vývoj COVID-19
1. 3. 2021
Bezděkov 1
Bohostice 2
Bohutín 17
Borotice 6
Bratkovice 1
Březnice 58
Bukovany 7
Čenkov 5
Cetyně 1
Chotilsko 3
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 3
Dlouhá Lhota 9
Dobříš 135
Dolní Hbity 10
Drahenice 2
Drahlín 9
Drásov 4
Drevníky 2
Drhovy 8
Dubenec 1
Dublovice 8
Dubno 9
Háje 11
Hluboš 13
Hlubyně 1
Horčápsko 2
Hřiměždice 6
Hudčice 8
Hvožďany 11
Jablonná 13
Jesenice 3
Jince 37
Kamýk n. V. 18
Klučenice 9
Kňovice 3
Kosova H. 13
Kotenčice 1
Krásná H. 10
Křepenice 2
Křešín 1
Láz 7
Lazsko 3
Lešetice 2
Lhota u Pb 4
M. Hraštice 19
Milešov 8
Milín 23
Modřovice 2
Mokrovraty 22
Nalžovice 17
Narysov 9
Nechvalice 7
Nečín 9
Nedrahovice 4
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 3
Nový Knín 35
Obecnice 33
Obořiště 6
Ohrazenice 4
Osečany 11
Ostrov 3
Ouběnice 2
Pečice 9
Petrovice 15
Pičín 4
Počepice 4
Podlesí 16
Příbram 536
Prosen. L. 17
Řadíč 4
Rosovice 14
Rožmitál p. T. 39
Rybníky 3
Sádek 4
Sedlčany 76
Sedlec-Prč. 32
Sedlice 3
Smolotely 2
Solenice 7
Stará Huť 22
Štětkovice 1
Svaté Pole 12
Svatý Jan 5
Svojšice 3
Tochovice 7
Třebsko 8
Trhové Dušníky 3
Tušovice 4
Velká Lečice 3
Věšín 9
Višňová 15
Volenice 6
Voznice 7
Vrančice 5
Vranovice 2
Vševily 1
Vys. Chlumec 10
Vysoká u Příbramě 3
Zalužany 4
Zbenice 1
Zduchovice 7
Některé e-shopy a lékárny po snížení DPH respirátory zlevnily

3. února 2021   (11:55)
Některé e-shopy a lékárny po snížení DPH respirátory zlevnily

Snížením daně chce vláda zlepšit dostupnost respirátorů třídy FFP2 jako ochranného prostředku proti nákaze novým koronavirem.


Respirátory třídy FFP2 a vyšší, na které se ode dneška na dva měsíce nevztahuje daň z přidané hodnoty (DPH) 21 procent, některé internetové obchody a lékárny zlevnily. Někteří prodejci snížili cenu i víc, než kdyby jen odečetli daň. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Snížením daně chce vláda zlepšit dostupnost respirátorů třídy FFP2 jako ochranného prostředku proti nákaze novým koronavirem. Zvažuje je povinně zavést v obchodech nebo veřejné dopravě, kde je zatím jen doporučuje.

Například největší internetový obchod Alza.cz prodával minulý týden sadu deseti respirátorů FFP2 za 309 korun, dnes ráno stejný výrobek nabízí za 272 Kč. E-shop Prozdravotniky.cz dosud za deset respirátorů stejné třídy chtěl 350 korun bez DPH, nyní je možné je v něm koupit za 300 korun. Slevu až o polovinu hlásí web Vistex.cz.
Balení tří respirátorů FFP2 za 29,90 koruny ode dneška nabízí prodejní řetězec Lidl. Podobný zájem, jaký tím vyvolal na Slovensku, ale dnes ráno redaktoři pribram.cz v Příbrami nezaznamenali. Před obchodem bylo v době otevření asi sedm lidí, kteří však nepřišli pro respirátory, ale například pro svačinu do práce.
Balení tří respirátorů FFP2 za 29,90 koruny …
Vláda o dočasném zrušení DPH u respirátorů rozhodla v pondělí, podobný krok už dříve učinilo Rakousko. Na výrobce a prodejce opakovaně apelovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), aby zrušení daně promítli do ceny. Povinné jsou v Česku respirátory minimálně třídy FFP2 nebo KN95 nyní zatím pro žáky a instruktory v autoškolách.

Lékárenské sítě zrušení DPH do ceny respirátorů vesměs promítly 
Tuzemské lékárenské sítě dočasné zrušení DPH do ceny respirátorů vesměs promítly. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. V plné výši do koncových cen respirátorů promítly nulovou daň členové Asociace provozovatelů lékárenských sítí (APLS), řekl dnes výkonný ředitel asociace Josef Vaníček. APLS zastupuje 670 lékáren tří lékárenských sítí Dr.Max, Benu a Devětsil, přičemž Dr.Max a Benu jsou největšími lékárenskými sítěmi v Česku. "V posledních týdnech během dramatického nárůstu poptávky po respirátorech FFP2 nedošlo ani u jedné ze zmíněných sítí lékáren u respirátorů k cenovému pohybu směrem vzhůru," uvedl dnes Vaníček.
Michal Petrov, mluvčí sítě lékáren Dr.Max, která je největší v ČR, dnes ČTK řekl, že firma na e-shopu i v kamenných prodejnách změnila ceny během dnešní noci. Základní respirátor FFP2 zlevnila z 59 Kč na 39 Kč, ještě levněji vychází balení o více kusech.

Zvýšený zájem pacientů o respirátory v kamenných lékárnách zaznamenala od dnešního rána síť Pilulka. "V lékárnách jsme u respirátorů snížili prodejní cenu o 21 procent. Na e-shopu Pilulka.cz jsme cenu respirátorů snížili ještě více a průměrná cena jednoho respirátoru se tedy pohybuje okolo 20 Kč za kus. Momentálně máme respirátorů dostatek a jejich zásoby pravidelně doplňujeme," uvedla mluvčí sítě Kateřina Schotliová.

Ceny respirátorů FFP2 a vyšších snížila také internetová lékárna Lékárna.cz, řekl ČTK zakladatel webu Vladimír Finsterle. "Už dva týdny jsou prodeje respirátorů FFP2 a vyšších extrémní, evidujeme u nich asi 400procentní nárůst. Zájem o ně neklesá, zvlášť když jejich nošení doporučují nejnovější vládní opatření pro určité situace. Lidé na vládou avizované snížení jejich ceny nečekali, poptávka v posledních dnech neklesla," uvedl Finsterle. Respirátor Mainage FFP2 KN95 v balení po 20 kusech nyní firma na internetu nabízí za 499 korun.

Firma podle něj má i přes zvýšený zájem zásoby těchto výrobků minimálně na měsíc. "Zákazníkům jsme vytvořili speciální kategorii s nabídkou ochranných pomůcek, které nulové DPH zlevnilo, protože další část ochranných obličejových masek od DPH osvobozena není. Tak aby v tom měli jasno na první pohled," řekl Finsterle.

Snížení DPH na nulu podle něj u společnosti rozpoutalo vysoký stupeň aktivity. "Náhlé zjevení třetí sazby daně znamenalo ohromnou rošádu v účetním systému, který v maloobchodě s takovou sazbou nepracuje. Takže vyhlásit ze dne na den daňovou výhodu je jedna věc, ale upravit systémy pro běžný maloobchodní prodej tak, aby tu novou daňovou sazbou promítly do nákupů a zákazníci výhodu od dnešního rána při nákupu vybraných pomůcek opravdu dostali, znamenalo pohotovost mnoha lidí v našich interních technických a účetních týmech po celé úterý," dodal Finsterle.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) opakovaně apelovala na výrobce a prodejce respirátorů, aby zrušení daně do ceny těchto ochranných prostředků promítli. V Česku jsou nyní povinné respirátory minimálně třídy FFP2 nebo KN95 pro žáky a instruktory v autoškolách. Vláda zvažuje jejich zavedení v obchodech nebo veřejné dopravě, zatím je jen doporučuje.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČTK
foto: Jakub Pečenka

autor: Tomáš Pečenka

Další články

Policisté kontrolují opatření omezující volný pohyb mezi okresy i u cestujících z vlaků a autobusů Policisté kontrolují opatření omezující volný pohyb mezi okresy i u cestujících z vlaků a autobusů V úterý se k policii přidají vojáci. V Dobříši začala oprava ubytovny Větrník za 27 milionů korun V Dobříši začala oprava ubytovny Větrník za 27 milionů korun Stavebními úpravami vznikne 29 bytů, z nichž 15 bude stále vyčleněno pro sociálně … V Příbrami otevřeli mateřinku a základní školu. Jsou určené nejen pro děti záchranářů V Příbrami otevřeli mateřinku a základní školu. Jsou určené nejen pro děti záchranářů Tato zařízení budou moci navštěvovat děti ve věku od 2 do 10 let. Policie zahájila kontroly, navštívili jsme jedno ze stanovišť Policie zahájila kontroly, navštívili jsme jedno ze stanovišť Lidé si ode dneška zvykají i na další omezení, která vláda vyhlásila kvůli zhoršování … Soutěže o hodnotné ceny pokračují: Vyhrajte s pribram.cz tři uzené kýty Soutěže o hodnotné ceny pokračují: Vyhrajte s pribram.cz tři uzené kýty Soutěž trvá od 1. 3. 2021 do 24. 3. 2021. K očkování proti covidu se mohou začít hlásit lidé nad 70 let K očkování proti covidu se mohou začít hlásit lidé nad 70 let Na webu ministerstva zdravotnictví lidé nejprve vyplní telefonní číslo, kam jim přijde … Česko se probudilo do lockdownu. Jak omezení vnímají lidé z Příbrami? Česko se probudilo do lockdownu. Jak omezení vnímají lidé z Příbrami? Vláda zavřela školy a školky, omezila pohyb na procházky jen v místě bydliště a … Dodržování restrikcí pohlídá 30.000 policistů, vojáků a celníků. Benevolentní budou jen krátce Dodržování restrikcí pohlídá 30.000 policistů, vojáků a celníků. Benevolentní budou jen krátce Policie bude dodržování zpřísněných vládních opatření o omezení pohybu, zakrývání úst … Janeček: Pokud se nezavře výroba, nebudeme dodržovat opatření Janeček: Pokud se nezavře výroba, nebudeme dodržovat opatření Například pivovar Malý Janek v Jincích na Příbramsku bude pro lidi dále vařit, zájemci …
Starosta: I když náš pohár trpělivosti možná přetéká, tak musíme následující období přetrpět Starosta: I když náš pohár trpělivosti možná přetéká, tak musíme následující období přetrpět Starosta Příbrami Jan Konvalinka reaguje na vyhlášení lockdownu.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz