Nedostatek tekutin může vést k selhání organismu, alkohol riziko zvyšuje, varují lékaři
10. července 2024 (08:16)
Nedostatek tekutin v horkém počasí může vést podle lékařů až k selhání organismu. Riziko dehydratace zvyšuje fyzická aktivita nebo alkohol, zejména tvrdý. V tiskové zprávě o tom informovali praktický lékař Jiří Bartoš ze Sdružení praktických lékařů a lékařka Kateřina Javorská ze Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Meteorologové na dnešek předpovídají teploty přesahující 30 stupňů Celsia.
"Při vyšších teplotách doporučujeme pít častěji. Přesné množství tekutin je však individuální," uvedl Bartoš. Voda podle něj plní zásadní roli ve fungování lidského organismu. "Umožňuje látkovou výměnu mezi vnějším prostředím a buňkami. Zvláště v létě je pak voda důležitá pro ochlazování celého těla skrz pocení," dodal.
Při fyzické aktivitě tělo na termoregulaci vydává několikanásobně víc vody než obvykle. "Fyzická aktivita zvyšuje riziko dehydratace, která přichází rychleji a jejíž nástup si člověk nemusí ani uvědomit. Proto je nutné pít pravidelně i v okamžicích, kdy nemáme žízeň," řekl.
Senioři a nejmenší děti podle lékařů navíc nemají pocit žízně, proto se třeba jim pití připomínat. Starší a nemocní lidé by se také měli podle lékařů fyzické aktivitě v horku raději úplně vyhnout.
Dehydratace se může projevit pocitem sucha v ústech, bolestí hlavy nebo závratí. "Varovným signálem může být i barva moči. Ta by měla být průhledná či lehce nažloutlá. Čím tmavší je barva, tím více vody člověku schází," doplnil Bartoš.
Podle Javorské je ideální pít vodu, slazené nápoje nedoporučuje. "Kromě toho, že pořádně nezaženou žízeň, tak v nich člověk zbytečně přijímá velké množství kalorií. Do jídelníčku bychom naopak měli zařadit lehká jídla, například zeleninové saláty," uvedla lékařka. Pro doplnění tekutin podle ní nejsou vhodné ani alkoholické nápoje. "Alkohol působí diureticky, tedy odvádí vodu z těla. V teplém období jeho konzumaci vůbec nedoporučuji," doplnila.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Česko zasáhnou ve středu velmi silné bouřky
•Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili zhruba třetinu ozimého ječmene
•Otrava houbami: Poznáte příznaky a umíte dát první pomoc?
Další články
Až do nebes v Příbrami: Monika Absolonová vystoupí ve sportovní hale
Příbram se může těšit na výjimečný hudební večer. Monika Absolonová vystoupí 17. …
KULTURA
Černá sobota na Příbramsku: Další auto skončilo na střeše u Milína
Série nehod s vozy převrácenými na střechu pokračuje. Po odpolední havárii u Sedlčan …
AKTUÁLNĚ
Podvodníci se vydávají i za příbramskou policii! Lidem berou úspory přímo po telefonu
Kriminalita páchaná v kyberprostoru neustává a drzost podvodníků roste. Nově se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nový trávník u sochy „PŘÍBRAM JAKO NA DLANI“ vyvolal diskusi
V uplynulých dnech probíhaly v okolí sochy PŘÍBRAM JAKO NA DLANI terénní úpravy, …
NÁZOR
Překonali jsme hranici, o které se nám dřív ani nesnilo. Na Facebooku nás je už přes 34 000!
34 000 lidí. 34 000 příběhů. 34 000 důvodů, proč to celé dává smysl.
A my si toho …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Ředitelka ZŠ Příbram II, Jiráskovy sady 273 Šárka Bodnárová: „Každé dítě má jiný talent, naším úkolem je ho rozvíjet“
Základní škola Příbram II, Jiráskovy sady 273 je tradiční komunitní škola umístěná v …
ROZHOVOR
Hrušně a jabloně: Když Brdy rozkvétají vzpomínkami
Když bloudíme napříč záběhelskými, padrťskými pláněmi, míjíme Kolvín nebo se …
POZNÁVÁME BRDY
Příbram otočila zápas s Dynamem! Důležité vítězství drží naději na baráž
Příbram si doma připsala cenné tři body. Proti Dynamu České Budějovice sice prohrávala …
SPORT
SENZACE! 2. ZŠ Dobříš je MISTREM REPUBLIKY! Po 18 letech znovu na vrcholu
Tohle je sportovní pohádka, která se stala skutečností. Dobříšští školáci z 2. ZŠ …
SPORT





