vývoj COVID-19
27. 11. 2020
Bezděkov 1
Bohostice 5
Bohutín 9
Borotice 2
Bratkovice 2
Březnice 16
Bukovany 2
Čenkov 4
Cetyně 1
Chotilsko 3
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 1
Daleké Dušníky 2
Dobříš 63
Dolní Hbity 4
Drahlín 2
Drásov 4
Drevníky 1
Drhovy 2
Dubenec 2
Dublovice 8
Dubno 2
Háje 2
Hluboš 4
Hlubyně 1
Hudčice 1
Hvožďany 4
Jesenice 2
Jince 8
Kamýk n. V. 6
Klučenice 5
Kňovice 1
Korkyně 1
Kosova H. 8
Kozárovice 1
Krásná H. 4
Křepenice 1
Láz 2
Lazsko 2
Lešetice 1
Lhota u Pb 6
M. Hraštice 11
Milín 21
Mokrovraty 2
Nalžovice 7
Narysov 1
Nechvalice 3
Nečín 7
Nedrahovice 4
Nepomuk 1
Nová Ves p. P. 25
Nové Dvory 1
Nový Knín 9
Občov 1
Obecnice 10
Obořiště 6
Ohrazenice 1
Pečice 3
Petrovice 2
Pičín 1
Počepice 11
Podlesí 5
Příbram 210
Příčovy 9
Prosen. L. 3
Rosovice 1
Rožmitál p. T. 68
Rybníky 6
Sádek 2
Sedlčany 79
Sedlec-Prč. 24
Sedlice 1
Smolotely 1
Solenice 2
Stará Huť 11
Starosedlský H. 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 8
Tochovice 6
Tušovice 3
Velká Lečice 4
Věšín 6
Višňová 3
Voznice 3
Vrančice 5
Vranovice 2
Vševily 2
Vys. Chlumec 9
Vysoká u Příbramě 2
Zduchovice 1

Nechte se přejet autobusem. Příbramská galerie přemění depozitář na expozici virtuální reality

30. října 2020   (08:44)
Nechte se přejet autobusem. Příbramská galerie přemění depozitář na expozici virtuální reality

Designová vestavba s netradičními vizuálními díly bude stálou součástí Galerie Františka Drtikola. Otevření virtuální herny je plánováno na prosinec.


Galerie Františka Drtikola v Příbrami přichází s novým výstavním konceptem virtuální reality (VR). „Budeme jediná galerijní instituce v Česku, která zapojuje virtuální realitu v umění do dlouhodobé expozice,“ říká ředitel galerie Jan Freiberg. V současnosti se pracuje na vytvoření adekvátního prostoru pro hráče i diváky. Do programu jsou zatím připravena česká virtuální díla a v budoucna se počítá i s představením zahraničních VR designerů.
 

Při „hraní“ se používá standardní technické vybavení – počítač, virtuální brýle a bezdrátové ovladače. Na rozdíl od klasických her jsou ty umělecké spíše krátkými filmy, do kterých hráč buď aktivně vstupuje, nebo zůstává jen jejich pozorovatelem.
 
„Za chvíli kolem vás projede autobus. Postavte se mu do cesty a nechte se přejet,“ doporučuje redakční návštěvě Jan Freiberg. Protože se jedná již o několikátý herní „level“, který autorka tohoto textu absolvuje, je jasné, že uposlechnutí rady přinese nový vizuální zážitek. Navigace po galerii virtuálních děl je velmi přínosná. S pomocí průvodce je pak snazší vyšplhat po liáně z botanické „studny“, najít duše odcházející z vlastnoručně zastřelých zvířat nebo pochopit, proč se jeden z ovladačů proměnil v obří sirku. Svého poradce dostane každý návštěvník a galerie zvažuje nastavení systému rezervací, aby měli hráči na prohlídku dostatek času a zároveň na ni nemuseli čekat.
 
Jak se staví herna v umělecké galerii
Na vytváření virtuální reality se začal Jan Freiberg podílet v roce 2015 ve svém předchozím působišti ve volyňské Galerii Na shledanou: „Již tehdy jsem spolupracoval s VR designérem Vojtěchem Radou jako producent, režisér a fundraiser. Od té doby jsme udělali asi šest menších děl a produkovali jsme také dílo slovenského umělce Andreje Boleslavského.“
 

Hry Vojtěcha Rady se stanou součástí příbramské expozice, a kromě jejich designování se umělec zabývá sochařstvím a architekturou. Byl proto rovněž přizván ke ztvárnění fyzické podoby příbramské herny. V tu se promění bývalý depozitář ve druhém patře galerijní budovy v Zámečku-Ernestinu.
 
Uprostřed výstavní místnosti bude postavena menší herní aréna, kde ale hráč nezůstane osamocen a kam uvidí i další návštěvníci. „Do heren chodí obvykle skupiny lidí – rodiče s dětmi nebo party kamarádů, kdy jeden hraje a druzí ho mohou pozorovat. Tento sociální aspekt zahrnuje i příbramská realizace, čímž chceme eliminovat mýtus, že virtuální realita nás od sebe pouze vzdaluje,“ vysvětluje Jan Freiberg.
 
Prostor má také za cíl vyvrátit předsudky, že herní atmosféru utvářejí především bitky a agresivita vyostřená konzumací litrů sycených nápojů. „Naše herna bude měkkým místem, kde návštěvník pociťuje klid a bezpečí. Také materiál samotné stavby a povrchy celé místnosti dostanou měkkou krytinu. Cílem je přiblížit neutrální nehmotné digitální prostředí, které nemá s ‚tvrdou‘ realitou nic společného.“ přibližuje Jan Freiberg. Pro nehrající návštěvníky bude k dispozici odpočinková část.
 
Virtuální realita i pro ženy
Nový výstavní prostor v Galerii Františka Drtikola ovšem není první počinem na příbramském virtuálním poli. Během letošního jara se ve spolupráci s Petrou Peštovou a Lenkou Šenkovou, pedagožkami Základní umělecké školy a Waldorfské školy v Příbrami, uskutečnil workshop. Žáci zkoušeli postavit model stavby pro virtuální realitu, navrhovali její funkce a vymýšleli vstupní hry.
 
„Snažili jsme se ukázat dětem, že neexistují pevné hranice mezi reálným a digitálním prostředím. Učily se, že i v digitálním světě může fungovat spolupráce. Děti v reálu postavily schody, po nichž hráč s VR brýlemi vylezl, a ve virtuální realitě dosáhl svého cíle,“ zdůrazňuje Jan Freiberg další směr, na který se chce galerie zaměřit – tedy vzdělávací možnosti a kooperativní charakter nového média.
 
Workshopu se účastnily hlavně dívky a ženám, jako jinému typu hráček, se chce VR v příbramské galerii také přiblížit. „Chceme změnit mýtus o hernách. Prezentovaná umělecká díla nebudou mít za cílovku jen testosteronem nabité muže střílející kulometem, ale představíme hry, které osloví i další publikum. Expozice bude rovněž kreativním prostředím se vzdělávacími environmentálními díly, aby v našich divácích a divačkách probouzela širší škálu emocí, než jen radost z vítězství a touhu po dominanci,“ uzavírá Jan Freiberg. Pokud to situace dovolí, bude nová expozice otevřena od poloviny prosince.
 
Workshopu se účastnily hlavně dívky a ženám, …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
úvodní vizualizace: Vojtěch Rada a GFD Příbram
foto: Jan Freiberg

autor: Magdalena Rezková

Další články

Příbram porazila Boleslav 2:1 a poprvé v ligové sezoně vyhrála Příbram porazila Boleslav 2:1 a poprvé v ligové sezoně vyhrála Příbram jako poslední v této ligové sezoně poprvé vyhrála a v nejvyšší soutěži naplno bodovala po 10 zápasech od červnového vítězství nad Olomoucí. 28. listopadu 2020   (16:34) Hasiči varují: Požár od adventního věnce mohou způsobit i děti či kočky Hasiči varují: Požár od adventního věnce mohou způsobit i děti či kočky Podle předloňského průzkumu České pojišťovny pálí o Vánocích svíčky téměř 90 procent domácností a plamen nechává bez kontroly hořet 18 procent dotázaných. 28. listopadu 2020   (13:37) Bílé Vánoce asi opět nebudou, prosincová předpověď počítá o svátcích s teplotami nad nulou Bílé Vánoce asi opět nebudou, prosincová předpověď počítá o svátcích s teplotami nad nulou Meteorologové vydali měsíční předpověď počasí. 28. listopadu 2020   (11:02) Dvě nehody uzavřely dálnici D4 v obou směrech, havarovalo 9 aut Dvě nehody uzavřely dálnici D4 v obou směrech, havarovalo 9 aut AKTUALIZOVÁNO Primář interního oddělení příbramské nemocnice: Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý Primář interního oddělení příbramské nemocnice: Extrémní přístup k opatřením z jedné i druhé strany není dobrý Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Zakázka na zateplení příbramského Špalíčku má vítěze Město Příbram vybralo dodavatele pro zateplení řadových bytových domů pod náměstím T. G. Masaryka. Hodnota realizace přesahuje 12 milionů korun. 27. listopadu 2020   (18:51) Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena Pamětní deska Jana Drdy byla odhalena V letošním roce jsme si připomněli 105. výročí jeho narození a 28. listopadu uplyne 50 let od jeho úmrtí. 27. listopadu 2020   (15:36) Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Policie odhalí při kontrole elektronických známek i kradené vozy Prodej nových elektronických dálničních známek začne v prosinci. Řidiči si je budou moci koupit na internetu, na pobočkách pošty a vybraných čerpacích stanicích. 27. listopadu 2020   (14:03) Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude Čertovský Novák se vzhledem k současné situaci letos konat nebude
Příbramská věznice darovala senátorům betlém Příbramská věznice darovala senátorům betlém Betlém byl kompletně tvořen odsouzenými v rámci zájmových aktivit ve Věznici Příbram. 27. listopadu 2020   (10:22)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz