Nejvíc pršelo na jihozápadě a v okolí Prahy, hladiny mohou stoupat i dnes
20. srpna 2022 (09:14)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Vodní toky budou většinou rozkolísané, případně budou při dalších srážkách opakovaně stoupat.
Za posledních 24 hodin pršelo nejvíce v jihozápadní polovině Čech v okolí Plzně a v pásu táhnoucím se severojižním směrem přes Prahu a Středočeský kraj. Ve velmi silných bouřkách tam spadlo 20 až 50 milimetrů vody, ve stanici Zbiroh Švabín dokonce téměř 85 milimetrů. Některé řeky proto dosáhly druhých povodňových stupňů. Hladiny jsou stále rozkolísané, dnes mohou ještě stoupat. Meteorologové očekávají občasné přeháňky nebo déšť. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
V pátek večer a v noci na dnešek stoupaly zejména menší toky v povodí horní a střední Vltavy, přítoky Vltavy v Praze a středních Čechách. Zvedaly se i hladiny takzvaných zdrojnic a dolních přítoků Berounky, Malše, Lužnice, přítoky Sázavy, ale také některých toků na severu Čech jako Ploučnice.
"Srážkami zasažené toky jsou převážně rozkolísané, některé již po kulminaci. V závislosti na přetrvávajících srážkách v jihozápadní polovině Čech jsou některé toky dnes ráno ještě na vzestupu. Nejvíce zasažené toky v povodí Berounky jsou rozkolísané nebo již klesají," uvedli meteorologové.
Zubřina v povodí Radbuzy překročila v Domažlicích první ze tří povodňových stupňů již v pátek kolem 20:00. Později večer se na dvě hodiny dostal na druhý stupeň Botič v Jesenici, následně v Nuslích a po dnešních 2:00 vystoupal na první stupeň v Průhonicích. Na Klabavě v Hrádku byl první stupeň hlášený kolem půlnoci a v Rokycanech ráno. Holoubkovský potok v Rokycanech překročil první stupeň rovněž dnes ráno.
Dnes čekají meteorologové občas přeháňky nebo déšť, na Moravě se zpočátku objeví srážky jen místy. Později večer na východě a severovýchodě země mohou být i vydatnější. Během dne se zejména ve východní polovině území objeví místy bouřky, a to i silné se srážkovými úhrny ojediněle až kolem 60 milimetrů.
Vodní toky budou většinou rozkolísané, případně budou při dalších srážkách opakovaně stoupat. "Dolní úseky toků budou vlivem dotoku stoupat, jejich kulminace budou záviset na intenzitě předpokládaných srážek. Situace bude upřesňována případnou aktualizací výstrahy na povodňové jevy," dodali meteorologové.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Středočeští hasiči v noci zasahovali u téměř 80 případů souvisejících s bouřkami
•Meteorologové: Ve Středočeském kraji hrozí odpoledne a v noci silné bouřky
•Teploty v Česku se dostaly až nad 35 stupňů, večer ale přijde déšť
Další články
U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen
Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u …
AKTUALIZOVÁNO
Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě.
Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to …
LIFESTYLE
Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem
Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli …
SPORT
Chceme se raději koupat, nebo mít co pít? Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné
V době veder je vodovodní síť pod velkým tlakem a každá zbytečně spotřebovaná kapka se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje
Vzácná orchidej bradáček srdčitý se stal jedním z důvodů, proč k nám do regionu opět …
PŘÍRODA
Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss
Nejen Příbram zasáhla bolestná zpráva. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, rodačka …
AKTUÁLNĚ
Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů
Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. …
ROZHOVOR
Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody
Silně bouřky, které se po oba víkendové dny prohnaly Příbramskem a přímo i městem, …
AKTUALIZOVÁNO
Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program
Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce
Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává …
ANKETA




