20. 1. svátek má Ilona

Nejdříve honosný zámek, poté pivovar, dnes ruina. Jinecký zámek již léta čeká na investora

9. ledna 2020   (18:05)
Nejdříve honosný zámek, poté pivovar, dnes ruina. Jinecký zámek již léta čeká na investora

Památkově chráněný zámek s přilehlými pozemky v samotném centru městyse na okraji Brd se prodává přes 20 let


Barokní stavba s nádhernou výzdobou, vlastním divadlem a cukrárnou, obklopená zahradou s umělou jeskyní, skleníkem a sochami. Tak vypadal jinecký zámek v první polovině 18. století, kdy ho měl v držení rod Vratislavů. Vznikl na místě původní jinecké dřevěné tvrzi v době, kdy obec čítala pouhých patnáct stavení. Rod Vratislavů se však neúnosně zadlužil a byl nucen panství prodat. Nový pán Rudolf Vrbna se však nakonec usadil na zámku v Hořovicích. Jinecký zámek používal nejdříve k soustředění sbírek minerálů, poté jako sklad železa. Nakonec byl přebudován na pivovar a zámecká kaple sv. Josefa byla zcela zrušena. Pivo se zde vařilo až do roku 1967. Od té doby je zámek opuštěný.

Jeho současný majitel, kterému byl tento památkově chráněný objekt vrácen v restituci, se jej snaží již přes dvacet let prodat. Zatím však marně. Každý rok se na objekt přijdou podívat zhruba dva až tři zájemci, většinou však zůstane pouze u prohlídky. A na zámku je to znát. Jeho stav se rok od roku zhoršuje.

Zámek s přilehlými pozemky se prodává za 10 milionů korun, což je podle realitních makléřů velmi nízká částka. Investory od koupi odrazuje hned několik faktorů. Jedním z nich je velikost areálu, se kterou souvisí vysoké investiční náklady. Ty by mohly dosáhnout v řádech až několika desítek milionů korun. Nevýhodou jsou i vysoké pětimetrové stropy, které s sebou přináší vysoké náklady na provoz. Problémem je i fakt, že nikdo prozatím nepřišel s dobrou myšlenkou, k čemu by měl objekt v budoucnosti sloužit.

Mezi zájemci byla i armáda, která zde chtěla vybudovat ubytovnu pro americké vojáky. To bylo v době, kdy se mluvilo o tom, že v Brdech bude americká základna. Další zájemce tu chtěl zřídit muzeum záchranářské techniky, i z tohoto záměru však nakonec sešlo.

Samotný objekt zámku má výměru 2 450 metrů čtverečních a je památkově chráněn. Součástí areálu jsou i pozemky o celkové výměře bezmála 13 tisíc metrů čtverečních. Dům má mohutné a veliké sklepy, ve kterých byly kdysi tanky na pivo. Podsklepené je i celé nádvoří před zámkem směrem na ulici. Zde byla v minulosti vybudována veliká kotelna, která pojme až dva vagony uhlí. To bylo v době, kdy se měl zámek stát městskou tržnicí se samoobsluhou, kinem a knihovnou. Nyní je objekt v soukromém vlastnictví a již delší dobu chátrá. 

Barokní stavba s nádhernou výzdobou, …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava RitschlováDalší články

Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Sledujte s námi dnešní zastupitelstvo, program má jen 8 bodů Klidný a rychlý průběh může narušit diskuze o rekonstrukci akvaparku, která oficiálně zatím není na programu. 20. ledna 2020   (15:48) Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Nechtěl uposlechnout výzvy policie 20. ledna 2020   (14:02) V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na  -8 °C V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na -8 °C V noci na úterý se vytvoří četné mrznoucí mlhy. Během úterního dne se mohou přechodně rozpustit a v noci na středu znovu vytvořit. 20. ledna 2020   (12:08) Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30) Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Vybudování parkourového hřiště nic nebrání. Volejbalové hřiště komplikuje ochranné pásmo Příbramského potoka 20. ledna 2020   (06:20) Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz