Nečekaný zvrat. Trenérské duo Tomáš Zápotočný a Marek Nikl opouští Příbram a jdou trénovat České Budějovice
NEPŘEHLÉDNĚTE
12. listopadu 2022 (11:08)
foto: archiv FK Viagem Příbram / se souhlasem
Nepříjemná zpráva pro příbramské fanoušky prosákla v pátek do médií. Trenéři Příbrami – Zápotočný a Nikl, končí po posledním zápase podzimu v FK Viagem Příbram a přebírají tým prvoligového Dynama České Budějovice. Domácí tým tak přichází v nejméně očekávaný okamžik o strůjce svého současného úspěchu. Hlavním důvodem je vlekoucí se platební neschopnost příbramského klubu a s tím související dlouhodobé nevyplácení mezd hráčům i trenérům.
Na podzim loňského roku byl po nepřesvědčivých výkonech týmu z pozice trenéra odvolán Jozef Valachovič. Majitel klubu Starka se rozhodl dát šanci příbramskému patriotovi a někdejší opoře místního fotbalového klubu Tomáši Zápotočnému, toho času trénujícího mládež a B tým. Marek Nikl se k Zápotočnému přidal až začátkem tohoto roku, poté, co kvůli hozenému lasu od Zápotočného ukončil své působení v Benešově. Přes několik nadějných výsledků už k zásadnímu posunu v tabulce nedošlo a tým obsadil třinácté místo ve druhé lize ročníku 2021/2022.
Přes léto se podařilo trenérskému tandemu doplnit tým o řadu zajímavých mladíků, kterým vštípil aktivní pojetí hry, kombinační fotbal a rychlé výměny míče na malém prostoru. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat a Příbram se po vlažném startu rozjela jako mašina. Začala střílet góly jako na běžícím páse a pyšní se po podzimu nejproduktivnější ofenzivou ve druhé lize. V kombinaci s pevnou obranou a kvalitním gólmanem se tým vyšvihl po šestnácti odehraných kolech na první místo v tabulce, se čtrnáctizápasovou šňůrou bez porážky v zádech. Takovou sérii Příbram nepamatuje.
Ne všechno však bylo růžové. Není tajemstvím, že klub se potýká již řadu let s finančními potížemi, které se logicky ještě vystupňovaly po sestupu do druhé ligy, který znamenal další významné škrty v dotacích. Vedení se za celou dobu nepodařilo získat ani žádného zásadního sponzora, který by pomohl situaci zastabilizovat (čest Viagemu a Tipsportu). Postavení klubu nepomohlo ani chřadnoucí zdraví majitele Jaroslava Starky, který se poslední roky musí starat více o svůj zdravotní stav než o finanční kondici svého oddílu.
Financování sportovních oddílů v Česku je obecně bolestivé téma a řada týmů napříč všemi sporty spíše přežívá, než prosperuje. Jedná-li se však o profesionální tým, kde hráči či trenéři mají vybraný sport jako hlavní zdroj obživy, je složité vykonávat svou práci neochvějně a s plnou motivací, když za ní nedostávají opakovaně zaplaceno. Trenéři měli podle zákulisních informací svatou trpělivost, ale vše má své meze. V momentě, kdy přišla nečekaná nabídka z Českých Budějovic, nabralo vše rychlé obrátky.
„Bylo to těžké, srdce nám to drásá, nechceme odcházet z klubu, od hráčů, ale nabídka přišla a probírali jsme to. Spousta lidí to asi (bez potřebného kontextu) nepochopí, ale je to prostě obrovská výzva a s klukama jsme to řešili na rovinu, žádná podpásovka,“ řekl Tomáš Zápotočný. Marek Nikl dodal, že jejich spolupráce bude stejná. „A věřím, že bude fungovat dál skvěle.“
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Oldřich Kozák
Související
•Fotbalisté Příbrami se dál valí soutěží jako parní válec. V neděli přejeli Spartu B 3:0
•Nejlepším hráčem měsíce října ve 2. lize byl vyhlášen příbramský gólman Martin Melichar
•Tomáš Zápotočný: Klub má stále finanční problémy, ale jsem optimista a věřím, že se podaří situaci stabilizovat
Další články
Policisté i tento týden budou sledovat rychlostní limity. Kde se s nimi můžete potkat?
Policisté na Příbramsku v dubnu zesílí dohled nad bezpečností silničního provozu. …
DOPRAVA
Krutost ukrytá za zdmi tvrze. Pičín zve na přednášku o Kateřině Bechyňové
Ve čtvrtek 9. dubna od 17 hodin se v sále restaurace v Pičíně uskuteční beseda s …
HISTORIE
Páté Bohutínské pstruhobraní se blíží. Rybářský závod nabídne soutěž, ryby i zábavu pro děti
Místní organizace Českého rybářského svazu Bohutín společně s obcí Bohutín připravuje …
NEPŘEHLÉDNĚTE
V Chrástu hoří skládka, hasiči berou vodu z Březnice
V úterý dopoledne se sjelo několik hasičských jednotek do Chrástu u Březnice. Hoří tam …
VIDEO
Vážná nehoda motorkáře si vyžádala pomoc letecké záchranné služby
Nehoda motorkáře v úterý 7. dubna ráno u Hluboše zastavila provoz na silnici II/118. …
AKTUÁLNĚ
ŘSD zahajuje stavební sezonu. Příbram letos velké změny nečekají
Ředitelství silnic a dálnic zahajuje v dubnu rozsáhlou stavební sezonu. V Česku se …
DOPRAVA
Baník žije! Příbram si po skvělém výkonu vynutila pátý zápas doma
Dva noční ohňostroje pod okny hotelu v Prostějově měly Příbram rozhodit. Místo toho …
SPORT
Trest pro řidiče formule, se synem se odvolali
Případ, který nejednou rozvířil dění na Příbramsku, má další pokračování. O jízdě …
AKTUÁLNĚ
Vlčavu sjela desítka lodí při tradičním velikonočním sjezdu
Velikonoční víkend v Rožmitále pod Třemšínem doslova ožil vodáckou tradicí. V sobotu …
FOTOGALERIE
Letní tábory ve Středočeském kraji se zaplňují, volná místa ale ještě jsou
Místa na letních táborech ve Středočeském kraji se postupně zaplňují, některé …




