20. 1. svátek má Ilona

Nejvíce testů na infekční nemoci provedla Magdalena v Příbrami

13. ledna 2020   (08:47)
Nejvíce testů na infekční nemoci provedla Magdalena  v Příbrami

Zatímco například v Berouně bylo na infekční nemoci v rámci Evropského testovacího týdne otestováno pouze 5 osob, v Příbrami přišlo k bezplatným odběrům padesát lidí


Během Evropského testovacího týdne, který proběhl koncem listopadu 2019, otestovala Magdaléna, o.p.s. na infekční nemoci nejvíce lidí v celé historii této akce. Zaměstnanci terénních programů a center adiktologických služeb provedli celkem 221  testů. 

Nejvíc testů, právě 170, bylo provedeno v Příbrami. 
V Benešově Magdaléna provedla 24 testů, v Berouně 19 a ve Vlašimi 8. Celkem bylo otestováno 63 zájemců. 

„Kromě prevence šíření HIV a žloutenek a poskytnutí odborných informací a rad se povedlo plno nástavbových věcí. Pracovníci testovali kolegy a kolegyně z městských odborů i některé strážníky městské policie,“ říká odborný ředitel služeb snižování rizik Jiří Zatřepálek s tím, že v rámci Evropského testovacího týdne se podařilo domluvit vzdělávací akce právě se zaměstnanci městských odborů a se strážníky.

„Všichni tím získají nové kvalitní informace, které budou moci předávat dál,“ dodává Zatřepálek. 

Obecně prospěšná společnost Magdaléna je nestátní nezisková organizace, která působí ve Středočeském kraji a v Praze a poskytuje ucelený systém zdravotních a sociálních služeb v oblasti prevence a léčby různých typů závislostí.

Kampaň Evropský týden testování na HIV a žloutenky probíhá již několikátý rok v mnoha státech Evropy s hlavním cílem zpřístupnit bezplatné testování na HIV infekci a také na žloutenku typu B a C, případně na syfilis, a tím předejít pozdnímu odhalení infekce. Jak vyplývá z dat Národní referenční laboratoře pro HIV, k 30. 9. 2019 bylo na území hl. m. Prahy evidováno 1 729 HIV pozitivních lidí a u 288 osob se projevily klinické příznaky samotného onemocnění AIDS. Od ledna do konce září loňského roku bylo v hl. m. Praze nově diagnostikováno celkem 82 HIV pozitivních případů, přičemž v září bylo HIV prokázáno u 6 lidí.  V celé ČR bylo k 30. 9. 2019 evidováno 3 385 HIV pozitivních, z toho v 708 případech se již u pacientů objevily klinické příznaky nemoci AIDS. 

Včasné podchycení nemocí umožňuje podstoupit léčbu, zlepšit kvalitu života a v případě HIV infekce život prodloužit. Dávno navíc neplatí, že žloutenka je jen nemocí narkomanů. Žloutenkou se mohou nakazit i zdravotníci, lidé s tetováním či piercingem, pacienti s onemocněním ledvin na 
dialyzační léčbě či lidé, kteří často střídají sexuální partnery. 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Petra Martínková

autor: Miloslava Ritschlová, foto pixabayDalší články

Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Nechtěl uposlechnout výzvy policie 20. ledna 2020   (14:02) V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na  -8 °C V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na -8 °C V noci na úterý se vytvoří četné mrznoucí mlhy. Během úterního dne se mohou přechodně rozpustit a v noci na středu znovu vytvořit. 20. ledna 2020   (12:08) Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30) Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Vybudování parkourového hřiště nic nebrání. Volejbalové hřiště komplikuje ochranné pásmo Příbramského potoka 20. ledna 2020   (06:20) Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56) Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz