19. 4. svátek má Rostislav

Nedaří se nám vyjít ze spěchu, říká Bláha z Hnutí DUHA

ROZHOVOR
26. prosince 2024   (18:00)
Nedaří se nám vyjít ze spěchu, říká Bláha z Hnutí DUHA
foto: Hnutí DUHA / Jaromír Bláha.

V čase svátečním vám naše redakce připravila kromě běžných informací z regionu i odlehčené téma. Oslovili jsme známé osobnosti regionu a položili všem stejné otázky z vánoční tematikou.


Někdo odpověděl, někdo prostě v tom předvánočním shonu nestíhal a ne každého jsme stihli oslovit. Pojďte si tedy přečíst, jak dodržují zvyky o vánočních svátcích někteří lidé, které známe třeba z radnic, ale i dalších státních institucí nebo spolků či organizací nebo prostě jej proto, že díky svým iniciativám je v regionu známe. Tentokrát na naše otázky odpovídá Jaromír Bláha, zakladatel programu Lesy v Hnutí DUHA, držitel Ceny Josefa Vavrouška za dlouhodobý přínos pro ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj v roce 2017.

Dodržujete tradiční vánoční zvyky v rodině?
Některé ano. Uděláme vánoční výzdobu, to je začátek vánoční atmosféry. Upečeme cukroví. Ozdobíme stromeček a pod ním se objeví dárky. Zahrajeme a zazpíváme koledy. Po štědrovečerní obědo-večeři dárky rozbalíme. Jsme už teď ale rozprostření do více domácností, tak někde máme Štědrý den už o den dřív a někde zase později. Co se nám ale nedaří, je vyjít ze spěchu a nastolit adventní klid a pohodu dřív než na ten Štědrý den.

K večeři máte kapra a salát nebo máte raději jinou, sváteční tabuli?
I když jsem vegetarián, tak na Štědrý den udělám výjimku a toho kapra s bramborovým salátem si dám. I rybí polévku. Právě kvůli tradici.

Vánoční stromek živý nebo umělý?
Rozhodně živý. Ale zásadně nekupujeme stromky z plantáží, které jsou většinou kropené chemií. A hlavně jsou dovážené, nejčastěji z Dánska nebo z Německa - pouze 10 % z 1,3 milionu u nás prodaných stromků je českého původu. Dovoz znamená emise z dopravy a to je zbytečná zátěž prostředí, když můžeme mít stromek místní z prořezávek (tedy stromek, který by lesníci stejně při pěstování lesů vyřezali). Nejlépe ještě s certifikátem FSC, který garantuje, že pochází ze šetrně obhospodařovaných lesů. Letos je možné takový FSC stromek sehnat v Praze nebo v Brně. Ale přiznám, že pro stromek do Prahy nejedeme, takže míváme stromek buď z našeho pozemku, kde smrky nechceme, nebo z prořezávky z našich lesů – buď od kamarádů co mají les nebo koupíme u lesníka.

Jak trávíte den před Štědrým večerem? Spousty lidí mají v tento čas určité zažité zvyky: vycházky v přírodě, návštěva příbuzných apod.
Příbuzné navštěvujeme až po Štědrém dnu a se sousedy si přejeme na Štědrý den dopoledne. My bohužel den před Štědrým dnem ještě finišujeme přípravy – úklid, pečení… A večer zdobíme stromeček. Dříve, když děti byly ještě doma, tak pak Ježíšek přinesl dárky už v noci a ráno na Štědrý den bylo překvapení pod stromečkem. Na vycházku do přírody většinou čas nezbyde a když ano, tak tam rozhodně nenosíme krmení lesním zvířatům, to přírodě ve skutečnosti neprospěje. Před časem jsme i za Hnutí DUHA zveřejnili tři vánoční rady: Jak vybrat stromek, nepouštět kapry na svobodu a nekrmit zvířata.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Karel Hutr
autor: Karel Hutr








Další články

NOČNÍ DRAMA V KOZÁROVICÍCH: Anonym nahlásil bombu na diskotéce, policie evakuovala na 500 lidí! NOČNÍ DRAMA V KOZÁROVICÍCH: Anonym nahlásil bombu na diskotéce, policie evakuovala na 500 lidí! Sobotní noc v Kozárovicích se změnila v noční můru. Krátce po deváté hodině večer … AKTUALIZOVÁNO Conteho patička šokovala Spartu! Příbram slaví povinné vítězství Conteho patička šokovala Spartu! Příbram slaví povinné vítězství FK Příbram ve 24. kole FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY potvrdila proti poslednímu celku tabulky … VIDEO LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem přiveze silný příběh knihy Blízcí LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem přiveze silný příběh knihy Blízcí Dobříš se v pondělí 20. dubna stane dějištěm oblíbeného divadelního projektu … NEPŘEHLÉDNĚTE Čtyři klíšťata po jedné procházce. U Nového rybníku v Příbrami jich podle lidí výrazně přibylo Čtyři klíšťata po jedné procházce. U Nového rybníku v Příbrami jich podle lidí výrazně přibylo Lidé, kteří chodí kolem Nového rybníku na procházky, si v posledních týdnech všímají … PŘÍRODA Příbram řeší kočičí krizi: zastupitelé budou rozhodovat o více než 1,3 milionu na péči o toulavé kočky Příbram řeší kočičí krizi: zastupitelé budou rozhodovat o více než 1,3 milionu na péči o toulavé kočky Toulavé kočky nejsou jen roztomilý obrázek z internetu. Město Příbram se v dubnu … ZVÍŘATA Ředitel ZŠ Bratří Čapků Milan Hlinka: Chceme rozvíjet potenciál každého žáka Ředitel ZŠ Bratří Čapků Milan Hlinka: Chceme rozvíjet potenciál každého žáka Jak vypadá škola, která učí angličtinu už od první třídy, používá Smartbooks, má … ROZHOVOR Bitva o „vlastní“ dálnici: Ferrari na D4 nebylo klukovinou, ale vzkazem státu Bitva o „vlastní“ dálnici: Ferrari na D4 nebylo klukovinou, ale vzkazem státu Zatímco sociální sítě baví videa červeného monopostu Ferrari na D4, v zákulisí zuří … NEPŘEHLÉDNĚTE Dřípatka horská: brdská kráska z přítmí starých smrčin Dřípatka horská: brdská kráska z přítmí starých smrčin Jsou rostliny, které v krajině nepřehlédnete, a pak takové, které musíte hledat. Mezi … POZNÁVÁME BRDY Bude to drama? Ředitelka školky z Příbramska míří do Prostřeno! Bude to drama? Ředitelka školky z Příbramska míří do Prostřeno! Oblíbený pořad Prostřeno! zamíří do Prahy a Středočeského kraje a chybět nebude ani … LIFESTYLE
Příbram zasáhne šipkařská horečka! MČR v šipkách je tady! Příbram zasáhne šipkařská horečka! MČR v šipkách je tady! Připravte se na pořádnou dávku adrenalinu, napětí a skvělé sportovní atmosféry! V … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz