20. 1. svátek má Ilona

Největší rybník na Sedlčansku vydá svou rybí úrodu. Většina ryb poputuje do Německa

24. října 2019   (18:42)
Největší rybník na Sedlčansku vydá svou rybí úrodu. Většina ryb poputuje do Německa

Rybník Musík, Krčínovo největší vodní dílo na Sedlčansku, každoročně vydá průměrně kolem 50 tun ryb


Výlovy rybníků jsou tradiční a oblíbené podzimní gurmánské slavnosti. Vyplňují čas, kdy vinobraní již skončila, svatomartinské slavnosti se teprve blíží a Vánoce jsou ještě daleko. Obdivovat tradiční rybářské řemeslo na hráze rybníků přichází lidé napříč všemi generacemi. U stánků s rybími specialitami se tvoří dlouhé fronty, čerstvě vylovené ryby se prodávají jak na páse. Namáhavou práci rybářům často zpestřují různá hudební seskupení. V pondělí 28. října začíná výlov rybníka Musík. Svou letošní rybí úrodu vydá v průběhu dvou dní.

Musík byl pravděpodobně založen již v 16. století. Je dílem známého rybníkáře Jakuba Krčína. Nachází se asi 4 km od Sedlčan, mezi obcemi Dublovice a Nalžovice. Se svými zhruba 50 hektary je největším rybníkem na Sedlčansku, pojme až 1,2 milionu metrů krychlových vody. Jeho vypouštění před každoročním výlovem trvá tři týdny.

Krčínovo největší vodní dílo na Sedlčansku každoročně vydá průměrně kolem 50 tun ryb. Po vylovení putují ryby do sádek v Nedrahovicích, odtud většina do obchodů v Německu. V Česku jich zůstává jen zlomek. Před Vánoci jsou k prodeji například na sedlčanském náměstí.

Sami nevíme, jaká úroda letos vzhledem k dlouhotrvajícímu suchu bude. Ještě teď v rybníku chybí metr padesát vody. Uvidíme, co to s rybou udělá. Kolem 50 tun ryb bychom však vylovit mohli," uvedl Oldřich Pecha, majitel společnosti, která výlov provádí.

Před sedmi lety byli z rybníka vyloveni i takřka dvoumetroví bílí sumci, vážící téměř padesát kilogramů. Tito sumci se do Musíku museli dočasně přestěhovat z rybníku Košín na Táborsku, který byl kvůli odbahnění Jordánu dva roky vypuštěný. V roce 2014 se při výlovu odehrálo pasování do rybářského cechu.

Při ničivých záplavách v roce 2002 rybník zadržel o třetinu více vody než jindy a zmírnil tak následky povodňové kalamity. Jeho hráze vydržely nápor vody i při povodních v roce 2013.

Musík je rovněž unikátní ornitologickou lokalitou. Byl zde zjištěn výskyt orla mořského, bekasiny otavní, poláka malého, potápky roháče.  Je domovem kuňky obecné, roste tu vzácný kamyšník vrcholičnatý

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mir foto: mipDalší články

Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30) Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Vybudování parkourového hřiště nic nebrání. Volejbalové hřiště komplikuje ochranné pásmo Příbramského potoka 20. ledna 2020   (06:20) Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56) Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31) Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Zbyněk Prousek poradí, jak se bránit obchodním praktikám „šmejdů“ Každodenně se setkáváme s případy, kdy jsou povětšinou naši senioři zlákáni, oklamáni a okradeni takzvanými „šmejdy“. V Příbrami bude o této problematice přednášet Zbyněk Prousek. 18. ledna 2020   (17:16) Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Městští strážníci zadrželi pachatele, který se vloupal do knihovny Díky rychlému zásahu městských strážníků nestačil nic odcizit. 18. ledna 2020   (14:23)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz