25. 6. svátek má Ivan

Nejnáročnější práce operátora?

21. října 2018   (11:45)
Nejnáročnější práce operátora?
foto: a

Dispečeři na tísňové lince řídí chod záchranky, a to od prvního telefonátu na linku 155, přes vyslání a navigování sanitek na místo události, až po předání pacienta v nemocnici.


TANR, „vyšší dívčí“ všech operátorů

Ne každý si při pohledu za spěchajícím sanitním vozem, nebo při průjezdu okolo nehody, kde vidí záchranáře v akci, uvědomuje, že záchrana životů začíná mnohem dřív. Ve velké místnosti daleko od zdravotně indisponovaného člověka. Ta bez nadsázky vypadá jako operační středisko řízení letového provozu. Moderní vybavení, mnoho barevných informačních panelů, ale hlavně 10 osob v modrých uniformách, u kterých začíná každá záchrana lidského života ve Středočeském kraji.

Dispečeři na tísňové lince řídí chod záchranky, a to od prvního telefonátu na linku 155, přes vyslání a navigování sanitek na místo události, až po předání pacienta v nemocnici. Zdravotnické operační středisko je jedním z nejdůležitějších článků záchranky už jen proto, že zde dochází k prvnímu kontaktu s člověkem v tísni. Denně tak ve dvanáctihodinových směnách vyřídí operátoři až 1500 hovorů, z čehož je zhruba 500 hovorů od volajících na linku 155, ta zbylá část jsou například volání s ostatními složkami IZS nebo komunikace se zdravotnickými zařízeními, kam se pokouší udat transportované pacienty. Mnohdy neúspěšně.
TANR, „vyšší dívčí“ všech operátorů

Ne …
foto: a

Práce operátora není snadná. Při kontaktu s volajícím, který je často v pro něj v neobvyklé a krizové situaci hysterický, sprostý a není schopen se soustředit, je to právě hlas, klid a rozhodnost operátora, co dá laické záchraně zdraví a života ten správný směr. Operátor musí, v co nejkratší době získat informace, které umožní výjezd sanity. Zároveň začíná vést volajícího v poskytování první pomoci a ten se tak stává do příjezdu posádek de facto součástí záchranného týmu. Na jejich spolupráci záleží, zda postižená osoba přežije a nebo jaké zdravotní následky si ponese.

Nejnáročnější je jistě poskytování tzv. TANRu – telefonicky asistované neodkladné resuscitace u pacientů se srdeční zástavou, při které operátor navádí volajícího v postupu resuscitace. Letošní rok už bylo dispečery poskytnuto 1 120 takových podpor. Školení operátoři jsou schopni vyhodnotit situaci a zvolit správnou motivační taktiku. Některý laik kromě odborných rad potřebuje klidnou podporu, ale jsou i takové případy, kdy musí operátor skoro křičet a udělovat velmi důrazně pokyny, aby volající osoba v šoku nebo jinak indisponovaná začala smysluplně spolupracovat.
Práce operátora není snadná. Při kontaktu s …
foto: a
Resuscitace může mít totiž úspěch jenom v případě, že je prováděna správně, ale hlavně je poskytnuta včas. Mozek bez přísunu kyslíku vydrží zhruba 3-5 minut, pak začne postupně docházet k jeho nezvratnému poškození. Průměrné dojezdové časy středočeské záchranky se pohybují na hranici 9 minut, což je čas jistě nadstandardní, ale i tak výrazně za hranicí toho, co mozek bez okysličení snese.

Tento boj o něčí život je pro operátory stejně stresující a emocionálně vypjatý jako pro volající laiky. Operátor nemá možnost vidět na vlastní oči, co se na místě děje, a musí důvěřovat tomu, že volající spolupracuje. Pocit úlevy, když operátor slyší na druhé straně hlasy záchranářů, kteří převezmou pacienta, je pro něj jistě takřka osvobozující.

„Patřilo by se poděkovat všem, kteří se podílejí na záchraně lidského života. Pro pracovníky našeho operačního střediska a záchranáře obecně je to součást jejich náročné profese, do níž přinášejí svůj altruizmus, ale ze strany laické veřejnosti se jedná o projev čistě občanské sounáležitosti a lidskosti,“ uvedl ředitel středočeské záchranky Ing. Jaromír Bureš.
Resuscitace může mít totiž úspěch jenom v …
foto: a
foto: a

foto: a

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Info a
autor: mip








Další články

Čekalík Kids Vol. 1: Vodník Pěnkava připlouvá — ideální odměna za školní rok Čekalík Kids Vol. 1: Vodník Pěnkava připlouvá — ideální odměna za školní rok Na poslední školní den děti v Příbrami rozhodně nezapomenou. V pátek 26. června se u … NEPŘEHLÉDNĚTE Bolest, práce a spravedlnost. Má mít Česko menstruační volno? Bolest, práce a spravedlnost. Má mít Česko menstruační volno? Menstruační volno je téma, které se v posledních měsících dostává do popředí veřejné … ANKETA Češi míří do Alp a Dolomit. Krásy Česka přitom často přehlížejí Češi míří do Alp a Dolomit. Krásy Česka přitom často přehlížejí Turistika je obrovským trendem a Češi stále častěji vyrážejí do rakouských Alp nebo … NÁZOR Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění Když dítě odmítá kontakt s jedním z rodičů, žádný soud ani pokuty nedokážou změnit … AKTUÁLNĚ Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou Stačí jedno odpoledne na pláži bez klobouku nebo hodina v rozpáleném autě a lidský … NEPŘEHLÉDNĚTE Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně Bohutín si loni poprvé vyzkoušel, jak chutná vlastní pivní festival — a ukázalo se, že … KULTURA REMAX Nova v novém. A s chutí růst dál REMAX Nova v novém. A s chutí růst dál Možná jste si v posledních dnech všimli změny, která se objevila v oknech naší … PR Tepelná kupole rozpálí Česko do extrémních veder. Koncem týdne může být až 39 °C Tepelná kupole rozpálí Česko do extrémních veder. Koncem týdne může být až 39 °C Během týdne bude na celém území České republiky zesilovat příliv velmi teplého … AKTUÁLNĚ Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. … ROZHOVOR
U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u … AKTUALIZOVÁNO
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz