26. 4. svátek má Oto

Nemáte i ve svém okolí nějakého Tartuffa?

RECENZE
3. června 2014   (13:25)
Nemáte i ve svém okolí nějakého Tartuffa?

Příběh byl ve své době velmi provokativní a hlavně díky kritice církve byl dokonce zakázán.


Poslední hrou, kterou uvádí Divadlo A. Dvořáka v Příbrami před letní přestávkou je příběh od známého dramatika Moliéra a nese název Tartuffe. Režie se ujal Daniel Hrbek, režisér a ředitel Švandova divadla v Praze. A už nyní můžeme říci, že to byla velmi dobrá volba.

Tato hořká komedie vypráví o Tartuffovi, zbožném žebrákovi, kterého si domu vezme pan Orgon. Ten si Tartuffa natolik oblíbí, že mu slepě věří, chce za něj provdat svou dceru a dokonce na něj přepíše svůj dům. To všem nezná opravdouvou tvář svého oblíbence, který je ve skutečnosti jen lhářem a pokrytcem.

Verš nejprve překvapí

Příbramské zpracování sází na nadčasovost a podle kostýmů ani kontextu nelze rozpoznat časové období, ve kterém se hra odehrává. Alespoň z počátku vás jistě zujme, že všechny dialogy jsou v alexandrínu, což je pravidelný rýmovaný verš. Ten ale podle režiséra Hrbka svádí k monotónnosti a také klade větší požadavky na pozornost diváků. Po krátkém zvyknutí je ale tato forma velkým kladem a sama o sobě vytváří některé vtipné momenty. 

Herecké výkony na výbornou

Veškerý děj se odehrává na jedné scéně v domě pana Orgona, což ovšem vůbec ničemu nevadí. Roli Tartuffa hrál Lukáš Král, pana Orgona Martin Dusbaba, jeho dceru pak Ivana Krmíčková a manželku Anna Fixová. Dále se ve hře představí Filip Müller, Jiří Vojta, Lukáš Typlt, Petr Florián, Helena Lapčíková a v roli hostů Jaroslav Someš a Kateřina Fixová. Na tomto místě je třeba pochválit jak režiséra, tak i herce, protože výkony hlavních představitelů byly velmi věrné a celistvé. 

Příjemný zážitek

Režisér měl děj celou dobu pevně v rukou. Zvládl bravurně vtipné scény, při kterých se smíchu neubránil snad žádný z návštěvníků divadla. Stejně tak dokázal dodat ponurou atmosféru do míst, kde si to děj vyžadoval. Celá hra byla velmi příjemná a působila harmonickým dojmem. Její stopáž, která přesáhla dvě hodiny, tak velmi rychle utekla a dovolím si tvrdit, že drtivá většina diváků domu odcházela s příjemným zážitkem.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: pribram.cz
foto: DAD

autor: MJDalší články

Začátkem května se bude napouštět venkovní bazén. Od června bude otevřen Začátkem května se bude napouštět venkovní bazén. Od června bude otevřen Vše směruje k tomu, aby byl venkovní bazén na sezónu připraven. 26. dubna 2019   (15:20) Parkoviště pod hřbitovem se v řádu dní stane placeným Parkoviště pod hřbitovem se v řádu dní stane placeným Město zpoplatní toto parkoviště v nejbližších dnech. 26. dubna 2019   (12:45) Technické služby začnou sekat trávu již toto pondělí, čeká na ně 85 hektarů Technické služby začnou sekat trávu již toto pondělí, čeká na ně 85 hektarů V minulém roce stihly technické služby posekat městskou zeleň nejméně třikrát. 26. dubna 2019   (11:30) Policisté pátrají po šestnáctiletém chlapci Policisté pátrají po šestnáctiletém chlapci Mladík se může skrývat u svých kamarádů 26. dubna 2019   (09:30) Děti se budou moct vyřádit v divadle už 26. května Děti se budou moct vyřádit v divadle už 26. května Jednotné vstupné je 90 Kč. Platí po celý den a na všechny atrakce. 26. dubna 2019   (08:23) Rekonstrukce mostu u Řitky může vyjít až na 43,5 milionů Rekonstrukce mostu u Řitky může vyjít až na 43,5 milionů Na opravu mostu se již hledá zhotovitel. 26. dubna 2019   (06:27) Čarodějnice na Nováku si užily především děti Čarodějnice na Nováku si užily především děti Na Nováku byla zahájena letošní sezóna čarodějnicemi. 25. dubna 2019   (20:09) Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Turisté se 18. května vydají na 54. ročník pochodu Praha-Prčice Pěší dostanou na výběr 16 tras 25. dubna 2019   (16:12) Na Nováku nově také koloběžky Na Nováku nově také koloběžky Největším sportovištěm v Příbrami je areál Nového rybníka, který v posledních letech se začínající sezonou nabízí vždy novou aktivitu pro sportovce. 25. dubna 2019   (13:29) Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Na dnešní odpoledne je již Novák připraven Dnes proběhnou na Nováku čarodějnice. 25. dubna 2019   (11:43)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz