Něco málo o vodě...
NÁZOR
16. února 2015 (09:42)
Jedním z aktuálních městských kauz jsou městské vodovody a kanalizace a jejich financování. Troufám si říci, že pokud by vládní koalici tvořily původní strany, toto téma by se nikdy neotevřelo, neboť všem daný statut quo vyhovoval.
Město Příbram je vlastníkem rozsáhlých vodovodních a kanalizačních sítí a čistírny odpadních vod na Balonce. Tento majetek však město samo neprovozuje, ale pronajímá jej provozovateli, t.j. společnosti 1. SčV, a.s. Smlouva byla uzavřena v roce 2004 na dobu dvaceti let. Zjednodušeně řečeno, tento provozovatel platí městu roční nájemné ve výši zhruba dvacet milionů korun a na oplátku si příjem z vodného a stočného ponechává k plnění svých provozních povinností a generování přiměřeného zisku.
Vybrané nájemné by město mělo investovat do obnovy vodohospodářského majetku, tj. za tyto peníze by mělo provádět rekonstrukce a modernizace vodovodního a kanalizačního systému. Je otázkou, zda tato na první pohled vysoká částka vybraná na nájemném je vskutku dostatečná. Některá okolní města inkasují a zpátky investují dvojnásobek.
Bývalé vedení města v roce 2011 přijalo dokument nazvaný Plán obnovy, který stanovuje povinnost města investovat do obnovy vodohospodářského majetku přes třicet milionů korun ročně. Smutným faktem je, že bývalé vedení toto své vlastní rozhodnutí nedodrželo ani v jediném roce. V posledních letech dokonce do obnovy nevrátilo ani všechno vybrané nájemné a vybrané peníze z nájmu použilo na jiné potřeby. Mám vážné pochyby o tom, zda takovýto postup je v souladu s myšlenkou trvale udržitelného rozvoje. Obávám se toho, že náš společný vodohospodářský majetek chřadne a postupně stárne a jsem toho názoru, že se bez rozsáhlejších a pravidelných investic v budoucnosti neobejde.
Situaci lze řešit zhruba dvěma způsoby. Jedním způsobem je razantní zvýšení nájemného za cenu skokového navýšení ceny vodného a stočného. Toto zvýšené nájemné by se následně mohlo do obnovy systému investovat. To je ovšem značně nepopulární řešení, přestože cena vodného a stočného je v Příbrami ve srovnání s jinými městy poměrně nízká.
Druhou možností je zásadní navýšení tlaku na provozovatele, v jehož důsledku by mělo dojít k efektivnější údržbě vodohospodářského majetku. Zároveň je zapotřebí důsledně ohlídat to, aby město aktuálně vybírané nájemné skutečně zpětně investovalo minimálně v celé jeho výši.
Dalším faktem je, že staré vedení radnice si s kontrolou práce provozovatele těžkou hlavu nedělalo. Vše fungovalo ve zvláštním zvykovém režimu dalece vzdáleném uzavřené smlouvě a principu dobré správy a péče řádného hospodáře. Při hlubším ponoru do této problematiky s úděsem zjišťujeme, že vnitřní systém správy a dohledu nad naším vodohospodářským majetkem v roce 2014 prakticky zkolaboval.
Situace vygradovala dvěma naprosto podivnými usneseními Rady města z 8.9.2014 a 13.10.2014 (dva dny po volbách), kterými mělo být provozovateli schváleno proplacení téměř šesti milionů korun nejen za opravy již provedené, ale i za opravy teprve k realizaci plánované. Navíc, v těchto materiálech Rady města je jednoznačně chybně uvedeno, že se jedná o opravy již realizované. Je otázkou, zda tento materiál vznikl v důsledku úmyslu anebo hrubé nedbalosti.
Tyto opravy nikdo z radnice řádně neobjednal, jejich výsledek nikdo neviděl a nikdo je oficiálně nepřebral. Přesto se bývalá rada pokusila tyto návrhy schválit a proplatit, a jen díky duchapřítomnosti bývalého starosty Pavla Pikrta se podařilo tento krok na poslední chvíli pozastavit. Nové zastupitelstvo tento jeho čin následně posvětilo. Je případné, že ač bývalí radní Ivan Šedivý a Juraj Molnár hlasovali v říjnu 2014 pro proplacení těchto návrhů, tak na jednání zastupitelstva v lednu 2015 tento svůj názor již neobhajovali a raději v tichosti hlasovali, v rozporu se svým dřívějším postojem, pro jejich neproplacení.
Za Hnutí ANO mohu deklarovat, že této neutěšené situaci nepřihlížíme, ale důsledně se zasazujeme o zlepšení současného stavu. V rámci napjatého rozpočtu nemohu slíbit, že najdeme v brzké době peníze na výraznou změnu kurzu v investování do vodohospodářského majetku. Mohu však slíbit, že prostředky, které město z nájemného vybere, do obnovy systému hospodárně a odpovědně vrátí.
Město Příbram je vlastníkem rozsáhlých vodovodních a kanalizačních sítí a čistírny odpadních vod na Balonce. Tento majetek však město samo neprovozuje, ale pronajímá jej provozovateli, t.j. společnosti 1. SčV, a.s. Smlouva byla uzavřena v roce 2004 na dobu dvaceti let. Zjednodušeně řečeno, tento provozovatel platí městu roční nájemné ve výši zhruba dvacet milionů korun a na oplátku si příjem z vodného a stočného ponechává k plnění svých provozních povinností a generování přiměřeného zisku.
Vybrané nájemné by město mělo investovat do obnovy vodohospodářského majetku, tj. za tyto peníze by mělo provádět rekonstrukce a modernizace vodovodního a kanalizačního systému. Je otázkou, zda tato na první pohled vysoká částka vybraná na nájemném je vskutku dostatečná. Některá okolní města inkasují a zpátky investují dvojnásobek.
Bývalé vedení města v roce 2011 přijalo dokument nazvaný Plán obnovy, který stanovuje povinnost města investovat do obnovy vodohospodářského majetku přes třicet milionů korun ročně. Smutným faktem je, že bývalé vedení toto své vlastní rozhodnutí nedodrželo ani v jediném roce. V posledních letech dokonce do obnovy nevrátilo ani všechno vybrané nájemné a vybrané peníze z nájmu použilo na jiné potřeby. Mám vážné pochyby o tom, zda takovýto postup je v souladu s myšlenkou trvale udržitelného rozvoje. Obávám se toho, že náš společný vodohospodářský majetek chřadne a postupně stárne a jsem toho názoru, že se bez rozsáhlejších a pravidelných investic v budoucnosti neobejde.
Situaci lze řešit zhruba dvěma způsoby. Jedním způsobem je razantní zvýšení nájemného za cenu skokového navýšení ceny vodného a stočného. Toto zvýšené nájemné by se následně mohlo do obnovy systému investovat. To je ovšem značně nepopulární řešení, přestože cena vodného a stočného je v Příbrami ve srovnání s jinými městy poměrně nízká.
Druhou možností je zásadní navýšení tlaku na provozovatele, v jehož důsledku by mělo dojít k efektivnější údržbě vodohospodářského majetku. Zároveň je zapotřebí důsledně ohlídat to, aby město aktuálně vybírané nájemné skutečně zpětně investovalo minimálně v celé jeho výši.
Dalším faktem je, že staré vedení radnice si s kontrolou práce provozovatele těžkou hlavu nedělalo. Vše fungovalo ve zvláštním zvykovém režimu dalece vzdáleném uzavřené smlouvě a principu dobré správy a péče řádného hospodáře. Při hlubším ponoru do této problematiky s úděsem zjišťujeme, že vnitřní systém správy a dohledu nad naším vodohospodářským majetkem v roce 2014 prakticky zkolaboval.
Situace vygradovala dvěma naprosto podivnými usneseními Rady města z 8.9.2014 a 13.10.2014 (dva dny po volbách), kterými mělo být provozovateli schváleno proplacení téměř šesti milionů korun nejen za opravy již provedené, ale i za opravy teprve k realizaci plánované. Navíc, v těchto materiálech Rady města je jednoznačně chybně uvedeno, že se jedná o opravy již realizované. Je otázkou, zda tento materiál vznikl v důsledku úmyslu anebo hrubé nedbalosti.
Tyto opravy nikdo z radnice řádně neobjednal, jejich výsledek nikdo neviděl a nikdo je oficiálně nepřebral. Přesto se bývalá rada pokusila tyto návrhy schválit a proplatit, a jen díky duchapřítomnosti bývalého starosty Pavla Pikrta se podařilo tento krok na poslední chvíli pozastavit. Nové zastupitelstvo tento jeho čin následně posvětilo. Je případné, že ač bývalí radní Ivan Šedivý a Juraj Molnár hlasovali v říjnu 2014 pro proplacení těchto návrhů, tak na jednání zastupitelstva v lednu 2015 tento svůj názor již neobhajovali a raději v tichosti hlasovali, v rozporu se svým dřívějším postojem, pro jejich neproplacení.
Za Hnutí ANO mohu deklarovat, že této neutěšené situaci nepřihlížíme, ale důsledně se zasazujeme o zlepšení současného stavu. V rámci napjatého rozpočtu nemohu slíbit, že najdeme v brzké době peníze na výraznou změnu kurzu v investování do vodohospodářského majetku. Mohu však slíbit, že prostředky, které město z nájemného vybere, do obnovy systému hospodárně a odpovědně vrátí.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Jindřich Vařeka
autor: Jindřich Vařeka, starosta města Příbrami
Další články
Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví
Když se člověk ocitne v ohrožení, málokdy reaguje tak, jak si představuje. Většina …
LIFESTYLE
Záhada opuštěného sídla králů: Na Vrškamýku dodnes straší krutý rytíř
V hlubokých lesích nad řekou Vltavou se ukrývá jedno z nejvýznamnějších míst české …
TIP NA VÝLET
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny spadly i o několik korun
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 39,90 Kč …
DOPRAVA
Chystáte se na vodu? Ne všechny řeky mají dost vody, před cestou si ověřte jejich sjízdnost
S blížícími se letními prázdninami a obdobím dovolených začínají tisíce Čechů plánovat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Čekalík Kids Vol. 1: Vodník Pěnkava připlouvá — ideální odměna za školní rok
Na poslední školní den děti v Příbrami rozhodně nezapomenou. V pátek 26. června se u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bolest, práce a spravedlnost. Má mít Česko menstruační volno?
Menstruační volno je téma, které se v posledních měsících dostává do popředí veřejné …
ANKETA
Češi míří do Alp a Dolomit. Krásy Česka přitom často přehlížejí
Turistika je obrovským trendem a Češi stále častěji vyrážejí do rakouských Alp nebo …
NÁZOR
Dítě nechce k rodiči? Nově ho nikdo nutit nebude. Zákon se mění
Když dítě odmítá kontakt s jedním z rodičů, žádný soud ani pokuty nedokážou změnit …
AKTUÁLNĚ
Úpal nebo úžeh? Dva letní nepřátelé, které si lidé často pletou
Stačí jedno odpoledne na pláži bez klobouku nebo hodina v rozpáleném autě a lidský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pivní slavnosti na Řimbabě 2026: regionální piva, barokní pec a pokračující tradice v Bohutíně
Bohutín si loni poprvé vyzkoušel, jak chutná vlastní pivní festival — a ukázalo se, že …
KULTURA





