21. 3. svátek má Radek

Některé školy zakazují mobily, jinde určují pravidla, kde je lze použít

12. února 2025   (14:50)
Některé školy zakazují mobily, jinde určují pravidla, kde je lze použít
foto: Ilustrační foto / Pixabay

Problematika využívání moderních technologií ve školách, zejména mobilních telefonů, stále rezonuje celou Českou republikou. Jak tuto otázku řeší školy v našem regionu?


Od 1. února platí na 2. ZŠ Dobříš nová pravidla pro používání mobilních telefonů, jak informoval portál Naše Dobříšsko. Příbramské školy však mají regulaci mobilních zařízení ve školním řádu zakotvenou již několik let.

Žáci musí mít své mobilní telefony v budově školy, případně v celém areálu, vypnuté. Platí rovněž zákaz jejich používání během výuky bez výslovného souhlasu vyučujícího. Pokud žáci pravidla poruší, hrozí jim kázeňská opatření podobně jako za jiné přestupky proti školnímu řádu. „Nová pravidla zatím neplánujeme přijmout,“ uvedla ředitelka ZŠ 28. října Renata Nováková.

Zatímco v zákazu používání mobilů během výuky se příbramské školy shodují, v otázce jejich využívání o přestávkách se jejich přístupy liší. Některé školy umožňují žákům používat telefony během přestávek, ovšem pouze v režimu se ztlumeným zvukem.

Naopak na ZŠ Školní v Příbrami se osvědčila úplná absence mobilních telefonů i o přestávkách. „Vnímáme, že v dnešní době berou naši žáci školu bez mobilu jako samozřejmost. Nepřítomnost telefonů podporuje osobní komunikaci, aktivní trávení přestávek ve venkovním areálu školy, směřuje děti ke zdravému životnímu stylu, zvyšuje jejich soustředěnost v hodinách, chrání je před závislostí na těchto zařízeních i před kyberšikanou a celkově přispívá k větší duševní i fyzické pohodě žáků i pedagogů,“ vysvětluje zástupkyně ředitele Jaroslava Krešová.

Na druhou stranu je v dnešní době zásadní naučit děti a mladistvé pracovat s moderními technologiemi. V rámci výuky je tedy možné ve školách mobilní telefon použít, pokud vyučující uzná za vhodné. Práce s novými digitálními technologiemi je také na všech příbramských školách běžnou součástí výuky. Ředitel ZŠ pod Svatou Horou Příbram Roman Behún uvedl: „Pro žáky máme ve škole připraveno celkem 95 iPadů, které jsou velmi často využívány při výuce. Problematiku používání těchto technologií s žáky řešíme i prostřednictvím edukativních akcí.“

Témata spojená s kyberprostorem, sociálními sítěmi a chováním na internetu jsou součástí hodin informatiky. Všechny příbramské školy také zajišťují preventivní programy a projekty zaměřené na bezpečnost v digitálním světě. V tomto směru ZŠ pod Svatou Horou Příbram spolupracuje s odborníky z různých organizací, například s Českou bankovní asociací. „Přes tuto asociaci zajišťujeme přednášející, kteří ve vybraných ročnících realizují workshopy nejen na téma kyberbezpečnosti, ale také finanční gramotnosti,“ doplňuje Roman Behún.

Důležitou roli hraje také spolupráce s rodiči. „S rodiči našich žáků úzce spolupracujeme, protože jsou našimi partnery při vzdělávání a výchově dětí. Tato spolupráce je oboustranná,“ říká Renata Nováková. Na některých školách probíhá nejen formou pravidelného informování. „Jako nedílnou součást preventivního působení v této oblasti bereme spolupráci s rodiči, pro které organizujeme přednášky a besedy na tato témata, “ uvedla Jaroslava Krešová.

Omezení používání mobilních telefonů ve školách tedy není pouze otázkou kázně, ale také snahou o vyvážené vzdělávání, které připraví děti na svět moderních technologií a zároveň je chrání před jejich negativními dopady.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Irena Kadlecová








Další články

Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Svět ztratil jednu z největších ikon akčního filmu a bojových umění. Americký herec … Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Město Příbram zve všechny zájemce na třetí komentovanou vycházku letošního roku, která … HISTORIE Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života Ve čtvrtek 19. března vyhlásila policie pátrání po 54letém muži z obce Bohutín. … AKTUÁLNĚ Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy Redakce pribram.cz v posledních dnech zaznamenává nestandardní hlasování v některých … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: O víkendu se můžete začít připravovat na Velikonoce, přijít fandit příbramským sportovcům nebo sledovat závody! Tipy na víkend: O víkendu se můžete začít připravovat na Velikonoce, přijít fandit příbramským sportovcům nebo sledovat závody! Předposlední březnový víkend nabídne opravdu pestrý program. Budete si moci přijít … NEPŘEHLÉDNĚTE Brdská příroda volá o pomoc: stovky kilometrů tras čekají na dobrovolníky. Začíná se už v pátek Brdská příroda volá o pomoc: stovky kilometrů tras čekají na dobrovolníky. Začíná se už v pátek Dobrovolníci, rodiny s dětmi i milovníci přírody se opět mohou zapojit do tradiční … PŘÍRODA Nemocnice v Příbrami nasadila špičkovou UV technologii. Pomůže v boji proti infekcím Nemocnice v Příbrami nasadila špičkovou UV technologii. Pomůže v boji proti infekcím Oblastní nemocnice Příbram rozšiřuje své technologické vybavení o moderní UV-C … Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025? Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025? Ve čtvrtek 19. března večer se v příbramské divadle koná dlouho očekávaný Galavečer … ON-LINE PŘENOS Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“? Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“? Příbram funguje dál svým běžným rytmem, ale řada problémů zůstává otevřená. Na přání … ANKETA
Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami Ve čtvrtek 19. března odpoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě se … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz