vývoj COVID-19
17. 5. 2021
Bezděkov 1
Bohutín 1
Březnice 9
Bukovany 1
Čenkov 1
Chrást 1
Čím 1
Dobříš 32
Drásov 1
Dublovice 1
Dubno 1
Hlubyně 1
Jablonná 2
Jince 4
Kamýk n. V. 1
Klučenice 3
Kosova H. 3
Krásná H. 4
Láz 1
Lešetice 1
Milín 11
Nalžovice 1
Nechvalice 4
Nečín 4
Nedrahovice 1
Nová Ves p. P. 4
Nový Knín 6
Obecnice 7
Obořiště 1
Ouběnice 2
Petrovice 2
Pičín 2
Příbram 84
Rožmitál p. T. 5
Rybníky 1
Sedlčany 18
Sedlec-Prč. 6
Stará Huť 6
Trhové Dušníky 3
Věšín 1
Višňová 5
Voznice 3
Vys. Chlumec 1
Vysoká u Pb 1
Zalužany 3
Zduchovice 2
ONP Příbram
Čekající na termín očkování282
Přiřazený termín / týden1136
ONP Příbram Zdaboř
Čekající na termín očkování323
Přiřazený termín / týden2290

Nejdříve honosný zámek, poté pivovar, dnes ruina. Jinecký zámek již léta čeká na investora

9. ledna 2020   (18:05)
Nejdříve honosný zámek, poté pivovar, dnes ruina. Jinecký zámek již léta čeká na investora

Památkově chráněný zámek s přilehlými pozemky v samotném centru městyse na okraji Brd se prodává přes 20 letBarokní stavba s nádhernou výzdobou, vlastním divadlem a cukrárnou, obklopená zahradou s umělou jeskyní, skleníkem a sochami. Tak vypadal jinecký zámek v první polovině 18. století, kdy ho měl v držení rod Vratislavů. Vznikl na místě původní jinecké dřevěné tvrzi v době, kdy obec čítala pouhých patnáct stavení. Rod Vratislavů se však neúnosně zadlužil a byl nucen panství prodat. Nový pán Rudolf Vrbna se však nakonec usadil na zámku v Hořovicích. Jinecký zámek používal nejdříve k soustředění sbírek minerálů, poté jako sklad železa. Nakonec byl přebudován na pivovar a zámecká kaple sv. Josefa byla zcela zrušena. Pivo se zde vařilo až do roku 1967. Od té doby je zámek opuštěný.

Jeho současný majitel, kterému byl tento památkově chráněný objekt vrácen v restituci, se jej snaží již přes dvacet let prodat. Zatím však marně. Každý rok se na objekt přijdou podívat zhruba dva až tři zájemci, většinou však zůstane pouze u prohlídky. A na zámku je to znát. Jeho stav se rok od roku zhoršuje.

Zámek s přilehlými pozemky se prodává za 10 milionů korun, což je podle realitních makléřů velmi nízká částka. Investory od koupi odrazuje hned několik faktorů. Jedním z nich je velikost areálu, se kterou souvisí vysoké investiční náklady. Ty by mohly dosáhnout v řádech až několika desítek milionů korun. Nevýhodou jsou i vysoké pětimetrové stropy, které s sebou přináší vysoké náklady na provoz. Problémem je i fakt, že nikdo prozatím nepřišel s dobrou myšlenkou, k čemu by měl objekt v budoucnosti sloužit.

Mezi zájemci byla i armáda, která zde chtěla vybudovat ubytovnu pro americké vojáky. To bylo v době, kdy se mluvilo o tom, že v Brdech bude americká základna. Další zájemce tu chtěl zřídit muzeum záchranářské techniky, i z tohoto záměru však nakonec sešlo.

Samotný objekt zámku má výměru 2 450 metrů čtverečních a je památkově chráněn. Součástí areálu jsou i pozemky o celkové výměře bezmála 13 tisíc metrů čtverečních. Dům má mohutné a veliké sklepy, ve kterých byly kdysi tanky na pivo. Podsklepené je i celé nádvoří před zámkem směrem na ulici. Zde byla v minulosti vybudována veliká kotelna, která pojme až dva vagony uhlí. To bylo v době, kdy se měl zámek stát městskou tržnicí se samoobsluhou, kinem a knihovnou. Nyní je objekt v soukromém vlastnictví a již delší dobu chátrá. 
Barokní stavba s nádhernou výzdobou, …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová

Další články

Období následujících čtyř týdnů bude teplotně podprůměrné, srážkově nadprůměrné Období následujících čtyř týdnů bude teplotně podprůměrné, srážkově nadprůměrné Celkově bude období od 17. května do 13. června teplotně podprůměrné a pršet bude … Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí Za týden asi bude možné pořádat kulturní akce uvnitř až pro 500 lidí Od dnešního dne je možné pořádat kulturní akce venku s maximální účastí 700 sedících … Opilý muž se zákazem řízení ujížděl v Březnici policistům. Když vjel do slepé ulice, dal se na útěk Opilý muž se zákazem řízení ujížděl v Březnici policistům. Když vjel do slepé ulice, dal se na útěk Nadýchal 1,5 promile, test na drogy odmítl. Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami Přichystáno bude více jak dvacet elektrokol na vyzkoušení a otevíráme zbrusu nový … Komerční sdělení Policisté pátrají po svědcích sobotní nehody na dálnici D4 Policisté pátrají po svědcích sobotní nehody na dálnici D4 Řidič po nehodě skončil se synem v nemocnici. Rodina těžce nemocného Káji potřebuje pomoc. Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku Rodina těžce nemocného Káji potřebuje pomoc. Malému bojovníkovi zkomplikovalo život osm minut bez kyslíku Čtyřletý Kája tvrdě cvičí, aby se naučil sedět nebo lézt, aby zvládl držet předměty, … Dětem končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací a  fitness centra Dětem končí rotační výuka, otevírají se zahrádky restaurací a fitness centra Ode dneška byla pro školy zrušena i podmínka, že se v nich nesmí potkávat děti z … Vážným zraněním skončila pro muže jízda na kole, do nemocnice ho přepravil vrtulník Vážným zraněním skončila pro muže jízda na kole, do nemocnice ho přepravil vrtulník Záchranná služba vyjížděla v neděli odpoledne k úrazu cyklisty do obce Láz na … Začíná sezona klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit? Začíná sezona klíšťat. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit? Jaro je v plném proudu a pěkné počasí láká do přírody. Při užívání si sluníčka bychom …
Koncerty na Svaté Hoře opět vítají příznivce varhanní hudby, zatím na dálku Koncerty na Svaté Hoře opět vítají příznivce varhanní hudby, zatím na dálku Interpretem Nedělní varhanní půlhodinky je Adam Suk. On-line přenos začíná ve …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz