vývoj epidemie COVID-19
testovaní nakažení uzdravení zesnulí
celá ČR 403358 9002 6182 317
Středočeský kraj 6299 1052 818 23
okres Příbram ? 50 45 1


Nejhorší je nejistota, říká lékař, který se stará o pacienty s koronavirem

Nepřehlédněte
8. dubna 2020   (06:46)
Nejhorší je nejistota, říká lékař, který se stará o pacienty s koronavirem

MUDr. Jan Horník je vedoucím lékařem nového lůžkového oddělení příbramské nemocnice, které se stará pouze o pacienty s koronavirem, nebo podezřením na něj.


Z bývalého oddělení interny příbramské nemocnice vzniklo před několika týdny speciální oddělení, které se stará pouze o pacienty s prokázaným koronavirem, nebo s vážným podezřením, kteří jsou zde v izolaci. Na standardní oddělení jsou přeloženi až po testu, který prokáže, že nejsou nakaženi onemocněním covid-19. Vedoucím lékařem tohoto oddělení je MUDr. Jan Horník, který nám odpověděl na otázky, které se týkají koronaviru a jeho zkušenostech s ním.
 

Několik případů nákazy koronavirem se objevilo již i v příbramské nemocnici. Je něco, co Vás na průběhu nemoci překvapilo?
Já myslím, že nás nepřekvapilo nic, protože onemocnění probíhají tak, jak jsou popisována v zahraniční literatuře, ale i dle zkušeností z českých pracovišť. Jsou pacienti s lehkým, středně těžkým a těžkým průběhem. Ty průběhy nemoci jsou opravdu zatím typické.
Existují nějaké nejčastější symptomy, podle kterých lze onemocnění poznat?
Kromě horečky, která je všude popisována jako příznak akutního onemocnění dýchacích cest, je relativně specifickým příznakem zhoršující se dušnost, tedy dechové obtíže. Mohou trvat i několik dní. Přivolaný lékař nebo záchranná služba má možnosti, jak poznat, jestli jsou tyto obtíže závažné a u koho je lze vyřešit relativně snadno, například v domácím léčení.
Pro dnešní den je v ČR hlášeno 88 případů úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19. Jsou tato čísla významně odlišná od viru chřipky?
Těžko říci. Celá republika se brání proti epidemii covid-19 a dělá řadu opatření. My můžeme pouze spekulovat o tom, co by se dělo, pokud by tato opatření neproběhla. Naproti tomu u chřipky žádná opatření neprobíhají. Lidé chodí do kin i divadel a v době chřipkové epidemie navíc i vrcholí společenská sezóna. Pak je otázkou, jestli bereme chřipku jako takovou, protože mnoho lidí chřipkou označuje jakýkoliv zánět dýchacích cest. V České republice ale každoročně umírá 150 – 200 lidí na prokázanou chřipku. Ale z výše uvedených důvodů je těžké tyto nemoci srovnávat.

 Dají se s dnešními zkušenostmi tyto nemoci porovnat?
Jsou jiné. Chřipka zpravidla proběhne jako akutní onemocnění s vysokými horečkami, které se může zkomplikovat bakteriálním zánětem plic nebo se zhorší chronické onemocnění pacienta jako cukrovka, srdeční selhání, chronické plicní nemoci a jiné. Covid-19 probíhá tak, že u pacientů, kteří mají závažná dlouhodobá onemocnění, mohou být tato onemocnění stabilní. Dochází ale k poruše plic, a proto od začátků příznaků do stavu, kdy je třeba umístit pacienty na umělou plicní ventilaci, může proběhnout relativně dlouhá doba. Jen zlomek případů chřipky vyžaduje umělou plicní ventilaci, u covid-19 je toto číslo podstatně vyšší. Léčba také trvá mnohem déle.
 
Jaký je Váš názor na postupné promoření obyvatel, o kterém uvažuje vláda? Je to podle Vás dobrý nápad?
To nikdo neví. To, jak dlouho si tělo udrží protilátky, které by chránily před opakovaným onemocněním, nikdo neví. Spekuluje se od půl roku po rok a půl, až dva roky. Jedná se ale o spekulace, které jsou založeny na podobnosti s jinými viry. Pandemie běží zhruba 4 měsíce, takže v tuto chvíli opravdu není nikdo schopný říci, jak může takové promoření fungovat.
 
Jste vedoucím lékařem oddělení, které se stará o pozitivní a podezřelé pacienty. Co je na této práci nejtěžší? 
Nejhorší je nejistota, zda bude dost ochranných pomůcek i do budoucna. Teď je jich relativně dost, ale nikdy nevíme, kdy je vyčerpáme. U pacientů s onemocněním covid-19 je ta spotřeba opravdu vysoká.  Nechceme ohrozit personál, který nejen, že by mohl vypadnout z práce a tedy péče o ostatní, ale především proto, že je to vůči zdravotníkům neslušné.
 
Máte z viru Vy osobně strach?
Ne, zatím nemám.
 
Proč si myslíte, že se v ČR zatím daří s virem bojovat a nenastal u nás scénář jako v Itálii, Španělsku nebo dalších zemích?
To je otázka pro sociology, politology, epidemiology a ekonomy do dalších měsíců a možná i let. To, co se skutečně se stalo, se nyní teprve objevuje. Můžeme tak pouze spekulovat například o tom, že Česká republika zareagovala na situaci relativně rychle. V době, kdy se už v Itálii mluvilo o onemocnění, byli lidé u nás již varováni před pobytem v Itálii. A to bylo v době, kdy onemocnění bylo pro nás ještě pocitově vzdálené. Lidé také poslouchají, když jdu po ulici, tak mají opravdu všichni roušky. Uvidíme, s čím přijdou studie, kterých bude určitě mnoho.

Co byste vzkázal z pozice lékaře čtenářům?
To, co radím všem, kteří onemocní nějakou infekční nemocí. Nebojte se, myjte si ruce a dodržujte zdravá a rozumná opatření. Myslím, že tak, jak jsou nyní nastavena, jsou celkem smysluplná. Takže dodržujte hygienu, nekýchejte ani neprskejte na ostatní a dodržujte to, k čemu nás nyní nabádají zákony.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text i foto: red

autor: Jakub Pečenka

Další články

Zaměstnanci a plavčíci již bez roušek, kadeřnice odloží štíty Zaměstnanci a plavčíci již bez roušek, kadeřnice odloží štíty Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Příbramská studentka bojuje o finále Miss České republiky Polovina dětí se vrátila do školních lavic, výuka probíhá v omezeném režimu Polovina dětí se vrátila do školních lavic, výuka probíhá v omezeném režimu Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Od úterý se otevřou všechny přechody s Německem a Rakouskem. Na Slovensko od středy na 48 hodin bez testů Nepřehlédněte Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen Nepřehlédněte Od úterý už nebudou v obchodech vyhrazené hodiny pro seniory Od úterý už nebudou v obchodech vyhrazené hodiny pro seniory ON-LINE: Zastupitelé znovu zasedají po přerušeném jednání z minulého týdne ON-LINE: Zastupitelé znovu zasedají po přerušeném jednání z minulého týdne Kvůli bezpečným rozestupům se bude jednat v estrádním sále kulturního domu. 25. května 2020   (15:59) Na Venkovním bazénu koupání bez roušky, do sauny maximálně v šesti Na Venkovním bazénu koupání bez roušky, do sauny maximálně v šesti Zpřísněná hygienická opatření, roušky při volném pohybu po areálu a maximální okamžitá kapacita 300 osob. 25. května 2020   (15:06) Žáci druhého stupně základních a středních škol by mohli usednout do lavic 8. června Žáci druhého stupně základních a středních škol by mohli usednout do lavic 8. června Od dnešního dne se školy otevřely pro první stupeň. 25. května 2020   (13:57)
I když lidé ode dneška nemusí venku nosit roušky, velká část z nich si i dál ústa a nos zakrývá I když lidé ode dneška nemusí venku nosit roušky, velká část z nich si i dál ústa a nos zakrývá Zloděj ukradl i dvě polévkové lžíce Zloděj ukradl i dvě polévkové lžíce Na případy krádeží dnes upozornili policisté z Příbrami. V jednom případě došlo k dopadení zloděje, který se zaměřoval na vykrádání objektů, jiní zloději odcizili koňská sedla. 25. května 2020   (09:47) Pomněnkový den připomíná pohřešované děti Pomněnkový den připomíná pohřešované děti Čeští policisté pátrají každý rok po několika tisících dětí a po téměř dvou desítkách pohřešovaných dětí v ohrožení. 25. května 2020   (08:45) Otevírají se restaurace, nemocnice přijímají návštěvy a končí povinnost nosit venku roušky Otevírají se restaurace, nemocnice přijímají návštěvy a končí povinnost nosit venku roušky Česko se dočkalo velké vlny uvolňování restriktivních opatření zavedených kvůli koronaviru. 25. května 2020   (06:04) Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem Pokud podnikatelé budou škody mít, mají se obrátit na soudy a prokázat je, uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová. 24. května 2020   (16:16) V příštím týdnu teploty většinou nepřesáhnou 20 stupňů, začátkem června se oteplí V příštím týdnu teploty většinou nepřesáhnou 20 stupňů, začátkem června se oteplí Příští týden bude podle meteorologů relativně chladnější, noční teploty se budou pohybovat od deseti do čtyř stupňů Celsia a maximální denní teploty většinou nepřesáhnou 20 stupňů. 24. května 2020   (12:49) Restaurace a hospody otevřou v pondělí. Lidé jsou natěšení, snad jim to vydrží, říká provozní pizzerie Restaurace a hospody otevřou v pondělí. Lidé jsou natěšení, snad jim to vydrží, říká provozní pizzerie Tatér: Snad opatření brzy odezní a vše se vrátí do normálu Tatér: Snad opatření brzy odezní a vše se vrátí do normálu Hygienici: Kvalita vody na Orlíku a na Slapech je výborná Hygienici: Kvalita vody na Orlíku a na Slapech je výborná Letošní sezóna bude zcela určitě poznamenána koronavirovou krizí, která výrazně ovlivnila snad každou oblast našeho života. Omezený přístup k moři, zrušení all inclusive a vouchery nabádají k prožití prázdnin v Česku. 23. května 2020   (17:17) Meteorologové varují před silným větrem, pozor by měli dát především řidiči Meteorologové varují před silným větrem, pozor by měli dát především řidiči Silný vítr místy s nárazy až 70 kilometrů v hodině bude v sobotu foukat od 16. hodiny až do půlnoci. 23. května 2020   (13:26) Jídelní zóny v obchodních centrech otevřou v pondělí. Dětské koutky zůstávají zavřené Jídelní zóny v obchodních centrech otevřou v pondělí. Dětské koutky zůstávají zavřené Roušku si lidé budou moci sundat jen na konzumaci jídla a pití. 23. května 2020   (10:22) Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru ruší prázdninové zájezdy Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru ruší prázdninové zájezdy Klienti dostanou vouchery a budou se moci rozhodnout, zda letos na dovolenou, kterou by v zahraničí zřejmě provázela řada omezení, pojedou. 23. května 2020   (07:55) Příbram by na rekonstrukci akvaparku mohla získat dotaci Příbram by na rekonstrukci akvaparku mohla získat dotaci S příchodem prázdnin možná odložíme roušky i ve vnitřních prostorech S příchodem prázdnin možná odložíme roušky i ve vnitřních prostorech Od pondělí 25. května nebudou roušky povinné venku, pokud bude člověk jen se členy své domácnosti nebo od ostatních bude dál než dva metry. Se začátkem prázdnin možná skončí omezení i ve vnitřních prostorech. 22. května 2020   (17:37) Jan Konvalinka: Krok k odvolání a znovuzvolení všech členů finančního výboru vnímám jako restart Jan Konvalinka: Krok k odvolání a znovuzvolení všech členů finančního výboru vnímám jako restart Údajné spory a obstrukce mezi členy finančního výboru eskalovaly na pondělním jednání městského zastupitelstva, kde byli všichni jeho členové odvoláni. 22. května 2020   (15:29) Změna bodového systému: Tři sazby za dopravní přestupky a až tříletý zákaz řízení Změna bodového systému: Tři sazby za dopravní přestupky a až tříletý zákaz řízení Novinkou bude mimo jiné řidičský průkaz na zkoušku, řidičům do dvou let od získání oprávnění bude hrozit zabavení průkazu už při dosažení šesti trestných bodů. 22. května 2020   (13:02) Orlická přehrada si připsala další tragickou událost. Muž skočil z hráze do vody, na místě zemřel Orlická přehrada si připsala další tragickou událost. Muž skočil z hráze do vody, na místě zemřel Kvůli koronaviru byly pro letošní rok zkráceny dotace Kvůli koronaviru byly pro letošní rok zkráceny dotace Zastupitelé se v základních věcech většinou shodovali. 22. května 2020   (09:09) Lékaři chtějí vyšetřit 8000 těhotných žen na problémy se štítnou žlázou, testování začne v září Lékaři chtějí vyšetřit 8000 těhotných žen na problémy se štítnou žlázou, testování začne v září Nepřehlédněte Příbram vybuduje nové oddělení domova pro seniory, práce by měly začít letos Příbram vybuduje nové oddělení domova pro seniory, práce by měly začít letos Příbram pořídí nové kamery, staré využije na jiných místech Příbram pořídí nové kamery, staré využije na jiných místech Náklady na nové kamery město vyčíslilo na 270.000 korun bez daně. 21. května 2020   (19:09) Policisté neznají totožnost cyklisty, kterého po pádu transportoval vrtulník do nemocnice Policisté neznají totožnost cyklisty, kterého po pádu transportoval vrtulník do nemocnice Policie žádá případné svědky dopravní nehody o poskytnutí svědectví 21. května 2020   (16:29) Příbram obnoví provoz letního kina, o programu rozhodnou diváci Příbram obnoví provoz letního kina, o programu rozhodnou diváci Loni se v letním kině nepromítalo, což se setkalo s kritikou. 21. května 2020   (15:25) Jeden se zaměřoval na pervitin, druhý na marihuanu Jeden se zaměřoval na pervitin, druhý na marihuanu Příbramští policisté dopadli dva muže, kteří prodávali drogy. Nyní jim hrozí až dva roky ve vězení. 21. května 2020   (12:19) Všechny pošty se v pondělí vrátí k běžné otevírací době Všechny pošty se v pondělí vrátí k běžné otevírací době Od pondělí se také ruší i časové rozmezí pro obsluhu klientů starších 65 let a držitelů průkazu ZTP 21. května 2020   (11:18) Městská policie evidovala desítky přestupků v souvislosti s koronavirem Městská policie evidovala desítky přestupků v souvislosti s koronavirem Nejčastěji strážníci vyjížděli k neukázněným bezdomovcům, kteří se shlukovali. 21. května 2020   (08:54) Starosta se sešel s ředitelem nemocnice, hodnotili průběh epidemie Starosta se sešel s ředitelem nemocnice, hodnotili průběh epidemie Nemocnice, město i jeho instituce jsou připraveny na případnou druhou vlnu. 21. května 2020   (06:32) Letní sezona klepe na dveře, venkovní bazén otevře dříve Letní sezona klepe na dveře, venkovní bazén otevře dříve Rodiče neztratí nárok na ošetřovné, když děti nepošlou do škol Rodiče neztratí nárok na ošetřovné, když děti nepošlou do škol Podpora zůstává 80 procent vyměřovacího základu. Vyplácet se bude nejdéle do konce nynějšího školního roku, tedy do konce června. 20. května 2020   (17:49) Pro vážně zraněného cyklistu přiletěl vrtulník Pro vážně zraněného cyklistu přiletěl vrtulník Příbramští zastupitelé odvolali finanční výbor Příbramští zastupitelé odvolali finanční výbor Důvodem tohoto kroku je restart činnosti výboru, ve kterém nebyla dobrá atmosféra. 20. května 2020   (14:07)


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz