došlo v úterý v podvečer na náměstí v Březnici na …
AKTUALIZOVÁNO
Nový přístup k duševnímu zdraví: Švédsko radí nejdřív přírodu, až pak si dejte léky.
Švédsko dlouhodobě patří mezi země, které berou duševní zdraví vážně. Nejen v …
LIFESTYLE
Středočeští silničáři posouvají kvůli počasí některé práce na večerní dobu
Středočeští silničáři posouvají některé práce na večerní a noční dobu. Konkrétně jde …
AKTUÁLNĚ
Na Slapech pokračuje oprava silnice na hrázi, řidiči musejí úsek objíždět
Na Slapské přehradě pokračuje generální oprava mostu a silnice na hrázi, která začala …
AKTUÁLNĚ





