2. 7. svátek má Patricie




Některé brdské obce nechtějí do nové destinační agentury

1. prosince 2016   (06:33)
Některé brdské obce nechtějí do nové destinační agentury

Destinační společnosti vznikají po celé zemi a rozvíjejí je obce spolu s podnikateli a organizacemi zabývajícími se cestovním ruchem.



Některé obce v okolí Brd nechtějí vstoupit do destinační agentury, která bude mít na starosti rozvoj turistiky v nové chráněné krajinné oblasti. Například zastupitelé Rožmitálu pod Třemšínem už tuto možnost zamítli, výhrady mají k návrhu stanov. Vadí jim mimo jiné to, že velká města mohou přehlasovat malé obce. K projektu se zřejmě nepřipojí ani městys Jince, který chce mít zatím jen status pozorovatele. Naopak starosta Dobříše Stanislav Vacek (STAN) vznik agentury podporuje.

Se záměrem přišlo vedení Příbrami, iniciátorem bylo podle starosty Jindřicha Vařeky (ANO) ministerstvo pro místní rozvoj. Vařeka dnes ČTK řekl, že ho postoj obcí překvapil a bude s jejich zástupci chtít mluvit. "To, co mi říkáte, je pro mě novinka. Zatím v tom panovala jednota. Samozřejmě, že když jde do tuhého a je třeba to obhájit před zastupiteli, tak se může stát, že ta jistota se vytratí," připustil Vařeka.

"Ve stanovách je moc bodů, které se nám nelíbí," řekl ČTK starosta Rožmitálu Josef Vondrášek (za KSČM). Vadí mu, že některé informace o společnosti jsou údajně tajné nebo na zablokovaných webových stránkách. "Mluví se tam o nějaké hospodářské činnosti. Nevím, co by obce dělaly za hospodářskou činnost, jak by docházelo k dělení výtěžku," dodal.

Starosta Jinců Josef Hála (KSČM) ČTK řekl, že stanovy destinační společnosti poslal zastupitelům, ale ještě neví, jestli je schválí. "Zatím jsme pozorovatelé," uvedl. Vstoupit do společnosti by městys mohl třeba až v březnu podle toho, jak bude agentura fungovat.

Město Dobříš zatím se vstupem souhlasilo, zastupitelé ale musejí ještě 15. prosince schválit stanovy a další podklady. "Předpokládám, že to dopadne dobře a že vstoupíme. Já bych byl rád," dodal Vacek.

Destinační společnost, jejímž členem mají být například i Vojenské lesy, bude mimo jiné získávat dotace na výstavbu parkovišť, značení přístupových cest a další infrastruktury. Podle Vařeky by mohla začít fungovat od příštího roku. "Rádi bychom ještě stihli výzvy, které budou vydány krajem v příštím roce, a ministerstvo pro místní rozvoj už výzvy i vyhlásilo. Rádi bychom ještě stihli třeba v únoru podat žádosti," uvedl. Jedním z prvních projektů by mohlo být vyznačení cyklotras. "To je konkrétní projekt, na který můžeme sehnat okamžitě peníze," míní Vařeka. Poukázal na to, že žádat musí podle podmínek ministerstva pro místní rozvoj právě destinační společnost.

Financování společnosti bude zajištěno zejména z členských vkladů, fondů EU, příspěvků krajů a veřejné správy. Města by měla za každého obyvatele přispívat ročně 20 korun. Velikost příspěvku bude odpovídat i počtu hlasů z celkového kvora, které bude dáno součtem hlasů všech obcí. Právě to se ale některým starostům nelíbí. "Zatím je to postaveno tak, že když Příbram a Vojenské lesy zvednou ruku, tak ostatní tam už ani nemusejí být," namítl Vondrášek.

Destinační společnosti vznikají po celé zemi a rozvíjejí je obce spolu s podnikateli a organizacemi zabývajícími se cestovním ruchem. Hlavními přínosy jsou vytvoření jednotné koncepce pro celý region, jednodušší přístup k financování rozvoje turistiky, vytvoření značky regionu a spojení subjektů, které mají zájem o spolupráci.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: Jan Kholl dr








Další články

Každý sedmý řidič chyboval. Policie na Příbramsku teď zaměří kontroly na motorkáře Každý sedmý řidič chyboval. Policie na Příbramsku teď zaměří kontroly na motorkáře Policisté o uplynulém víkendu prověřili na silnicích Příbramska celkem 208 vozidel. … DOPRAVA Tři finále a tři tituly, to jsou Příbram Bobcats Tři finále a tři tituly, to jsou Příbram Bobcats V průběhu dvou víkendů postoupili Příbram Bobcats přes semifinále do finále hned ve … SPORT Oblastní nemocnice Příbram vstupuje do nové éry chirurgie. Do nemocnice dorazil robotický systém da Vinci Oblastní nemocnice Příbram vstupuje do nové éry chirurgie. Do nemocnice dorazil robotický systém da Vinci Oblastní nemocnice Příbram dosáhla významného milníku ve svém rozvoji. V tomto týdnu … Kritická situace v záchranné stanici Hrachov: Kvůli vedrům praská ve švech, od státu přitom nedostala ani korunu Kritická situace v záchranné stanici Hrachov: Kvůli vedrům praská ve švech, od státu přitom nedostala ani korunu Záchranná stanice pro živočichy v Hrachově u Sedlčan, kterou provozuje Ochrana fauny … AKTUÁLNĚ Meteorologové změnili výstrahy před počasím. Od července budou přesnější a zaměří se na skutečné dopady Meteorologové změnili výstrahy před počasím. Od července budou přesnější a zaměří se na skutečné dopady Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) spustil od 1. července inovovaný systém výstrah … AKTUÁLNĚ Letní odstávka teplé vody v Příbrami. Kdy přesně nebude z kohoutků téct teplá? Letní odstávka teplé vody v Příbrami. Kdy přesně nebude z kohoutků téct teplá? Energo Příbram oznámilo termín letošní pravidelné letní odstávky centrálního zdroje … AKTUÁLNĚ Vážná nehoda v Březnici: Chodec zakopl na chodníku a padl hlavou na projíždějící autobus, na hřišti přistál vrtulník Vážná nehoda v Březnici: Chodec zakopl na chodníku a padl hlavou na projíždějící autobus, na hřišti přistál vrtulník K nešťastné dopravní nehodě došlo v úterý v podvečer na náměstí v Březnici na … AKTUALIZOVÁNO Nový přístup k duševnímu zdraví: Švédsko radí nejdřív přírodu, až pak si dejte léky. Nový přístup k duševnímu zdraví: Švédsko radí nejdřív přírodu, až pak si dejte léky. Švédsko dlouhodobě patří mezi země, které berou duševní zdraví vážně. Nejen v … LIFESTYLE Středočeští silničáři posouvají kvůli počasí některé práce na večerní dobu Středočeští silničáři posouvají kvůli počasí některé práce na večerní dobu Středočeští silničáři posouvají některé práce na večerní a noční dobu. Konkrétně jde … AKTUÁLNĚ
Na Slapech pokračuje oprava silnice na hrázi, řidiči musejí úsek objíždět Na Slapech pokračuje oprava silnice na hrázi, řidiči musejí úsek objíždět Na Slapské přehradě pokračuje generální oprava mostu a silnice na hrázi, která začala … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz