20. 10. svátek má Vendelín

Nejen chlebem živ je člověk v Březnici

4. srpna 2019   (09:50)
Nejen chlebem živ je člověk v Březnici

​Městské muzeum a Galerie Ludvíka Kuby v Březnici od čtvrtka představují v jedné z místností moderní a přitažlivou prezentaci, nazvanou „Církevní a duchovní život v Březnici“


Ve čtvrtek byla slavnostně otevřena další expozice v nádherně zrekonstruovaných prostorách bývalé březnické jezuitské koleje, která byla společně s přilehlým kostelem sv. Ignáce a sv. Františka Xaverského postavena italským architektem Carlem Luragem kolem poloviny 17. století ve stylu raného baroka.

Městské muzeum a Galerie Ludvíka Kuby v Březnici, které našly v koleji své stálé sídlo, od čtvrtka představují v jedné z místností moderní a přitažlivou prezentaci, nazvanou „Církevní a duchovní život v Březnici“.

Vzhledem k tomu, že od druhé třetiny až do roku 1773 byli vedoucí kulturní silou v Březnici jezuité, je pochopitelné, že velká část exponátů pochází právě z doby jejich zdejšího působení. Jak řekl v úvodním slovu historik Březnicka PhDr. Jaroslav Kozlík, je na čase, že se Tovaryšstvu Ježíšovu, jemuž se v předchozích desetiletích dostávalo převážně nespravedlivého odsouzení, konečně začíná přiznávat i v Březnici zasloužené ocenění. Jezuité si byli vědomi, že je potřeba lidem dopřát slušné materiální existenční podmínky, ale že je úplně stejně důležité vzdělání a péče o duchovní stránku lidského života.

Vždy mě potěší, když odcházím z nějakého muzea s pocitem, že jsem shlédla něco, co jsem ještě neviděla. Tentokrát to byl například renesanční svatostánek ze zaniklého březnického kostela sv. Mikuláše, protože z renesančního vybavení kostelů na našem okrese toho moc nezbylo. Druhým exponátem byla vyřezávaná kolébka zřejmě z 18. století, na které řezbář umístil vedle zcela srozumitelného symbolu Panny Marie překvapivě také znak jezuitského řádu.

Nejvíc mě ale zaujaly vzácné a zrestaurované kulisy malované na dřevu a pořízené pro divadelní představení, která hráli studenti březnické jezuitské koleje o významných svátcích, jako jsou Velikonoce. Mrtvolně bledé tělo ležícího ukřižovaného Krista v životní velikosti s výrazně vystupujícím rudým srdcem symbolizujícím jeho lásku k lidem je nanejvýš výmluvným a autentickým příkladem barokní zbožnosti a zanícenosti.
Přeji nejen této expozici, ale celému muzeu hodně nadšených návštěvníků.

Věra Smolová, Státní okresní archiv Příbram​

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Věra Smolová
Státní okresní archiv Příbram

autor: topDalší články

Modernizace lodního výtahu na Orlíku bude o 35 milionů dražší, než se předpokládalo Modernizace lodního výtahu na Orlíku bude o 35 milionů dražší, než se předpokládalo Práce na modernizaci potrvají zhruba jeden rok. 20. října 2019   (19:55) Polámali vysazené stromy, zničili dětem hračky Polámali vysazené stromy, zničili dětem hračky V Kosově Hoře vandalové opakovaně ničí obecní park 20. října 2019   (16:23) Billa se vrací k igelitovým taškám. Za papírové padlo 300 stromů měsíčně Billa se vrací k igelitovým taškám. Za papírové padlo 300 stromů měsíčně Původní záměr využití papírových tašek se neosvědčil, lidé je používali jednorázově. 20. října 2019   (13:02) Máte už přezuto? Zimní sezona se blíží Máte už přezuto? Zimní sezona se blíží Slunečním paprskům sice neodzvonilo, zodpovědní řidiči ale už teď přemýšlí o tom, kdy přezují na zimní pneumatiky. 20. října 2019   (11:34) Posvícení bývalo nejoblíbenějším svátkem na venkově Posvícení bývalo nejoblíbenějším svátkem na venkově Na dnešní den připadá Havelské posvícení. Drží se především tam, kde není známé přesné datum posvěcení kostela 20. října 2019   (08:49) Rybáři vylovili z Dolejší Obory přes dvě tuny ryb. Nechyběly ani štiky Rybáři vylovili z Dolejší Obory přes dvě tuny ryb. Nechyběly ani štiky Na výlovu se podílelo patnáct rybářů. 20. října 2019   (06:40) Na záchranu obděnického kostela vybrali lidé přes 200 tisíc korun Na záchranu obděnického kostela vybrali lidé přes 200 tisíc korun Obděnický kostel patří k nejstarším církevním stavbám v regionu 19. října 2019   (17:08) Stupidita v praxi. Mladíci si natáčeli ničení lampy v Příbrami Stupidita v praxi. Mladíci si natáčeli ničení lampy v Příbrami Video zveřejnili na sociální síti 19. října 2019   (10:07) Nepřehlédněte Hasiči cvičili likvidaci požáru se závěsným bambivakem Hasiči cvičili likvidaci požáru se závěsným bambivakem Cvičení se zúčastnilo osmnáct hasičských jednotek 19. října 2019   (09:09) Fontána v Příbrami dostane novou hudbu. Bude hrát písně Karla Gotta Fontána v Příbrami dostane novou hudbu. Bude hrát písně Karla Gotta Písně Karla Gotta si přáli občané Příbrami. V centru města budou k slyšení až do zazimování kašny 19. října 2019   (06:45) NepřehlédněteKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz