22. 7. svátek má Magdaléna




Navštivte tradiční výstavu betlémů v Galerii Františka Drtikola

29. listopadu 2017   (10:42)
Navštivte tradiční výstavu betlémů v Galerii Františka Drtikola

Výstavu připravuje Hornické muzeum Příbram



Tradiční výstava, otevřená od 8. 12. 2017, představuje dvě desítky současných i historických betlémů z příbramského regionu a zvykosloví spojené se svátkem Tří králů. Výstavu prezentovanou v Galerii Františka Drtikola připravuje Hornické muzeum Příbram.
Podtitulem letošní výstavy je „s Třemi králi k jesličkám“. Postavy králů Kašpara, Melichara a Baltazara nechybí v žádném betlému. Obvykle nestojí u jesliček sami, ale přichází v průvodu exotických zvířat, sluhů a pážat, která jim přidržují vlečku dlouhého pláště zdobeného hermelínovou kožešinou. Vedle drahých rób je možné obdivovat vzácné dary, které Ježíškovi přinesli – zlato, kadidlo a myrhu. Řezbáři si vyhráli nejen s bohatými pokrývkami hlav, ale nezřídka figurkám na kovové řetízky zavěsili i drobné zlaté kadidelnice a do rukou vložili žezla. Zvlášť obtížným úkolem bývalo vyřezat slony nebo velbloudy, protože tato zvířata jen málokdo viděl na vlastní oči a většina řezbářů pracovala pouze podle obrázků.

Nejstarší vystavené betlémy pochází z 2. poloviny 19. století, ale zastoupena je i současná tvorba. Kromě tradičních figurek vyřezávaných příbramskými horníky ze dřeva si mohou návštěvníci prohlédnout i keramické betlémy nebo zvláštnost našeho regionu, vzácné drobné figurky z malovaného těsta nazývané chlebáčci.

Výstava trvá až do první neděle po svátku Tří králů, který připadá na 6. ledna. Tento den dříve obcházeli domácnosti chlapci v dlouhých bílých košilí s papírovými korunami na hlavách. Nesli rozsvícenou skleněnou lampu nebo papírový lampion ve tvaru betlémské hvězdy a někdy také na krku zavěšenou skříňku s malým betlémem.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Hornické muzeum Příbram
autor: ZP, foto: pribram.cz








Další články

Nový hit internetu: Espresso s energy drinkem. Opravdu funguje, nebo je to jen trend? Nový hit internetu: Espresso s energy drinkem. Opravdu funguje, nebo je to jen trend? Sociální sítě v posledních měsících zaplavuje nový nápoj, který si získává stále větší … ZAJÍMAVOSTI Brdonoš je plnoletý. 18. ročník přinese změny, které tu ještě nebyly Brdonoš je plnoletý. 18. ročník přinese změny, které tu ještě nebyly V Podlesí se chystá 18. ročník triatlonu Brdonoš. Letos s novým konceptem, ale se … SPORT Policie varuje: Koloběžkáři riskují pokuty i vážné nehody. Policie varuje: Koloběžkáři riskují pokuty i vážné nehody. Elektrokoloběžek na silnicích rychle přibývá, s nimi ale i počet přestupků a … DOPRAVA Prázdniny na zámku v Bukovanech patří dětem. Příměstské tábory nabízejí hry, výlety i kouzelná dobrodružství Prázdniny na zámku v Bukovanech patří dětem. Příměstské tábory nabízejí hry, výlety i kouzelná dobrodružství Zámecký areál v Bukovanech se během letních prázdnin proměnil v místo plné dětského … Když sanitka jede zbytečně. Měla by být za plané výjezdy odpovědnost? Když sanitka jede zbytečně. Měla by být za plané výjezdy odpovědnost? Záchranná služba v Česku každoročně vyjíždí i k případům, které podle zdravotníků … ANKETA Fanoušci se dočkali. 45. ročník SILMET Rally zveřejnil mapy, divácká místa i 360° drony Fanoušci se dočkali. 45. ročník SILMET Rally zveřejnil mapy, divácká místa i 360° drony SILMET Rally Příbram se vrací v plné síle. Jubilejní 45. ročník, který se pojede 24. a … AKTUÁLNĚ Moře, nebo Česko? Kam letos vyrazit na letní dovolenou? Moře, nebo Česko? Kam letos vyrazit na letní dovolenou? Léto je v plném proudu a mnozí se ještě rozhodují, kde strávit zaslouženou dovolenou. … LIFESTYLE Zákaz mobilů ve školách: ochrana dětí, nebo krok zpět? Zákaz mobilů ve školách: ochrana dětí, nebo krok zpět? Vláda jednomyslně podpořila návrh na plošný zákaz používání mobilních telefonů a … ANKETA Pozor při sběru hub a borůvek. Tasemnice liščí může číhat i na nemytých lesních plodech Pozor při sběru hub a borůvek. Tasemnice liščí může číhat i na nemytých lesních plodech Tasemnice liščí (Echinococcus multilocularis) patří mezi nejnebezpečnější parazity, … NEPŘEHLÉDNĚTE
Senátorkou za Příbramsko chce být Luftová (Piráti), ODS podpoří Štěpánka (STAN) Senátorkou za Příbramsko chce být Luftová (Piráti), ODS podpoří Štěpánka (STAN) V podzimních senátních volbách na Příbramsku se bude ucházet o hlasy voličů příbramská … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz