17. 9. svátek má Naděžda

Nemáte i ve svém okolí nějakého Tartuffa?

RECENZE
3. června 2014   (13:25)
Nemáte i ve svém okolí nějakého Tartuffa?

Příběh byl ve své době velmi provokativní a hlavně díky kritice církve byl dokonce zakázán.


Poslední hrou, kterou uvádí Divadlo A. Dvořáka v Příbrami před letní přestávkou je příběh od známého dramatika Moliéra a nese název Tartuffe. Režie se ujal Daniel Hrbek, režisér a ředitel Švandova divadla v Praze. A už nyní můžeme říci, že to byla velmi dobrá volba.

Tato hořká komedie vypráví o Tartuffovi, zbožném žebrákovi, kterého si domu vezme pan Orgon. Ten si Tartuffa natolik oblíbí, že mu slepě věří, chce za něj provdat svou dceru a dokonce na něj přepíše svůj dům. To všem nezná opravdouvou tvář svého oblíbence, který je ve skutečnosti jen lhářem a pokrytcem.

Verš nejprve překvapí

Příbramské zpracování sází na nadčasovost a podle kostýmů ani kontextu nelze rozpoznat časové období, ve kterém se hra odehrává. Alespoň z počátku vás jistě zujme, že všechny dialogy jsou v alexandrínu, což je pravidelný rýmovaný verš. Ten ale podle režiséra Hrbka svádí k monotónnosti a také klade větší požadavky na pozornost diváků. Po krátkém zvyknutí je ale tato forma velkým kladem a sama o sobě vytváří některé vtipné momenty. 

Herecké výkony na výbornou

Veškerý děj se odehrává na jedné scéně v domě pana Orgona, což ovšem vůbec ničemu nevadí. Roli Tartuffa hrál Lukáš Král, pana Orgona Martin Dusbaba, jeho dceru pak Ivana Krmíčková a manželku Anna Fixová. Dále se ve hře představí Filip Müller, Jiří Vojta, Lukáš Typlt, Petr Florián, Helena Lapčíková a v roli hostů Jaroslav Someš a Kateřina Fixová. Na tomto místě je třeba pochválit jak režiséra, tak i herce, protože výkony hlavních představitelů byly velmi věrné a celistvé. 

Příjemný zážitek

Režisér měl děj celou dobu pevně v rukou. Zvládl bravurně vtipné scény, při kterých se smíchu neubránil snad žádný z návštěvníků divadla. Stejně tak dokázal dodat ponurou atmosféru do míst, kde si to děj vyžadoval. Celá hra byla velmi příjemná a působila harmonickým dojmem. Její stopáž, která přesáhla dvě hodiny, tak velmi rychle utekla a dovolím si tvrdit, že drtivá většina diváků domu odcházela s příjemným zážitkem.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: pribram.cz
foto: DAD

autor: MJDalší články

Čeká nás krutá zima. Nejen zvířata, ale už i zloději mají tendenci obalovat svá těla tukem Čeká nás krutá zima. Nejen zvířata, ale už i zloději mají tendenci obalovat svá těla tukem Nedovolená konzumace je momentálně velmi trendy 16. září 2019   (17:59) Na ulici Bratří Čapků kdosi vystěhoval půlku obývacího pokoje Na ulici Bratří Čapků kdosi vystěhoval půlku obývacího pokoje Příbramské Technické služby denně po městě zlikvidují kolem jedné tuny odpadů z černých skládek 16. září 2019   (15:27) V sobotu oslavili březničtí hasiči narozeniny, mezi dárky byl i nový automobil V sobotu oslavili březničtí hasiči narozeniny, mezi dárky byl i nový automobil Dlouhých 140 let chrání majetek a pomáhají při záchraně životů. Výjimečný den oslavili průvodem a celodenním programem na náměstí 16. září 2019   (13:34) Aktuálně: Neznámý pachatel vykradl terénní místnost Bedny v ubytovně pod Čerťákem Aktuálně: Neznámý pachatel vykradl terénní místnost Bedny v ubytovně pod Čerťákem Pro dobrotu na žebrotu: Zatímco se jedni snaží pomoci, jiní si toho neváží 16. září 2019   (11:28) Příbram zateplí některé budovy, náklady pokryje z úspor energií Příbram zateplí některé budovy, náklady pokryje z úspor energií Zateplena má být například střecha auly v Základní škole Březové Hory nebo budova na náměstí T. G. Masaryka, v níž sídlí odbor sociálních věcí. 16. září 2019   (08:54) Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát Na Vrškamýcké pivoslávě byl k mání i orosený Hulvát V sobotu 14. září se v areálu zříceniny gotického hradu Vrškamýk konal pátý ročník pivoslávy 16. září 2019   (06:27) Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Svatohorská Šalmaj: Den plný hudby, tanců, loutek a šermu Celodenní veselí přilákalo spoustu pocestných 15. září 2019   (17:19) Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Březohorští hasiči udržují spolupráci s kolegy z Nizozemska Ve čtvrtek 29. srpna v brzkých ranních hodinách vyrazila osmičlenná skupina členů SDH Březové Hory na čtyřdenní cestu do zahraničí. Cílem bylo partnerské město Hoorn v Severním Holandsku. 15. září 2019   (14:55) Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu Požár rodinného domu ve Voznici způsobil dvoumilionovou škodu V nedýchatelném prostředí hořícího domu zahynuli dva psi. 15. září 2019   (12:14) Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku Mladoboleslavští zařadili klukům na cestu zpátky k Litavce šestku FK Mladá Boleslav - 1.FK Příbram 6:0 (3:0). V sobotu 14. září zavítala v 9. kole FORTUNA:LIGY Příbram do města automobilového průmyslu 15. září 2019   (11:57)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz