20. 8. svátek má Bernard

Nejen chlebem živ je člověk v Březnici

4. srpna 2019   (09:50)
Nejen chlebem živ je člověk v Březnici

​Městské muzeum a Galerie Ludvíka Kuby v Březnici od čtvrtka představují v jedné z místností moderní a přitažlivou prezentaci, nazvanou „Církevní a duchovní život v Březnici“


Ve čtvrtek byla slavnostně otevřena další expozice v nádherně zrekonstruovaných prostorách bývalé březnické jezuitské koleje, která byla společně s přilehlým kostelem sv. Ignáce a sv. Františka Xaverského postavena italským architektem Carlem Luragem kolem poloviny 17. století ve stylu raného baroka.

Městské muzeum a Galerie Ludvíka Kuby v Březnici, které našly v koleji své stálé sídlo, od čtvrtka představují v jedné z místností moderní a přitažlivou prezentaci, nazvanou „Církevní a duchovní život v Březnici“.

Vzhledem k tomu, že od druhé třetiny až do roku 1773 byli vedoucí kulturní silou v Březnici jezuité, je pochopitelné, že velká část exponátů pochází právě z doby jejich zdejšího působení. Jak řekl v úvodním slovu historik Březnicka PhDr. Jaroslav Kozlík, je na čase, že se Tovaryšstvu Ježíšovu, jemuž se v předchozích desetiletích dostávalo převážně nespravedlivého odsouzení, konečně začíná přiznávat i v Březnici zasloužené ocenění. Jezuité si byli vědomi, že je potřeba lidem dopřát slušné materiální existenční podmínky, ale že je úplně stejně důležité vzdělání a péče o duchovní stránku lidského života.

Vždy mě potěší, když odcházím z nějakého muzea s pocitem, že jsem shlédla něco, co jsem ještě neviděla. Tentokrát to byl například renesanční svatostánek ze zaniklého březnického kostela sv. Mikuláše, protože z renesančního vybavení kostelů na našem okrese toho moc nezbylo. Druhým exponátem byla vyřezávaná kolébka zřejmě z 18. století, na které řezbář umístil vedle zcela srozumitelného symbolu Panny Marie překvapivě také znak jezuitského řádu.

Nejvíc mě ale zaujaly vzácné a zrestaurované kulisy malované na dřevu a pořízené pro divadelní představení, která hráli studenti březnické jezuitské koleje o významných svátcích, jako jsou Velikonoce. Mrtvolně bledé tělo ležícího ukřižovaného Krista v životní velikosti s výrazně vystupujícím rudým srdcem symbolizujícím jeho lásku k lidem je nanejvýš výmluvným a autentickým příkladem barokní zbožnosti a zanícenosti.
Přeji nejen této expozici, ale celému muzeu hodně nadšených návštěvníků.

Věra Smolová, Státní okresní archiv Příbram​

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Věra Smolová
Státní okresní archiv Příbram

autor: topDalší články

Brdská vřesoviště jsou v plném květu Brdská vřesoviště jsou v plném květu Vřesoviště vznikla v Brdech na dopadových plochách. Jsou nevídaného rozsahu a v této zeměpisné šířce a nadmořské výšce v Evropě zcela unikátní 20. srpna 2019   (11:46) Neznámý pachatel okradl sedlčanské hasiče Neznámý pachatel okradl sedlčanské hasiče Vzniklá škoda byla stanovena na 15 tisíc korun. 20. srpna 2019   (09:23) ČOI: Nedostatky má polovina kontrolovaných hraček ČOI: Nedostatky má polovina kontrolovaných hraček Nedostatky se většinou opakují. 20. srpna 2019   (08:32) Den pro zvíře nejen potěšil, ale i pomohl Den pro zvíře nejen potěšil, ale i pomohl Výtěžek z této akce bude použit ve prospěch místních psích a kočičích útulků 20. srpna 2019   (06:19) Rostou! Houbaři nosí plné koše Rostou! Houbaři nosí plné koše V posledních dnech konečně nosí houbaři domů plné košíky. 19. srpna 2019   (18:46) Černý s Černohorským zažili na Barumce hořký konec sezony Černý s Černohorským zažili na Barumce hořký konec sezony Černého mrzí neúspěch i kvůli fanouškům, kteří mu vyjadřovali po několik dní opět obrovskou podporu! 19. srpna 2019   (15:38) Video: Chodec přebíhající silnici u Cukráku nepřežil střet s projíždějícím autem Video: Chodec přebíhající silnici u Cukráku nepřežil střet s projíždějícím autem V neděli odpoledne omezila vážná dopravní nehoda provoz na silnici I/4 19. srpna 2019   (12:51) Psí útulek v Lazci má další dva nové nalezence Psí útulek v Lazci má další dva nové nalezence Oba dva kříženci byli odchyceni v Příbrami 19. srpna 2019   (10:36) Přes dobříšský „šišoun“ projedou už i dlouhé autobusy Přes dobříšský „šišoun“ projedou už i dlouhé autobusy Úprava kruhového objezdu byla potřeba po nasazení delších autobusů na trase do Prahy 19. srpna 2019   (08:38) Dobrovolníci pomáhají v Nemocnici Na Pleši onkologicky nemocným pacientům Dobrovolníci pomáhají v Nemocnici Na Pleši onkologicky nemocným pacientům Dobrovolník by měl být empatický a otevřený člověk. Je dobré, když se dokáže na pacienta napojit a vycítit, zda je zrovna vítán, či zda pacient nemá zájem o společnost, protože i to se může stát, říká Mgr. Dina Rišianová, koordinátorka dobrovolníků Amelie 19. srpna 2019   (06:18)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz