13. 2. svátek má Věnceslav




Nedostupnost antibiotik je způsobena neočekávanou spotřebou

6. ledna 2023   (11:14)
Nedostupnost antibiotik je způsobena neočekávanou spotřebou
foto: freepik

Podle lékařů a lékárníků nastal výpadek jednoho ze základních antibiotik a následoval dominový efekt.


Nedostupnost antibiotik je podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka primárně způsobena nadměrnou, výrobci neočekávanou spotřebou. Potýká se s ní celá EU, řekl na dnešní tiskové konferenci ke zhodnocení českého předsednictví EU ve zdravotnictví. Podle lékařů a lékárníků nastal výpadek jednoho ze základních antibiotik a následoval dominový efekt, kdy postupně docházejí i léky, které lékaři začali předepisovat místo něj.

Podle Dvořáčka nejde o výpadek výroby farmaceutických firem. "Nedostupnost je primárně způsobena nadměrnou spotřebou, respektive spotřebou, která nebyla očekávaná," vysvětlil.
Ukázalo se podle něj, že pro řešení současné situace nestačí informace od výrobce, že omezil dodávky. "Začali jsme aktivně sledovat informace z elektronického receptu z hlediska spotřeby," dodal. Od distributorů pak stát chce získávat aktuální data o skladových zásobách. "Je to potřeba mít dostupné z celé Evropy," dodal. Na ministerstvu se od tohoto týdne schází každý týden pracovní skupina, která situaci řeší.
Na tom, že problém nebude mít jednoduché řešení, se shodují zástupci lékařů i lékárníků. Chybí totiž antibiotika různých skupin i výrobců. "Když se objevil výpadek základního penicilinu, lékaři začali předepisovat jeho náhrady a vznikl dominový efekt," řekla ČTK mluvčí České lékárnické komory (ČLnK) Michaela Bažantová.

Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky výrobci léků plánují produkci podle spotřeby předchozích let, u antibiotik, která obvykle nejsou první volbou lékařů, proto s vyšším zájmem nepočítali.
Situace je podle nich podobná v celé Evropě. Různé léky chybí i v jednotlivých krajích ČR různě. Lékárníci na sociálních sítích v posledních dnech popisují, jak se snaží od distributorů objednávat alespoň pár balení léků, které jsou zrovna dostupné. Lékaři pak volají často do blízké lékárny, jaký lék je k dispozici, ještě než ho pacientovi předepíšou. Bažantová, která je lékárnicí v menším severočeském městě, například blízké lékařce sama seznam posílá.
Přestože odborníci dlouhodobě upozorňují, že na virové infekce antibiotika nepůsobí, jsou potřeba i v době současné epidemie chřipky a dalších infekcí postihujících dýchací cesty. Na začátku současné situace byl nedostatek jednoho z běžných typů penicilinu.

"Na virózu se nepoužívají, ale používají se na komplikace," vysvětlil Šonka. Tělo oslabené chřipkou je například snadnějším cílem pro bakteriální zápal plic.

Přestože výpadky léků nebyly nikdy výjimečné, situace je podle Šonky nyní horší než obvykle. "Za celou kariéru jsem nic takového nezažil," řekl ČTK. Problém je podle něj zejména v centralizaci základních účinných látek v několika málo továrnách v Asii. Problém v jedné tak postihne víc výrobců a mnoho typů léčiv.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Související


Další články

Kauza „dezinfekce stadionů“ míří k soudu. Obžalobě čelí i FK Příbram Kauza „dezinfekce stadionů“ míří k soudu. Obžalobě čelí i FK Příbram Obvodní soud pro Prahu 6 může zahájit hlavní líčení v rozsáhlé kauze spojené se … Zdravotní stav starší populace se lepší. Proto první lékařská prohlídka kvůli řidičáku od 70 let Zdravotní stav starší populace se lepší. Proto první lékařská prohlídka kvůli řidičáku od 70 let Řidiči senioři si polepšili. Připomínáme, že první povinná lékařská prohlídka už se … Doprava Studenti architektury FA ČVUT představili svůj pohled na urbanismus Příbrami Studenti architektury FA ČVUT představili svůj pohled na urbanismus Příbrami Příbram se stala na několik dní místem setkání mladých architektů a nadšenců … FOTOGALERIE Takhle vypadá škola, kde děti řídí vlastní sportovní akci. EDURUN se vrací na Březové Hory Takhle vypadá škola, kde děti řídí vlastní sportovní akci. EDURUN se vrací na Březové Hory Chcete vidět, co dokážou sedmáci a osmáci, když dostanou důvěru? ZŠ Březové Hory se … FOTOGALERIE 4 tipy na Valentýna v Příbrami: vybrali jsme to nejlepší z valentýnských menu 4 tipy na Valentýna v Příbrami: vybrali jsme to nejlepší z valentýnských menu Hledáte, kam v Příbrami vyrazit na Valentýna? Vybrali jsme podniky, které připravily … FOTO Nová cisternová stříkačka třetí generace za jedenáct milionů je skoro na cestě do Rožmitálu Nová cisternová stříkačka třetí generace za jedenáct milionů je skoro na cestě do Rožmitálu Rožmitál pod Třemšínem posiluje bezpečnost. Dobrovolní hasiči se byli osobně podívat … Nepřehlédněte Na silnici u Rožmitálu vyjela řidička mimo silnici Na silnici u Rožmitálu vyjela řidička mimo silnici Ve čtvrtek 12. února se před osmou hodinou ranní stala nehoda osobního vozu na silnici … Doprava Bohutín slaví 100 let masopustního průvodu. Masky vyrazí i do Příbrami Bohutín slaví 100 let masopustního průvodu. Masky vyrazí i do Příbrami Masopustní úterý 17. února bude letos v Bohutíně výjimečné. Tradiční maškarní … Masopust Středočeští hygienici provedli v roce 2025 téměř 1 800 kontrol stravovacích zařízení včetně těch na Příbramsku Středočeští hygienici provedli v roce 2025 téměř 1 800 kontrol stravovacích zařízení včetně těch na Příbramsku Ani v roce 2025 středočeští hygienici nepolevovali v kontrolách stravovacích … Nepřehlédněte
Fantova louka: Velká slova, nulová odvaha. Fuksa v hlavní roli Fantova louka: Velká slova, nulová odvaha. Fuksa v hlavní roli Rada města Příbrami odmítla vyhlásit stavební uzávěru na Fantově louce. Jednoduchý …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz